Archive for category: خانواده و کودک

 • نیکی به والدین

  نیکی به والدین

  خانواده و کودک February 18, 2019 12:22 pm no comments

  از حضرت حسن بصری (رح) روایت شده است که از ایشان پرسیدند عقوق والدین چگونه است؟ فرمودند: به آنان بی توجهی می کند، رهایشان می نماید و به تندی و خشونت به آنان می نگرد.

   
 • دختران و پسران امروز، مادران و پدران آینده هستند

  دختران و پسران امروز، مادران و پدران آینده هستند

  خانواده و کودک January 31, 2019 11:47 am no comments

  اگر خودشان چنین توانایی واستعدادی را ندارند آیا برایشان محیطی آموزشی سالم را فراهم کرده اند یا به دنبال دوستانی مومن وصالح برای فرزندانشان بوده اند؟
  ( ألا کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته).
  آگاه باشید که همه شما در مقابل زیر دستان و افرادی که سرپرستیشان را به عهده دارید، مسئولید.

   
 • خانه ما به عنوان یك مسلمان چگونه باید باشد

  خانه ما به عنوان یك مسلمان چگونه باید باشد

  خانواده و کودک December 3, 2018 12:26 am no comments

  حقیقتاً … خانه ی یک مسلمان باید آموزشگاه علم و معرفت باشد و همه ی اعضای خانواده عاشق علم و دوستدار تلاش برای کسب دانش و کوشش در راه آن باشند تا بتوانند به درجات بلند نزد پروردگار خویش نایل آیند. خداوند متعال می فرماید: (يَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ )[۱] «خداوند به كساني از شما كه ايمان آورده‌اند و بهره از علم دارند ، درجات بزرگي مي‌بخشد. » و باز الله تبارک و تعالی می فرماید: (إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء )[۲] «تنها بندگان دانا و دانشمند ، از خدا ، ترس آميخته با تعظيم دارند. »

   
 • چگونه نماز را برای فرزندانمان دوست داشتنی نماییم؟

  چگونه نماز را برای فرزندانمان دوست داشتنی نماییم؟

  خانواده و کودک October 25, 2018 7:13 pm no comments

  فرزندان ما جگرگوشه‌ھای ما ھستند که بر روی زمین زندگی می‌‌‌‌‌‌کنند ، گرچه براساس فطرت دیده به جھان گشوده‌اند، اما طبق فرموده‌ی َ پیغمبر( صل الله علیه و سلم): این پدر و مادر اویند که او ُ و آن را یھودی و نصرانی و مجوسی می‌‌‌‌‌‌کنند ». چنانچه پدر و مادر ھم مؤمن باشند، باز محیط و جامعه توان آن را دارند که اختیار را از پدر و مادر و مربیان سلب نمایند و تسلط خود را بر تربیت آنان اعمال کنند و بر این اساس می‌‌‌‌‌توان گفت: اگر پدر و مادر سستی و کوتاھی کنند و اقدامات و احتیاط‌ھای لازم را به کار نگیرند، محیط و جامعه توان آن را دارند که فرزندانشان را یھودی، مسیحی و زرتشتی و… کنند.

  اگر بخواھیم از آغاز شروع کنیم، حقیقت مطلب این است که شالوده و نقطهی قوت دین، نماز است و برپایی نماز، استواری دین و ترک آن، پناه بر خدا نابودی دین را در پی دارد.

   
 • راههای ایجاد عشق و محبّت بین زوجین

  راههای ایجاد عشق و محبّت بین زوجین

  خانواده و کودک October 25, 2018 9:55 am no comments

  عبادت پروردگار عبارت از گفته‌ها و اعمال ظاهری و باطنی است که موجب رضایت پروردگار می‌شود. از جمله آنها: نماز، روزه، دعاها و … است که موجب می‌شود قلب زوجین با خداوند پیوند داشته باشد و این کلیدی است که بندگان به وسیله آن به رضایت و محبت پروردگار نایل خواهند شد. در نتیجه خداوند در قلبشان محبت را رشد خواهد داد. زیرا قلبها در اختیار پروردگار هستند و هرگونه که اراده کند آنها را تغییر خواهد داد. به مفهوم دیگر رابطه میان قلب زن و شوهر [کاملاً] در اختیار خودشان نیست بلکه به اراده پروردگار است. پس چنانچه خداوند را از خودمان راضی نگه داریم مردم از ما راضی خواهند شد

   
 • بهشت در خانه های ما

  بهشت در خانه های ما

  خانواده و کودک April 24, 2018 3:18 pm no comments

  هیچوقت یک رابطهء واقعی را بخاطرچند اشتباه خراب نکنید، چون هیچکس کامل نیست وهیچکس درست نیست.

  ازتنبیه سکوت استفاده کنید، طوری که کاملا به طرف مقابل بی اعتنای کنید تا با خود بیاندیشد که چه شده وچرانادیده گرفته میشود؟ وبه فکرجلب نظرطرف مقابل میشود.

  حتی دروقت ناراحتی با افرادی که پشت سرهمسرتان بدمیگویند، به تندی رفتارکنید.

  به تماسها وپیامهای یکدیگرپاسخ دهید.

  هیچگاه درمسافرت دعوانکنید، چون برای تفریح وخوب شدن روحیه رفته اید.

  هرگزدروقت ناراحتی جملات مسموم کننده ای مثل: کاش ازدواج نکرده بودم، ازتومتنفرم، خوشبحال مجردها، را استفاده نکنید، ناراحتی شما تمام میشود اما این جملات به یاد میمانند

   
 • صلهء رحم (ارتباطات)

  صلهء رحم (ارتباطات)

  خانواده و کودک April 24, 2018 2:54 pm no comments

  خانواده ی مسلمان، خانواده ی یکپارچه، هماهنگ، ازدرون وبیرون، در روابط بادیگران همه هم وغم آن پاسداری ازخدمت، کرامت ودرپیش گرفتن راه پاکی وپرهیزگاری است، درواقع به هرمیزانی که خانوادهء اسلامی پشتیبان هم باشند وبابهره مندی ازاخلاق، فضیلت، پاکدامنی، عفت، خیرخواهی، بخشندگی وصمیمیت خودرا مسلح نمایند وبیشترمورداحترام مردم جامعه وهمسایگان اند.

  خداوندمتعال انسانهارا به ارتباط خویشاوندانومحبت با آنها دستورداده است، زیرا قطع ارتباط وعدم رفت وآمد با آنها زمینهء نگرانی ودشمنی را میان افراد خانواده فراهم مینماید وسبب تفرقه وپراکندگی میشود، وشرایطی فراهم مینماید که به هیچ وجه باتفاهم وتعاونی که اسلام خواهان تحقق آن میان همه افراد جامعهء مسلمان است، سازگارنیست. صلهء رحم ازدو واژهء صله ورحم، تشکیل شده است، که معانی متعددی دارند؛ ازجمله معنی لغوی صله،( صله ازمادهء وصل به معنای پیوستن پیوند کردن دوچیزگرفته شده است). ومراد ازرَحِم،( خویشاوندگان وبسته گان را گویند) ومعنای اصطلاحی صلهء رحم، اتحاد خویشاوندان واقوام را گویند. چنانچه پیامبر(صلی الله علیه وسلم) میفرمایند:« الَرَّحِمُ شُجنَةَ مِّنَ الرَّحمنِ، قال الله وتعالی: مَن وَصَلَکَ وَصَلتَهُ وَمَن قَطَکَ قَطَعتُهُ »(رواه بخاری) ترجمه: ” رحم یعنی حق قرابت وخویشاوندی ازرحمن مشتق است، یعنی شعبه ای ازرحمت خداوند رحمان است. والله تعالی به اوفرموده است: هرکس تورا وصل کند من او را وصل میکنم .هرکس تورا قطع کند، من او را قطع میکنم.

   
 • ازدواج نمونه و رابطة آن با تربیت

  ازدواج نمونه و رابطة آن با تربیت

  خانواده و کودک January 1, 2018 11:20 am no comments

  ررسی ازدواج از این سه دیدگاه رابطة تربیت را با موضوعات بسیار مهمی در زندگی زناشوئی روشن خواهد کرد، موضوعاتی مانند:

  مسؤولیت‌پذیری، نجابت و بزرگواری فرزندان، اهمیت رابطه نسبی و ارزش آن، سلامت جسمی و روحی فرزند، برانگیختن عاطفة پدر و مادر نسبت به فرزند، نحوه همکاری والدین در تربیت صحیح فرزند و اصلاح ناهنجاری‌های اخلاقی آنان و تحویل انسانی شایسته برای زندگی اجتماعی

   
 • ویژگی های یک خانواده اسلامی

  ویژگی های یک خانواده اسلامی

  خانواده و کودک September 18, 2017 9:08 am no comments

  تهیه و ترتیب: عالیه احمدی   یکی از موضوعات بسیار مهمی که در قرآن مطرح است و خداوند به آن بسیار بها میدهد، خانواده است و یک سوال این است که آیا ما خانواده موفقی داریم یا خیر و ویژگی های مهم یک خانواده موفق چیست؟ خانواده مهمترین خشت بنای […]

   
 • اصلاح خانواده

  اصلاح خانواده

  خانواده و کودک June 13, 2017 4:21 pm no comments

  اصلاح خانواده طوریکه همه میدانیم خانواده عبارت ازنهادالهی بوده که از پیوندمقدسی یعنی ازدواج یک مردویک زن(زن وشوهر)به وجودمیآیدوفرزندان،حاصل این پیوندمقدس میباشندکه خانواده راتکمیل مینماید.خانواده وخانه جای میباشدکه شخصیت انسان راتاحدی ساخته وبرای انسان معیارهای پیشرفت رامهیامیکندوبه محض رسیدن به خانه برای انسان آرامشی رخ میدهدکه این آرامش وراحتی راهمه […]