Archive for category: اخبار و تبصره ها

 • پیام تسلیت

  پیام تسلیت

  محمد مرسی تا آخرین رمق حیات از اهداف مقدس خویش و از ارادۀ ملت خود عقب نشینی نکرد؛ او هر نوع سختی ها و شکنجه ها را تحمل کرد؛ ولی هیچگاهی حاضر به سازش و تسلیمی و قبول شکست نشد.

   
 • پیام داکتر احمد الریسونی به نسبت وفات محمد مرسی

  پیام داکتر احمد الریسونی به نسبت وفات محمد مرسی

  از شش سال پیش تاکنون وضعیت اسفبار دکتر محمد مرسی لکه‌ی ننگی بر پیشانی مصر با تمام اقشارش بود به استثنای باند جنایتکار حکام بر مصر… این خائنان نه آبرویی برای خود باقی گذاشته‌اند و نه جایی که لکه‌ی ننگ دیگری بر آن بنشیند… مرگ او مایه‌ی ننگ و رسوایی اعراب، مسلمانان و بشریّت است.

   
 • مُرسي څوک و؟

  مُرسي څوک و؟

  دکتور محمد مُرسي عیسی العیاط په کال ۱۹۵۱میلادی کال کې د عدوة په نامه کلي کې چې د مصر په الشرقیه ولایت کې موقعیت لري دنیا ته سترګې غړولي، دقاهرې په پوهنتون کې يې انجینري پوهنځي سرته رسولې او په همدې پوهنتون کې یې دفلزاتو دانجنیري په څانګه کې په کال ۱۹۷۸م کې دماسټري سند ترلاسه کړی

   
 • زمونږ اعدام شوي ورونه؛ د غم تأثر!

  زمونږ اعدام شوي ورونه؛ د غم تأثر!

  اخبار و تبصره ها February 25, 2019 11:38 am no comments

  محمود احمدي پوهېږې مونږ دلته په څو شېبو کې ستا د اوږده بند د برقي ډنډو شارټونه حس کړي، همغومره مو تېز حس کړي څومره چې يې ته هلته بې سيکه کړی وې

   
 • امت، چگونه منحرف شد و چگونه باز می گردد؟!

  امت، چگونه منحرف شد و چگونه باز می گردد؟!

  اخبار و تبصره ها December 20, 2018 10:52 am no comments

  نسل صحابه رضی الله عنهم به حقیقت، نسل بی همتایی بودند، و سروری، رهبری و قدرت در اختیار مسلمین بود، و صحابه بدن هایشان در دنیا و قلب هایشان در آخرت سیر می کرد، پس بهترین امتی بودند که برای مردمان مبعوث شدند.
  اما سنت الله در جهان این است که “الله سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر این که خود سرنوشتشان را تغییر دهند”. به درستی که قانون الله و شریعت آسمانی آن این است که “خودت را تغییر بده تا جریان زندگی تغییر کند”، اما این، سنتی فردی نیست بلکه برای جامعه و امت است.
  تغییر، هدیه ای نیست که به انسان داده شود و یا غنیمتی نیست که گرفته شود بلکه تنها و تنها نتیجه ی حتمی تغییر نفوس انسان هاست؛ که این دو متلازم همدیگرند.

   
 • نگاهی به اختلافات داخلی در دورۀ رئیس جمهور غنی

  نگاهی به اختلافات داخلی در دورۀ رئیس جمهور غنی

  اخبار و تبصره ها December 6, 2018 12:10 pm no comments

  اشرف غنی در پی انتخاباتی به کرسی ریاست جمهوری افغانستان رسید که در تاریخ افغانستان یکی از نفس‌گیرترین و جنجالی‌ترین انتخابات ریاست جمهوری خوانده می‌شود. در این انتخابات ـ که در سال ۲۰۱۴م برگزار شد ـ اختلافات به جایی رسید که بالآخره با میانجگری جان کیری، وزیر خارجۀ پیشین امریکا میان تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی بر اساس یک توافق سیاسی، حکومت وحدت ملی به میان آمد

   
 • عبدالفتاح السیسي او د ۲۰۱۸ خندونکي انتخابات

  عبدالفتاح السیسي او د ۲۰۱۸ خندونکي انتخابات

  اخبار و تبصره ها December 6, 2018 12:07 pm no comments

  عبدالفتاح السیسي او د ۲۰۱۸ خندونکي انتخابات

  مارشال عبدالفتاح السیسي په مصر کې د خپل حکومت لومړۍ دوره په داسې حال کې پای ته ورسوله چې مصر له خورا سختو اقتصادي او امنیتي بحرانونو سره مخ دی.

  د سینا په جزیره کې د تروریستي ډلو خوځښتونه له امنیتي لحاظه د مصر د حکومت لپاره تر ټولو ستر چلنج دی. له بل طرفه د مصر اقتصاد په تېرو څلورو کلونو کې ډېر په بې ساري ډول مخ پر ځوړ حرکت وکړ. د مصر د عربي جمهوریت پیسو د ډالرو او د نورو خارجي پیسو په مقابل کې خپل قیمت یو پر درې وبایله او مصرله نړیوال بانک څخه لوی پورونه ترلاسه کړل چې د دغه پورونو د بېرته ورپرې کولو لپاره نوموړي دولت په هر اړخیز ډول په صادراتو، وارداتو او بالآخره د دولت ټولې مالیې یې لوړې کړې

   
 • بهار، درس ها و اندرز ها

  بهار، درس ها و اندرز ها

  بهار فرصت تلاش و سازندگی است باید همه مان ازین فرصت استفاده کرده و به کار و تلاش خستگی ناپذیر برای آبادانی مادی و معنوی کشور خویش همت بگماریم.

  بهار فرصت تجدید قوا و نیرو است چه زیباست درآن برهه و درین سال جدید توانایی های خویش را تجدید نموده و همه قدرت و نیروی خود را در خدمت مردم و سرزمین خویش قرار دهیم.

  بهاربا آب و هوای خوب و خوش دائم بعد از زمستان سرد و سوزان می آید هم سان که روز روشن در پس شب سیاه.

  {و اختلاف اللیل و النهار و ما انزل الله من السماء من رزق فاحیا به الارض بعد موتها و تصریف الریاح آیات لقوم یعقلون} (همچنین در دگرگونی شب و روز و در چیز های ( همچون باران و نور و اشعه های گوناگون ) که خدا از آسمان فرو می فرستد و سبب رزق و روزی هستند و خدا به وسیله آنها زمین را بعد از مرگش حیات میبخشد و نیز در وزش بادها (و بالطبع دگرگونی هوا) نشانه های بزرگی است برای آنان که به تعقل می پردازند

   
 • پیام بخش خواهران جمعیت اصلاح به مناسبت آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۷ هجری شمسی

  پیام بخش خواهران جمعیت اصلاح به مناسبت آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۷ هجری شمسی

  و اما شاگردان و محصلان عزیز که امید های این مملکت هستند بیاد داشته باشند که ارزش ، قدر و منزلت والا دارند الله متعال برای هر ملتی تمام آن استعداد های که در جهت سعادت به آن ضرورت دارند را می آفریند و در هر نسلی از نسل های بشر قرار می دهد ما نیز تمام آن استعدادهای که برای رهایی از اسارت و دستیابی به موفقیت ها نیازمندیم را در میان شاگردان و محصلان خویش داریم. پس ای جوانان جایگاه خویش را بشناسید و از لحظه های تان بهره ببرید. در جهت دست یابی به آرزو ها و اهداف بلند به تلاش برخیزد. درد و بیماری های ملت خویش را با جان و روحتان درک کنید و با قلبی آگنده از محبت و شوق درمان به دنبال راه حل به جستجو آغاز کنید.

   
 • روایت بیست و پنج هزار گل سرخ

  روایت بیست و پنج هزار گل سرخ

  روایت بیست و پنج هزار گل سرخ

  بیست و چهار حوت هرات قیامی به بزرگی همۀ قیام ها…

  ضیاءگل سلطانی
  استاد در لیسه نسوان تجربوی ولایت هرات

  زمان تغییر کرده بود، آسمان رنگ دیگری داشت، باران و تگرک بیداری بر ساحل اندیشه ها، ماسه های خفته را به حرکت در آورده بود. امواج بیقرار رهائی به ستون های ظلمت یورش میبردند. نسیم دلنواز عشق عاطفه ها را دسته دسته در پهلوی بته های یاس به دلداری میگماشت. نگاه گرم کبوتران سپید بال در گذرگاه سرد، یخبندان خاموشی و سکوت را می شکست و چلچله های امید با پر و بال خود دانه های برف را می روفتند تا سبزه سر زند و بهار سر رسد.