Archive for category: سیرت و تاریخ

 • ابوهریره (رضی الله تعالی عنه) را بشناسیم…

  ابوهریره (رضی الله تعالی عنه) را بشناسیم…

  سیرت و تاریخ November 8, 2018 10:02 am no comments

  عبدالرحمن بن ابی لبیبه- ابوهریره را بدینگونه توصیف کرده است: (او مردی بود گندمگون، باشانه های فراخ، و صاحب گیسو، و دندانهای جلویش از هم فاصله داشت([12]).

  ضمضم بن جوس او را بدینسان توصیف کرده است: (پیرمردی بود صاحب گیسو، و دندانهای براق٭).

  محمد بن سیرین او را چنین توصیف کرده است: ( او مردی سپیدگونه، نرمخو و بدور از خشونت بود، که محاسن خود را با حناء رنگ می‌کرد، و لباس کتان می‌پوشید)٭.

  (با سند صحیح آمده است که او لباس پشمی، و عمامۀ سیاه، و جامۀ ژنده می‌پوشید٭).

  بدیهی است که لباسهای پشمی و کتان را ازمانی می‌پوشیده، که وضع مالی او بهبود یافته بوده است. وگرنه او در حیات رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) فقیر بوده است

   
 • عاشورا

  عاشورا

  روز دهم محرم الحرام(ماه نخست هجری قمری)، یکی از روزهای بزرگ در ادیان اسلام و یهودیت و یکی از مناسبت‌ها و فرصت‌ها ویژه‌‌ی است که در فرهنگ اسلامی به هدف بازگشت به خویشتن، تجدید تعهد با خدای متعال، درک و تشخیص مسیر واقعی بندگی و هدف‌مندانه گام برداشتن در جاده‌ی توحید و یکتاپرستی با انجام سنت‌های خاص از آن تجلیل می‌شود.

  دلیل نام‌گذاری:
  عاشورا، کلمه‌ی عربی به معنای دَهُم است؛ روز دَهم هر ماه را در زبان عربی، عاشورا گویند؛ اما دهم ماه نخست هجری قمری به لحاظ عَظمت دینی‌ای که دارد، در میان مسلمانان به حدی بر سرِ زبان‌ها نشسته است، که به مجرد شنیدن آن، روز دهم ماه محرم به ذهن تداعی می‌شود.
  گفته می‌شود: دلیل نام‌گذاری این روز به عاشورا این است، که ده اتفاق مهم از جمله: توبه حضرت آدم در بهشت، پایان شدن کشتی نوح بر کوه جودی، نجات حضرت ابراهیم از آتش، بینا شدن حضرت یعقوب به هنگام رسیدن پیراهن یوسف از مصر، بهبودی حضرت ایوب از بیماری، صعود حضرت عیسی به آسمان و نجات بنی اسرائیل از ظلم فرعون می‌باشد؛ اما بعد از بحث و دقت در روایات مربوط به پس منظر تاریخی این روز بزرگ، به این نتیجه می‌رسیم که قوم موسی علیه السلام در همین روز با شکافتن رود نیل و عبور از آن، از ستم‌گری‌های فرعون و فرعونیان نجات یافته اند و لشکر فرعون در دریای نیل غرق گردیده است؛ اما سایر روایات در باب واقعات تاریخی عاشورا صحت ندارد.

   
 • سعید بن جبیر

  سعید بن جبیر

  سیرت و تاریخ December 5, 2017 2:50 pm no comments

  سعید بن جبیر ولادت سعید بن جبیر حضرت سعید بن جبیر تابعی بزرگوار، در سال 46 ه‍. ق دیده به جهان گشودند، در زمان ایشان بسیاری از صحابه از جمله: 1) حضرت عبدالله بن عباس 2) عدی بن حاتم 3) عبدالله بن عمر 4) عبدالله بن مغفلش و …. در […]

   
 • اثبات معجزه حضرت محمد (ص) در تحقیقات ناسا

  اثبات معجزه حضرت محمد (ص) در تحقیقات ناسا

  سیرت و تاریخ May 13, 2017 4:53 pm no comments

  پايگاه اينترنتي روزنامه« عربي الوطن» چاپ آمريکا به نقل از يک محقق اردني علوم فلکي در اين زمينه نوشت: سفينه فضايي آمريکايي« کلمنتاين» که سالها در مدار کره ماه، کار تحقيقاتي انجام مي‌دهد، به اين نتيجه رسيده‌است که کره ماه صدها سال پيش به دو نيمه متساوي تقسيم شده و […]

   
 • فساد از دیدگاه همه

  فساد از دیدگاه همه

  سیرت و تاریخ May 20, 2014 10:41 am no comments

  نو یسنده: عبدالله نثاری کاکړ مفسر گو ید: فساد پیشگی راه و رسم شیطان است. محدث گو ید: عاقبت مفسدین زوال ایمان است. عابد گو ید: از اعمال مفسدین دشت و صحرا در فغان است. معلم گو ید: فساد مدرسۀ خصوصی شیطان است. حقوقدان گو ید: فساد تجاوز بر حقوق […]

   
 • زن مسلمان دارای تمدن و تاریخ است

  زن مسلمان دارای تمدن و تاریخ است

  سیرت و تاریخ January 22, 2013 5:08 pm 2 comments

  تمدن اسلامی نمونه های عالی و کم نظیری از زنان و مردان را ساخت. چه کسی از دانشمندان اندیشمندانی چون ابن الهیثم و خوارزمی و ابن سینا و ابن حیان و … بی اطلاع است و چه کسی از فقیهان و ادیبانی همچون ابوحنیفه و امام مالک و امام شافعی و ابن حنبل و ابن قیم و ابن کثیر و قرطبی و رازی و … بی خبر است و چه کسی از دعوتگران مصلحی چون حسن البنا و ابن عبدالوهاب و ابن بادیس و العز بن عبدالوهاب و جمال الدین افغانی و محمد عبده … بی اطلاع است؟ و چه کسی از اصحاب گرانقدری همچون نسیبه دختر کعب و ام عطیه انصاری و ام شریک و خنساء و … بسیاری از زنان پیشتاز و جهادگر بی خبر است؟