Archive for category: علمی

 • سرطان ثدیه (پستان)

  سرطان ثدیه (پستان)

  سرطان به گروپی از امراض گفته می شود که در آن حجرات بدن به شکل غیر نارمل رشد می کنند و به تمام قسمت های بدن از طریق خون و یا لمف انتشار نموده و در مراحل مختلف سبب مرگ انسان میشود.
  امراض سرطانی امروزه در سطح جهان به یک معضل بزرگ تبدیل شده است به خصوص کشور های رو به انکشاف که بیشترین افراد به آن مصاب اند.

   
 • اضرار صحی و اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

  اضرار صحی و اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

  امروزه در جامعه ما مصرف مواد مخدر از قبیل تریاک، هیروئین، کوکائین و … در بین جوانان و نوجوانان دائما در حال افزایش است.
  در گذشته از مخدرات برای تداوی استفاده می شد. چون این مواد دارای تأثیرات تسکین دهنده درد بوده و یک خوشی کاذب را نزد فرد به میان می آورد. طوریکه آخذه ها درد را در سیستم عصب مرکزی بلاک میکند.
  با گذشت زمان دانسته شد که استفاده از مخدرات سبب نهی تولید اندورفین (که یک مسکن طبیعی بوده و بدن آن را تولید می کند) شده و در صورت ترک مخدرات نزد فرد احساس درد و اعراض قطع دوایی (درد بطنی، ریزش آب از چشم ها، سردردی و ….) به میان می آید و همه این عوامل سبب می شود تا فرد به صورت دوامدار ازین مخدرات استفاده کرده و معتاد شود.

   
 • روز مادر و مشکلات مادران افغان

  روز مادر و مشکلات مادران افغان

  علمی June 21, 2019 11:38 pm no comments

  بیست و چهارم جوزا، روزی است که به پاس قدردانی از زحمات بیکران مادارن تجلیل میشود. یکی از نقش های زن مادر بودن است که در کنار سایر امور از پس این مسؤلیت سنگین بخوبی بیرون میاید.

   
 • اهمیت خواندن و مطالعه

  اهمیت خواندن و مطالعه

  دعوت و اصلاح, علمی December 20, 2018 10:40 am no comments

  کسی که اوقات آزاد و استراحتش را به مطالعه بپردازد در حقیقت فرصت هر گونه گناه، بیهوده گویی، غیبت، سخن چینی و بطالت را از خود می‌گیرد و از عذاب روحی ناشی از گناهان نجات پیدا می‌کند و در نتیجه از سلامت و بهداشت روان بیشتری برخوردار می‌شود.
  بیاد داشته باش اگر نفس خود را به امور درست و سعادت آور و کسب علم مشغول نکنی، نفست تو را به امور باطل و بیهوده و عذاب آور و جهل و معصیت مشغول خواهد کرد. شخص کتابخوانی می‌گفت: من در موقع مطالعه از فکر گناه نجات می‌یابم به همین خاطر این حداقل فایده را از دست نمی‌دهم.

   
 • علم مفید و علم غیر مفید

  علم مفید و علم غیر مفید

  علمی December 13, 2018 11:12 am no comments

  علم مفید علمی است که پرتوی آن در سینه و قلب پراکنده شود و پرده های شک و پندارهای غلط را از قلب بدرد.

  مراد از علم مفید، علم به ذات و صفات رب العالمین است و مراد علمی است که به وسیله آن، کیفیت بندگی خداوند معلوم شود.

  مثال این علم مانند شمع یا چراغ است که وقتی در قلب بنده ای قرار گیرد از پرتو و انوار آن، دل وی پر می گردد و تمام شک و پندارهای غلط، خواه در دین باشد یا دنیا، زایل می گردد و دروازه های یقین و حقیقت در تمامی امور باز می شود و تاریکی شهوت و اندوه از قلب دور می شود

   
 • تقسیم ‌بندی هر کاری برای وقت مناسب آن از اسباب کامیابی است

  تقسیم ‌بندی هر کاری برای وقت مناسب آن از اسباب کامیابی است

  علمی November 15, 2018 10:24 am no comments

  آنچه برای قدرشناسی وقت جلب توجه می‌نماید، دانستن منزلت هر کار علمی است تا وقتی مناسب برایش در نظر گرفته شود، برای این که بعضی از کارهای علمی هر وقتی برای آن مناسبت است، مثل مطالعه‌ی سریع کتاب. و بعضی از کارهای علمی است که نیازمند حضور قلب و بیداری کامل و فکر روشن و آسودگی‌خاطر است.

  چنین کارهای علمی که حاجت به صفای ذهن و نشاط قریحه و فهم دارد، اختصاص به وقت‌هایی دارد که وقت نزول برکات و حصول نَفَحات است: مثل سَحر و بامداد و اوقات آرام شب و هنگام فراغت قلب و در جایی که آرامش در آن باشد.

   
 • مورچه

  مورچه

  علمی November 12, 2018 11:32 am no comments

  به نام خدا مورچه مور یا مورچه حشره‌ای اجتماعی است از راستهٔ نازک بالانکه اندازهٔ اجتماع شان می‌تواند از چند ده مورچه شکارچی در یک حفره تا چند میلیون مورچهٔ ساده و طبقه ای از کارگرها و سربازها و سایر گروه‌ها را در یک محدوده جغرافیایی وسیع شامل شود. انواع […]

   
 • ارزش و اهمیت کتاب و کتاب‏خوانی  

  ارزش و اهمیت کتاب و کتاب‏خوانی  

  دعوت و اصلاح, علمی May 5, 2018 11:54 pm 1 comment

  بدون شک پدر و مادر نقش مهمي در ترويج فرهنگ کتاب‏خواني در خانواده دارند. آنان براي اين‏ که حس کتاب‏خواني را در فرزندان شان تقويت نمايند، مي ‏توانند از کتاب به عنوان اهرمي براي تشويق استفاده نمايند. بسيار مناسب خواهد بود که کتاب را به عنوان هديه‏اي معنوي در لابه‏لاي ديگر هدايا فراموش ننماييم و با اين عمل قدمي بسيار مهم در اعتلاي فرهنگ کتاب‏خواني فرزندان مان برداريم

   
 • مورچه

  مورچه

  علمی April 24, 2018 3:09 pm no comments

  از شگفتی های زندگی مورچه ها نوع لانه سازی آنهاست لانه های آنها بی شباهت به یک شهر نیست و دارای راهها و تقاطع ها و طبقات مختلفی است.هر طبقه ای در لانه مورچه ها مخصوص کار خاصی است به همین دلیل درجه حرارت هریک از طبقات با دیگری فرق می کند مورچه با روشی خاص لانه خود را گرم و یا سرد می کند تعداد طبقات لانه مورچه گاهی به چهل طبقه نیز می رسد و هرطبقه تقریبا ۵ میلی متر ارتفاع دارد و قطر دیوارها حدود یک میلی متر است، مورچه ها حشراتی فعال و پرکار هستند حتی شبها هم در خارج از لانه دست از کار نمی کشند کارهایی که این حشره در داخل لانه اش انجام می دهد بسیار بیشتر از جنب وجوش او درخارج از لانه است درحالیکه ما این فعالیتها را نمیتوانیم ببینیم مورچه ها با مهارت خاصی موادیرا که به لانه می آورند در انبارهای معینی ذخیره می کنند و در نگهداری از آنها دقت و مراقبت بسیار می کنند هنوز تمام راههایی که مورچه برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی به کار می برد برای بشر فاش نشده است. مورچه ها حشرات بسیار هوشمندی اند که همه دانشمندان را به شگفتی واداشته؛ چون وقتی آن‌ها انبار غذای بعضی از مورچه ها را بررسی کرده‌اند، با کمال تعجّب دیده‌اند آن‌ها، دانه‌های جمع آوری شده را به طور منظّم در کنار هم قرار می‌دهند؛ آن‌ها دانه‌های گندم را از وسط به دو نیم می‌کنند تا هنگام رسیدن رطوبت سبز نشود، ولی دانه‌های خربزه را به جای نصف به چهار قسمت تقسیم می‌کنند، زیرا می‌دانند که دانه‌های خربزه (تخم خربزه) اگر به دو نصف تقسیم شوند، باز هم قابلیت سبز شدن را دارند و به محض تماس با آب رشد خواهند کرد و لانهٔ مورچه ها را از بین خواهند برد؛ اما این مسئله برای محققان روشن شده است که اگر مورچه ها را از لانه خود بیرون کنند مواد غذایی که ذخیره کرده اند فاسد می شود اما با بودن مورچه ها در لانه هایشان مواد غذایی فاسد نمی شود جمعی از مورچه ها که دارای آرواره های نیرومندی هستند – نقش یک آسیاب را ایفا می کنند یعنی گندم و امثال آن را با آرواره های خود – خرد می کنند و به صورت آرد درمی آورند و آن را در مخزنهای مخصوصی ذخیره می نمایند تا در فصل زمستان مورد استفاده قرار گیرد

   
 • معلم واژه تعریف شده از جانب الله

  معلم واژه تعریف شده از جانب الله

  علمی November 2, 2017 1:55 pm no comments

  معلم مهمترین عامل ایجاد کننده شرایط مطلوب یاد گیری و یاد دهی است. که بعد از شاگرد دومین عنصر مهم نظام تعلیم و تربیه به شمار میرود. معلم بودن نه تنها شغل و پیشه نیست بلکه شوق ، علاقه و عشق بوده که پیام آوران و رسولان الهی این مقام را دارا بوده اند. و پروردگار مهربان نیز مربی و معلم نخستین بشریت بوده است