خوراکه ها و نوشیدنی هایی که در زمستان باید استفاده شود!


تهیه و ترتیب: رویا محب
محصل صنف چهارم طب کابل

طوریکه میدانیم غذا منبع اصلی انرژی برای انسانها است غذا برای بدن زمینه رشد فعالیت و ترمیم را مساعد میسازد و نوع غذایی که ما استفاده میکنیم موثریت این پروسه را متاثر میسازد. غذا منبع حیوانی و نباتی دارد.۳ منبع اصلی انرژی برای انسان ها شحم، پروتین و کاربوهایدریت است. در متن ذیل به این بحث میپردازیم که در فصل زمستان چطور میتوانیم یک تغذیه سالم داشته باشیم و از منابع انرژی استفاده اعظمی نماییم.
رژیم های غذایی در فصل های مختلف سال تغیر چندانی نمیکند بطور کلی افراد برای دریافت تمام مواد مغذی در تمام فصول سال باید بطور متناسب و کافی دریافت کنند. اما در تابستان به دلیل گرمای هوا و عرق زیاد مصرف مایعات و خوراکی های که بتواند بدن را سرد کند توصیه میشود. و در فصل زمستان مصرف مواد غذایی که بتواند انرژی مورد نیاز را برای بدن تامین کند تا کمبود انرژی منجر به حساسیت بیشتر به سرما نشود.
وقتی یک فرد به مدت طولانی در محیط خیلی سرد قرار بگیرد میتابولیزم بدن افزایش پیدا کرده و انرژی بیشتر مصرف میکند بنابرین احساس گرسنگی و نیاز به مصرف غذا هم بیشتر خواهد شد در نتیجه فرد بیشتر غذا میخورد و این یک عکس العمل فیزیولوژیک و طبیعی بدن است و مصرف بیشتر شیرینی و چربی در زمستان هم یک حالت عادی سازشی با محیط محسوب میشود.
نکته قابل توجه این که بسیار افراد در فصل زمستان دچار مشکل بنام سرماخوردگی می شوند داشتن رژیم غذایی مناسب درین فصل می تواند تا حد زیاد مقاومت بدن این افراد را تحت تاثیر قرار بدهد. در این فصل امراض مثل سرماخوردگی و زکام بیشتر است و کم کردن مواد با مزاج سرد به کاهش این مشکلات کمک می کند. خصوصا در شب های سرد زمستان باید در مصرف نوشیدنی و غذا های سرد بیشتر احتیاط کرد.
چون فصل زمستان دارای مزاج سرد است بنا اکثر افراد خصوصا افراد سرد مزاج باید تدابیر فصل زمستان خصوصا تدابیر غذایی مربوط آنرا رعایت کنند که قرار ذیل است.
موارد پرهیز: همیشه قدم اول برای حفظ سلامت پرهیز است نه خوردن! اولین قدم جلوگیری از افراط در مصرف خوردنی و نوشیدنی های سرد است. که تولید کننده بلغم استنند. مثلا اجتناب از مصرف آب یخ زده، افراط در مصرف دوغ و ماست، میوه جات ترش و آب دار مثل تربوز غذا های یخ زده و سبزیجات که مزاج سرد دارند مثل بادرنگ.
از چه خوردنی ها و نوشیدنی ها استفاده کنیم؟
در کل غذا های که مدت زیاد به هضم دارد درافزایش درجه حرارت بدن کمک نموده و کمک می کند خود را گرمتر احساس کنید، بنابرین بیشتر از غذا های حاوی شحم، پروتین و کاربوهایدریت استفاده شود.
کیله: غنی از ویتامین B و مکنیزم است که در انجام وظایف غده تایراید رول مهم را بازی میکند که این غده در تنظیم درجه حرارت بدن نقش عمده را در بر دارد.
چای زنجبیل دار: زنجبیل هم در هضم غذا کمک می کند و هم باغث می شود خود را گرم حس کنید.
در فصل زمستان کوشش کنید از غذا های استفاده کنید که حاوی مقدار زیاد فایبر هستند. چون غذا های فایبر دار از یک طرف در پروسه هضم غذا کمک می کند و از طرف دیگر در بدن به آهسته گی جذب می شود و باعث میشود تا شما مدت طولانی احساس گرسنگی نکنید. غذا های
که حاوی مقادیر زیاد فایبر اند و در فصل زمستان نیز خیلی در دسترس می باشد عبارتند از
۱)زردک ۲) شلغم ۳) بامیه ۴) کرم ۵) کاهو ۶) جو دو سره و غیره.

قهوه: یکی از فواید قهوه کافئین موجود در آن است. کافئین میتابولیزم بدن را افزایش داده و سبب افزایش درجه حرارت بدن می شود. درست است که در فصل زمستان نوشیدن چای و قهوه لذت بخش است اما باید در حد اعتدال مصرف شوند چون این نوشیدنی ها مدرر (ادارار آور) استند و مصرف زیاد شان باعث دفع آب و نمک بدن و ایجاد اختلاطات الکترولیتی می شود و کافین موجود در آن اسید معده را تحریک و مصرف بیش از اندازه شان مشکلات سیستم هضمی را به بار می آورد.
گوشت سرخ: گوشت سرخ منبع آهن است. آهن یک منرال ضروری برای انتقال آکسیجن در سراسر بدن است. و کاهش سطح آکسیجن سبب احساس سردی در دست و پا و خستگی می شود. همچنان حاوی vitamin B12 می باشد که سیستم معافیت عضویت را تقویت میکند.
کدو: غذایی که شما را در یک روز سرد زمستان گرم میکند سویه بلند vitamin C and K درآن سیستم معافیتی عضویت را تقویت کرده و فایبر موجود در آن درهضم کمک میکند.
یک راه ساده گرم نگاه داشتن بدن در زمستان آب دست (البته نه آب یخ زده) آب سبب حفظ وظایف نارمل و حیاتی بدن شده و در تنظیم حرارت داخلی کمک میکند. کم آبی (دیهایدریشن) سبب میشود تا مرکز درجه حرارت بدن سقوط نموده و سبب Hypothermic میشود. بنابر تحقیقات گروپ طبی Summit ما باید در فصل زمستان هم بوتل آب خور را در بیرون از منزل با خود داشته باشیم.
بطور کلی در هوای سرد خوردن غذایی سرد مطبوع تر است. بر علاوه خوردن این غذا ها برای که بسشتر به هوای سرد مواجه اند هم لذیذ و هم مطبوع است و هم مواد مغذی مورد نیاز و درجه حرارت مناسب را برای بدن تامین میکند و مصرف شان درین شرایط مناسب تر است البته مزاج را هم باید مد نظر گرفت مثلا افرادی که دارای مزاج گرم استند حتی در زمستان هم ممکن نیاز باشد از گرمی پرهیز نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا