Archive for category: تزکیه و رقائق

 • چطور باید از رخصتی های زمستانی استفاده کرد

  چطور باید از رخصتی های زمستانی استفاده کرد

  تزکیه و رقائق January 10, 2020 6:35 pm no comments

  نویسنده: خالده کریمی از آنجا که به احکام شریعت ونصوص شرعی دیده شود آشکار میگردد که وقت واستفاده درست آن ازپدیده های اهم و اساسی برای امت اسلامی تلقی گردیده است٬ طوریکه سوره شریف (العصر) بیان کننده آنست ودر این سوره قسم یاد کردن الله به زمانه ووقت واضح کننده […]

   
 • پیروی از پیامبر صلی الله علیه وسلم چگونه وچرا ؟

  پیروی از پیامبر صلی الله علیه وسلم چگونه وچرا ؟

  بسم الله الرحمن الرحیم سعدیه حفیظ الله متعال هنگامیکه آدم علیه السلام را از بهشت به زمین می فرستاد، برایش چنین فرمود:”قلنا اهبطوا منها جمیعا فإما یأتینکم منی هدی فمن تبع هدای فلا خوف علیهم ولا هم یحزنون. والذین کفروا وکذبوا بآیاتنا أولئک أصحاب النار هم فیها خالدون. (بقره 38 […]

   
 • قرآن کتاب نا شناخته

  قرآن کتاب نا شناخته

  تزکیه و رقائق June 29, 2019 1:25 pm no comments

  قابل تعجب عمل اکثریت ما مسلمانها هست که بعضی شعائر ظاهری از دینمان را میگیرم اما در شکل دهی عقیده و جهان بینی اسلامی طوریکه در قرآن مطلوب است متأسفانه ناموفق هستیم دلیل آن عدم شناخت این کتاب است چون هدف از نزول آن را نشناختیم پس یعنی قرآن را نشناختیم.
  یکی قرآن را وسیله شفای برای بیماری های جسمی میداند از همین وجه قرآن را در هنگام دچار مریضی خود یا عزیزان بیاد میآورد.
  یکی قرآن را کتاب مردگان دانسته از همین وجه قرآن را وسیله زینت محافل فاتحه خوانی و ختم قرآن های مردگانش میسازد .
  یکی تلاوت و حفظ قرآن را بدون توجه به درک معنی و عمل به آن وسیله کسب اجر میداند.
  یکی قرآن را منحیث یکی از شعائر ظاهری دینی میشناسد ازینرو احترام به قرآن در غلاف زیبای آن میداند یا گذر زوج تازه ازدواج کرده از تحت آن را فال نیک برای خوشبختی زندگی آینده این دو زوج میگیرد.
  این دیدگاه ما در رابطه به قرآن است که نوع ارتباط ما را با آن تعین میکند.

   
 • همین که ایمان داری کافیست

  همین که ایمان داری کافیست

  نیرویی در درون هر کدامی ما وجود دارد که می تواند ابداٌ ما را سعید بسازد و این نیرو، نیروی بی بدیل ایمان است.
  نیرویی که جان های مرده را زنده و به اهداف و ارزش ها در زندگی معنی می بخشد.
  ایمان یعنی اطمینان قلبی داشتن به ذاتی که همه وقت مراقب توست.. دیگر نیاز نیست نگران چیزی باشی؛ همین که ایمان داری کافیست!

   
 • چگونه صحابه و سلف صالح برای رمضان آماده می‌شدند

  چگونه صحابه و سلف صالح برای رمضان آماده می‌شدند

  تزکیه و رقائق April 7, 2019 5:19 pm no comments

  از بعضی سلف، روایت شده که آن‌ها شش ماه قبل از رمضان دعا می‌کردند که به رمضان برسند و پنج ماه بعد از رمضان دعا می‌کردند که خداوند از آن‌ها قبول نماید. آن‌ها دعا می‌کردند به رمضان برسند در حالی که هم دین‌شان به سلامت باشد و هم جسم‌شان؛ و خداوند برای طاعت از او در رمضان یاورشان باشد و اعمال‌شان را قبول نماید.

   
 • اهمیت استغفار در زندگی

  اهمیت استغفار در زندگی

  تزکیه و رقائق February 24, 2019 11:37 pm 3 comments

  نویسنده: طلال مشعل
  برگردان: فهیم عمر

  استغفار وسیله ای برای محکم سازی رشتۀ ارتباط میان
  خداوند و بنده است، زمانی که یک مسلمان گناهی انجام می دهد و سپس در پیشگاه خداوند نادم و پشیمان می ایستد و از درگاه او تعالی طلب مغفرت میکند، این طلب بخشش و استغفار باعث اتصال و ارتباط دایمی بنده با خداوند سبحان است

   
 • ترفند های شیطانی برای توجیه کردن غیبت

  ترفند های شیطانی برای توجیه کردن غیبت

  تزکیه و رقائق January 24, 2019 10:08 am no comments

  بايد خيلي مراقب باشيم تا از روي بي‌پروايي، به غيبت و خوردن گوشت برادر مسلمان مان، دچار نشويم. گروهي غيبت مي‌كنند و اين كار خود را توجيه مي‌كنند و مي‌گويند: درست است ما عيوب فلاني را پشت سر او بازگو مي‌كنيم، اما با اين كار، خير او را مي‌خواهيم و به چيزي جز مصلحت و منافع او نمي‌انديشيم. برخي نيز مي‌گويند: ما به خاطر منافع و مصالح عموم، اين كار را انجام مي‌دهيم. به هر حال حتي با چنين اهدافي غيبت كردن مردود خواهد بود.

   
 • چه کسی محمد صلی الله علیه و سلم را نمی شناسد؟

  چه کسی محمد صلی الله علیه و سلم را نمی شناسد؟

  تزکیه و رقائق December 4, 2018 10:23 am no comments

  آیا او -صلّی الله علیه وسلّم- چراغ راه و بشارت‌دهنده و رسول الله و پیامبر خدا نیست که زمین را سرشار از عدالت و نور و آشتی و محبّت و نیکی نمود و بهترینِ مردم و معلّم بشریت نبود و بشریت را نجات نداد و بتان را در هم نشکست؟ الله متعال او را برگزید تا بهترینِ مردم و پیشوای پیامبران باشد و دوست و رفیق خودش گردد و به او وعده داد تا او را در جایگاه ستودنی‌ای برانگیزد و شفاعت کبری را به او عطا کند و او را اوّلین کسی گرداند که درب بهشت را می‌زند. او همان پیامبرِ درس‌نخوانده -صلّی الله علیه وسلّم- است که رسالت را ابلاغ نمود و امانت را تحویل داد و امّت‌ را پند داد.

   
 • آثار رحمت خداوند در زنده گی ما

  آثار رحمت خداوند در زنده گی ما

  تزکیه و رقائق November 15, 2018 10:13 am no comments

  وقتی به اطراف و اکناف خود متوجه شویم به یک تعداد زیادی از انعکاسات و نشانه های رحمت خداوند متعال نسبت به خود متوجه می شویم که هر کدام آن ما را به او نزدیک تر می سازد و از غم و اندوه نداشته های ما می کاهد… بزرگترین رحمت خداوند در حق ما این است که ما را اشرف مخلوقات قرار داده و از روح خود بر ما دمید و با دادن عقل و شعور ما را انسان نامید، موجوداتی کاملا مجزا در دنیا… که بعد از قرنها تحقیق و پژوهش تا هنوز هم اسراری در وجودش پنهان است که جزء خالقش کسی آن را نمی داند…

  سپس یک جمعی ازین انسان ها را با لطف و رحمت خویش عزت بخشید و در قلب های بی جان شان نوری به نام ایمان را تاباند و این نور سبب زنده شدن قلوب شان گردید یعنی خود ایمان بعد از انسان بودن از بزرگترین و بی بدیل ترین رحمت خداوند در حق بنده هایش محسوب میشود…

  ایمان یک رحمت مشترک رب العالمین در میان بنده گانش است اما بعد ازین نقطه گونه های رحمت در زنده گی هر فرد رنگ خاص خودش را دارد..

   
 • ذکر و تأثیرات آن بر زنده گی

  ذکر و تأثیرات آن بر زنده گی

  تزکیه و رقائق November 12, 2018 11:15 am no comments

  خواندن آیة الکرسی موقع خوابیدن، خواندن اذکار و اوراد بعد از نمازها اطمینان بخش است، حالا گاهی موارد استعمالش به وجود نمی آید. همین وجودش برای انسان اطمینان بخش است. اما حالا اگر خدا اراده کند و مصیبتی پیش آید آن دعا را نمی خوانیم و تقدیر پیش می آید و یا اگر هم بخوانیم بد و نادرست می خوانیم و یک دعای ناقص نمی تواند دفع بلا کند.