Archive for category: پخت و پز

 • طرز تهیه کلچه تنوری در داش برقی

  طرز تهیه کلچه تنوری در داش برقی

  پخت و پز December 28, 2019 9:07 pm no comments

  مواد لازمه : آرد : دو کیلو گرام روغن: نیم گیلاس تخم مرغ: 5 عدد به خمیر کلچه و دو عدد به روی کلچه بوره: 2 گیلاس خمیرمایه: 1 قاشق چای خوری پولی: 1 قاشق چای خوری هیل چای: 1 قاشق چای خوری آب : به قدر ضرورت طرز تهیه: […]

   
 • خوراکه ها و نوشیدنی هایی که در زمستان باید استفاده شود!

  خوراکه ها و نوشیدنی هایی که در زمستان باید استفاده شود!

  پخت و پز, علمی December 20, 2019 10:54 am no comments

  تهیه و ترتیب: رویا محب محصل صنف چهارم طب کابل طوریکه میدانیم غذا منبع اصلی انرژی برای انسانها است غذا برای بدن زمینه رشد فعالیت و ترمیم را مساعد میسازد و نوع غذایی که ما استفاده میکنیم موثریت این پروسه را متاثر میسازد. غذا منبع حیوانی و نباتی دارد.3 منبع […]

   
 • کیک رول کاکائوی

  کیک رول کاکائوی

  پخت و پز September 21, 2019 5:04 pm no comments

  در اول مواد خشک یعنی آرد، پودر کاکائو و بیکنگ پودر را با هم مخلوط میکنیم بعدا تخم ها را با بوره خوب با هم دیگر میزنیم تا کف کنند بعدا روغن و مواد خشک را بالای آن اضافه کرده مخلوط میکنیم.

   
 • کلچه خطائی

  کلچه خطائی

  پخت و پز July 25, 2019 10:36 am no comments

  مواد لازمه:
  ۱. آرد ترمیده : یک کیلو گرام
  ۲. روغن مایع: دو گیلاس
  ۳. بوره میده شده: یک گیلاس
  ۴. پودر کیک: یک قاشق چای خوری
  ۵. پسته کوبیده شده: به قدر ضرورت
  ۶. هیل کوبیده شده: به قدر ضرورت

  طرز تهیه: آرد را با بوره میده شده در یک ظرف علاوه نمایید بعدا پودر کیک و دو گیلاس روغن را به آن علاوه نموده خوب مخلوط کرده خمیر نمائید

   
 • طرز تهیه کوفته مجلسی

  طرز تهیه کوفته مجلسی

  پخت و پز June 21, 2019 11:51 pm no comments

  گوشت و پیاز را جدا جدا از ماشین کشیده و بعدا آب پیاز را با گوشت علاوه نمایید. بعدا مرچ، نمک، و سایر مواد ضروری را بالای آن علاون نموده با هم خوب مخلوط کنید. سپس یک لعاب مخلوط از روغن زردچوبه و رب آماده کرده و کوفته ها را بعد از آماده ساختن در لعاب آماده شده علاوه نمائید. بعد از پخته و نرم شدن کوفته آن را با مرچ دلمه و بادنجان رومی تزئین نمایید.
  کوفته مجلسی شما آماده خوردن است.

   
 • طرز و تهیه سوپ برنج

  طرز و تهیه سوپ برنج

  پخت و پز February 25, 2019 11:08 am no comments

  برنج را شسته، بعدا به مدت نیم ساعت نم می کنیم. ظرف مناسبی را روی حرارت قرار می دهیم و مقدار کم روغن داخل ظرف ریخته و پیاز خُرد شده را به آن اضافه می کنیم، پیاز را خوب تفت می دهیم و بعدا سیر، زردک رنده شده و سبزیجات را به آن علاوه می کنیم. مدت دو تا سه دقیقه می گذرایم که تفت بخورد، سپس نخود از قبل جوش داده شده و یخنی مرغ را به آن اضافه نموده و بعد از جوش آمدن برنج را اضافه می کنیم و در مرحله ی آخر نمک و فلفل را به آن علاوه می کنیم، مدت نیم ساعت با حرارت پایین سوپ خود را جوش می دهیم تا جا بیفتد.

   
 • نکات طلايي براي تازه ماندن ميوه‌ها وسبزيجات

  نکات طلايي براي تازه ماندن ميوه‌ها وسبزيجات

  پخت و پز October 11, 2018 11:02 am no comments

  سبزيجاتي مانند کاهو، درميان دستمال کاغذي پيچيده ودرظروفي درب دار قراردهيد، هرگزنبايد آنها را باچاقوي فلزي قطع نموده و دريخچال بگذاريد زيرا درين صورت کاهوها قهوه‌اي خواهد شد.

   
 • سمبوسه کچالو

  سمبوسه کچالو

  پخت و پز September 29, 2018 2:31 pm no comments

  اولاً آرد را در یک ظرف انداخته بالای آن پودر کیک٫ تخم مرغ،سه قاشق روغن و نمک را اضافه نموده بعد از آن همرای دست خود مواد یاد شده را خمیرنمایید. قسمیکه کاملا مخلوط شود. مدت بیست دقیقه بگذارید.

  بعداً کچالو پوست کرده میده می نماییم مرچ سیاه ، گشنیز، نمک ، مرچ تازه ، را با آن مخلوط می نمایید.خمیر را ذغاله های کوچک نموده هموار نمایید. بعد از آن خمیر هموار شده را به چهار حصه تقسیم می کنیم مواد آماده شده روی هر حصه گذاشته به قسم مثلث در می آوریم. گوشه های خمیر را خوب محکم کنید . دیگ را روی گاز گذاشته ، روغن اندازه نیاز اضافه می نمایید بعد از سرخ شدن روغن، سمبوسه های آماده شده را در دیگ انداخته سرخ می نماییم. بعد از آماده شدن سمبوسه ها می توانید بار ترکاری طبق دلخواه تزيین کنید.

  یاداشت:

  می توانید با همین خمیر سمبوسه گندنه هم آماده نمایید درعوض کچالو ، گندنه استفاده نمایید. و اگر سمبوسه گوشت آماده نماییم فقط گوشت را بخار داده با مرچ تازه ،سیر را از ماشین کشیده مرچ سیاه، نمک را بالای آن اضافه می کنیم. و بالای پارچه های خمیر ریخته و شکل دلخواه می آوریم. و سرخ می نماییم.

   
 • لوله کباب

  لوله کباب

  پخت و پز June 7, 2018 10:09 am no comments

  طرزتهیه لوله کباب
  مواد لازم:
  گوشت سرخ یا استخواندار یک کیلو
  نخود خام دوگیلاس
  کچالو دو دانه
  نمک قدر ضرورت
  مرچ سیاه دو قاشق چای خوری
  تخم گشنیز به قدر ضروت
  مرچ تازه دو دانه
  سیر سه دانه
  روغن به قدرضرورت
  تخم مرغ دوعدد

  طرزتهیه
  اول گوشت و نخود را دریک دیگ بخار انداخته برای نیم ساعت بخار میدهیم. بعد دو دانه کچالو را که قبلآ پوست کرده ایم بالای گوشت و نخود نرم شده اضافه می کنیم.سر دیگ را بسته مدت 5دقیقه بخار میدهیم.بعد مواد آماده شده را در چلواو صاف صاف می نماییم.بعد مرچ تازه و سیر را از ماشین می کشیم. بعد از آن بالای مواد آماده شده نمک مرچ سیاه گشنیز میده شده تخم مرغ را اضافه نمایید . بعد از آن مواد را با دست خوب مخلوط می کنیم . بعد دیگ را بالای گاز میگزاریم . روغن اضافه می کنیم . مواد آماده شده را برابر به دانه چهارمغز یا بزرگتراز آن مواد را گرفته دست دیگر ما را با آب تر نموده مواد را به شکل لوله در آورید.
  لوله ها را در یک قاب مانده وقتی که روغن داغ شد بالای روغن انداخته سرخ نمایید بعد از سرخ شدن کباب شما آماده است می توانید با ترکاری وچپس ویا سلاد آماده نمایید غذای شما آماده است میتواند میل نمایید.
  نوت:
  اگر نخود را شب و یا قبلاٌ تر نموده اید پس لازم به نیم ساعت بخار نیست کم تر بخار دهید.

   
 • نیچه کباب سینه مرغ

  نیچه کباب سینه مرغ

  پخت و پز April 30, 2018 3:57 pm no comments

  در ابتداء گوشت سینه مرغ را به اندازه یک انچ توته کرده ، بعد از شستن و صاف کردن آب آن در یک ظرف میگذاریم. بعداٌ ماست، سیر کوبیده شده، نمک، مرچ سرخ،رنگ شیرین، تخم گشنیز را با هم مخلوط نموده بالای سینه مرغی که قبلاٌ توته نموده ایم اضافه میکنیم. و برای مدت حد اقل سه ساعت آنرا اخته مینماییم. تا گوشت سینه در ماست نرم شود. هر قدر بیشتر گوشت اخته شود به همان اندازه نرم تر و خوشمزه تر میگردد