Archive for category: علمی

 • خوراکه ها و نوشیدنی هایی که در زمستان باید استفاده شود!

  خوراکه ها و نوشیدنی هایی که در زمستان باید استفاده شود!

  پخت و پز, علمی December 20, 2019 10:54 am no comments

  تهیه و ترتیب: رویا محب محصل صنف چهارم طب کابل طوریکه میدانیم غذا منبع اصلی انرژی برای انسانها است غذا برای بدن زمینه رشد فعالیت و ترمیم را مساعد میسازد و نوع غذایی که ما استفاده میکنیم موثریت این پروسه را متاثر میسازد. غذا منبع حیوانی و نباتی دارد.3 منبع […]

   
 • عوامل آلوده‌گی محیط زیست

  عوامل آلوده‌گی محیط زیست

  علمی December 15, 2019 6:01 pm no comments

  نویسنده : داکتر مریم سلیمانی امراض محیطی امراضی اند که در اثر مواجه شدن با عوامل کیمیاوی و فزیکی در محیط های شخصی و کاری به شمول امراض ی که منشا تغذیوی دارند به وجود می آید. سازمان بین المللی کار طی تحقیقات شان در سال ۲۰۱۸ تخمین کرده اند، […]

   
 • خشکی و پوستک پوستک شدن جلد در فصل های خزان و زمستان و راه های درمان آن

  خشکی و پوستک پوستک شدن جلد در فصل های خزان و زمستان و راه های درمان آن

  علمی November 29, 2019 4:45 pm no comments

  با شروع فصل خزان خشکی در جلد روی، دست و پاها و دیگر قسمت های عضویت تظاهر می کند و اگر راه حل مناسبی برای برطرف کردن به موقع آن پیدا نکنیم مشکلات جلدی زیادی را به دنبال خواهر داشت. نخست به یک تعداد عوامل که سبب خشکی جلد در […]

   
 • وطنم را دوست دارم

  وطنم را دوست دارم

  وطن جایی است که انسان در آن به دنیا میاید از آب هوا آن استفاده می کند و تابعیتش را دارد اگر از جهان بینی اسلام نگاه کنیم هر مسلمان دارای دو نوع وطن است یکی وطن جایی بود و باش وی میباشد ودیگر بصورت عام که شامل هر آن کشوری میشود که به سر زبانهای افراد شان کلمه لااله الا الله جاری میباشد. پس هر کشوری اسلامی کشور ما است به گفتهء یی شاعر بزرگوار علامه اقبال لاهوری ( هر مُلک،مُلک ما است……که مُلک خدای ما است

   
 • جمعیت اصلاح و وطندوستی

  جمعیت اصلاح و وطندوستی

  از سنت الله متعال در مخلوقاتش دوست داشتن زادگاه و محل سکونت شان می باشد؛ از همین رو هر زنده جانی به اقامتگاهش عشق می ورزد و آرامش خود را تنها در آن می یابد.

   
 • سرطان ثدیه (پستان)

  سرطان ثدیه (پستان)

  سرطان به گروپی از امراض گفته می شود که در آن حجرات بدن به شکل غیر نارمل رشد می کنند و به تمام قسمت های بدن از طریق خون و یا لمف انتشار نموده و در مراحل مختلف سبب مرگ انسان میشود.
  امراض سرطانی امروزه در سطح جهان به یک معضل بزرگ تبدیل شده است به خصوص کشور های رو به انکشاف که بیشترین افراد به آن مصاب اند.

   
 • اضرار صحی و اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

  اضرار صحی و اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

  امروزه در جامعه ما مصرف مواد مخدر از قبیل تریاک، هیروئین، کوکائین و … در بین جوانان و نوجوانان دائما در حال افزایش است.
  در گذشته از مخدرات برای تداوی استفاده می شد. چون این مواد دارای تأثیرات تسکین دهنده درد بوده و یک خوشی کاذب را نزد فرد به میان می آورد. طوریکه آخذه ها درد را در سیستم عصب مرکزی بلاک میکند.
  با گذشت زمان دانسته شد که استفاده از مخدرات سبب نهی تولید اندورفین (که یک مسکن طبیعی بوده و بدن آن را تولید می کند) شده و در صورت ترک مخدرات نزد فرد احساس درد و اعراض قطع دوایی (درد بطنی، ریزش آب از چشم ها، سردردی و ….) به میان می آید و همه این عوامل سبب می شود تا فرد به صورت دوامدار ازین مخدرات استفاده کرده و معتاد شود.

   
 • روز مادر و مشکلات مادران افغان

  روز مادر و مشکلات مادران افغان

  علمی June 21, 2019 11:38 pm no comments

  بیست و چهارم جوزا، روزی است که به پاس قدردانی از زحمات بیکران مادارن تجلیل میشود. یکی از نقش های زن مادر بودن است که در کنار سایر امور از پس این مسؤلیت سنگین بخوبی بیرون میاید.

   
 • اهمیت خواندن و مطالعه

  اهمیت خواندن و مطالعه

  دعوت و اصلاح, علمی December 20, 2018 10:40 am no comments

  کسی که اوقات آزاد و استراحتش را به مطالعه بپردازد در حقیقت فرصت هر گونه گناه، بیهوده گویی، غیبت، سخن چینی و بطالت را از خود می‌گیرد و از عذاب روحی ناشی از گناهان نجات پیدا می‌کند و در نتیجه از سلامت و بهداشت روان بیشتری برخوردار می‌شود.
  بیاد داشته باش اگر نفس خود را به امور درست و سعادت آور و کسب علم مشغول نکنی، نفست تو را به امور باطل و بیهوده و عذاب آور و جهل و معصیت مشغول خواهد کرد. شخص کتابخوانی می‌گفت: من در موقع مطالعه از فکر گناه نجات می‌یابم به همین خاطر این حداقل فایده را از دست نمی‌دهم.

   
 • علم مفید و علم غیر مفید

  علم مفید و علم غیر مفید

  علمی December 13, 2018 11:12 am no comments

  علم مفید علمی است که پرتوی آن در سینه و قلب پراکنده شود و پرده های شک و پندارهای غلط را از قلب بدرد.

  مراد از علم مفید، علم به ذات و صفات رب العالمین است و مراد علمی است که به وسیله آن، کیفیت بندگی خداوند معلوم شود.

  مثال این علم مانند شمع یا چراغ است که وقتی در قلب بنده ای قرار گیرد از پرتو و انوار آن، دل وی پر می گردد و تمام شک و پندارهای غلط، خواه در دین باشد یا دنیا، زایل می گردد و دروازه های یقین و حقیقت در تمامی امور باز می شود و تاریکی شهوت و اندوه از قلب دور می شود