Archive for category: تزکیه و رقائق

 • ترفند های شیطانی برای توجیه کردن غیبت

  ترفند های شیطانی برای توجیه کردن غیبت

  تزکیه و رقائق January 24, 2019 10:08 am no comments

  بايد خيلي مراقب باشيم تا از روي بي‌پروايي، به غيبت و خوردن گوشت برادر مسلمان مان، دچار نشويم. گروهي غيبت مي‌كنند و اين كار خود را توجيه مي‌كنند و مي‌گويند: درست است ما عيوب فلاني را پشت سر او بازگو مي‌كنيم، اما با اين كار، خير او را مي‌خواهيم و به چيزي جز مصلحت و منافع او نمي‌انديشيم. برخي نيز مي‌گويند: ما به خاطر منافع و مصالح عموم، اين كار را انجام مي‌دهيم. به هر حال حتي با چنين اهدافي غيبت كردن مردود خواهد بود.

   
 • چه کسی محمد صلی الله علیه و سلم را نمی شناسد؟

  چه کسی محمد صلی الله علیه و سلم را نمی شناسد؟

  تزکیه و رقائق December 4, 2018 10:23 am no comments

  آیا او -صلّی الله علیه وسلّم- چراغ راه و بشارت‌دهنده و رسول الله و پیامبر خدا نیست که زمین را سرشار از عدالت و نور و آشتی و محبّت و نیکی نمود و بهترینِ مردم و معلّم بشریت نبود و بشریت را نجات نداد و بتان را در هم نشکست؟ الله متعال او را برگزید تا بهترینِ مردم و پیشوای پیامبران باشد و دوست و رفیق خودش گردد و به او وعده داد تا او را در جایگاه ستودنی‌ای برانگیزد و شفاعت کبری را به او عطا کند و او را اوّلین کسی گرداند که درب بهشت را می‌زند. او همان پیامبرِ درس‌نخوانده -صلّی الله علیه وسلّم- است که رسالت را ابلاغ نمود و امانت را تحویل داد و امّت‌ را پند داد.

   
 • آثار رحمت خداوند در زنده گی ما

  آثار رحمت خداوند در زنده گی ما

  تزکیه و رقائق November 15, 2018 10:13 am no comments

  وقتی به اطراف و اکناف خود متوجه شویم به یک تعداد زیادی از انعکاسات و نشانه های رحمت خداوند متعال نسبت به خود متوجه می شویم که هر کدام آن ما را به او نزدیک تر می سازد و از غم و اندوه نداشته های ما می کاهد… بزرگترین رحمت خداوند در حق ما این است که ما را اشرف مخلوقات قرار داده و از روح خود بر ما دمید و با دادن عقل و شعور ما را انسان نامید، موجوداتی کاملا مجزا در دنیا… که بعد از قرنها تحقیق و پژوهش تا هنوز هم اسراری در وجودش پنهان است که جزء خالقش کسی آن را نمی داند…

  سپس یک جمعی ازین انسان ها را با لطف و رحمت خویش عزت بخشید و در قلب های بی جان شان نوری به نام ایمان را تاباند و این نور سبب زنده شدن قلوب شان گردید یعنی خود ایمان بعد از انسان بودن از بزرگترین و بی بدیل ترین رحمت خداوند در حق بنده هایش محسوب میشود…

  ایمان یک رحمت مشترک رب العالمین در میان بنده گانش است اما بعد ازین نقطه گونه های رحمت در زنده گی هر فرد رنگ خاص خودش را دارد..

   
 • ذکر و تأثیرات آن بر زنده گی

  ذکر و تأثیرات آن بر زنده گی

  تزکیه و رقائق November 12, 2018 11:15 am no comments

  خواندن آیة الکرسی موقع خوابیدن، خواندن اذکار و اوراد بعد از نمازها اطمینان بخش است، حالا گاهی موارد استعمالش به وجود نمی آید. همین وجودش برای انسان اطمینان بخش است. اما حالا اگر خدا اراده کند و مصیبتی پیش آید آن دعا را نمی خوانیم و تقدیر پیش می آید و یا اگر هم بخوانیم بد و نادرست می خوانیم و یک دعای ناقص نمی تواند دفع بلا کند.

   
 • چرا مطالعه؟

  چرا مطالعه؟

  تزکیه و رقائق November 12, 2018 10:57 am no comments

  اقیانوس عظیم اندیشه‌های قرآن با کلمه و فرمان «إقرأ: بخوان» آغاز می‌گردد. بدين ترتيب نقطه‌ي آغاز رسالت و دعوت اسلامي بر مبناي خواندن و مطالعه شكل گرفت و این افتخار منحصراً برای اسلام بوده است. به همین خاطر خداوند از ميان تمامي امت‌ها، امت اسلامي را برگزيد و رسالت ابلاغ دين خود را بر دوش اين امت نهاد و توفیق پیامبرش در این راه، نه از طریق معجزات خارق العاده بلکه از راه یک ارتباط فکری و روحی با مردم بود. قرآن بهترين الگو برای ترويج فرهنگ مطالعه است. از دیدگاه قرآن هیچ شب و روزی نباید بدون مطالعه بگذرد. آری، مطالعه بایستی همیشگی باشد و به یک کتاب و دو کتاب یا یک روز و یک ماه در سال اختصاص داده نشود. بلکه بایستی جزو برنامه شبانه‌روزی باشد:

   
 • ابراهیم علیه السلام این گونه دعا میکند..

  ابراهیم علیه السلام این گونه دعا میکند..

  تزکیه و رقائق November 8, 2018 9:40 am no comments

  ابرهیم دانست که خویشاوندی، خویشاوندی حسب و نسب نیست. بلکه خویشاوندی، خویشاوندی عقیده است… این هم یکی از اصول و ارکان تربیت اسلامی است. نخستین رابطه و پیوند عقیده به خداست و رابطه میان افراد بشر بر اساس و پایه آن پابرجا و ماندگار می ماند و بس

   
 • از صبر و نماز یاری جوئید

  از صبر و نماز یاری جوئید

  تزکیه و رقائق October 27, 2018 12:25 pm no comments

  صبر در انجام طاعات، صبر به وقت دوری از گناهان، صبر به هنگام جهاد و پیکار با دشمنان خدا، صبر در برابر انواع کلکها و نیرنگ ها، صبر در برابر کندی پیروزی، صبر به وقت دوری از خانه و کاشانه و فرزندان و یاران جانانه، صبر در برابر باطل باد در غبغب انداخته و خویشتن را آماسانده و بزرگ نمایاننده، صبر بر قلت یار، صبر بر رنج راه دراز پر خار، صبر به هنگام دلتنگی و اندرون به پیچ و تاب افتادن، صبر به وقت سرگشتگی و سر درگمی عقل و ضمیر، صبر بر سنگینی دشمنانگی دشمنان، و صبر بر درد و سوز روگردانی دیگران…..
  آن گاه که مقصد به طول می انجامد و کوشش دشوار میگردد، صبر سستی می پذیرد یا از میان بر می خیزد، و این وقتی خواهد بود که توشه و کمکی موجود نباشد. از اینجاست که خداوند نماز را با صبر همراه می سازد. چشمه یی است که طاقت و توان را تازه میگرداند … توشه ای است که دل را توشه می بخشد در نتیجه آن ریسمان صبر دراز میگیرد و پاره نمی گردد. آن گاه خدا بر صبر، خوشنودی و شادی و آرامش و اعتماد و یقین را می افزاید.

   
 • الله با صدای بلند اینگونه ما را خطاب می کند: داخل شوید بندگانم! داخل شوید…

  الله با صدای بلند اینگونه ما را خطاب می کند: داخل شوید بندگانم! داخل شوید…

  تزکیه و رقائق September 29, 2018 2:16 pm no comments

  بخاطر دارم که در مورد الله و عهد و پیمان بستن با او فکر می کردم بیاد دارم که خطاب به الله گفتم: اگر از این منجلابی که در آن گیر کرده ام، بیرونم کنی تا سه هفته از همهء گناهان دست می کشم این پیمانی بود که با خدا بستم آن روز با خود گفتم که قرآن را باز می کنم و می خوانم وقتی باز کردم و شروع به خواندن اش کردم، گویا معجزه یی رُخ داد. معنی اش این بود که بعد از هر سختی، آسانی خواهد آمد(فإن مع العسر یسرا…) و این برای من معجزه بود، چون خیلی نا امید بودم و نمی دانستم کجا باید بروم آن وقت دین را نمی خواستم، چون دنیا را نمی خواستم از دست بدهم ولی مثل اینکه این آیه فقط برای من نوشته شده بود نه کس دیگری، من آن موقع در مورد الله و اینکه پروردگارم کی هست نمی دانستم ولی این قرآن و این کتاب چیزی به من گفت که واقعا می خواستم بشنوم.» تصمیم مسلمان شدن برای رحیم آسان نبود، برای اینکه از نظر مادی در رفاه کامل بسر می بُرد و هر آنچه آرزو کرده بود به آن دست یافته بود.

   
 • فاصله میان بنده با خدا تا کجاست؟

  فاصله میان بنده با خدا تا کجاست؟

  تزکیه و رقائق September 29, 2018 1:25 pm no comments

  فاصله یی میان بنده با خدا نیست، مگر اینکه خود ایجاد کرده باشیم. از برای همین است که چون ذکریا(ع) گفت: چگونه جایگاهی باشد که شایستهء تو(ج) باشد؟ گفت: دلهایتان را پاک بدارید تا من وارد آن شوم. ببین آیا دلت را عرش خدا ساخته ای؟

  – برای افزایش این ارتباط و کاستن فاصله ها نیاز هست به نسبت های موجود میان خودتان و خدا بیندیشید، و ببینید که کدام یک از این نسبت ها را در خود تان بوجود آورده اید و تا چه حد پاس این نسبت را می دارید

   
 • ایمان بین عقل و قلب

  ایمان بین عقل و قلب

  تزکیه و رقائق September 13, 2018 2:52 pm no comments

  ایمان بین عقل و قلب

  نویسنده: دکتر مجدی الهلالی

  ترجمه: عاطفه صدیقی

  اگر عقل تنها محرک انسان بود، دانش عقلی خود به تنهایی به عنوان انگیزه ای برای رفتار بسنده می کرد،اما اینگونه نیست بلکه با وجود اهمیت و ضرورت دانش به عنوان درگاهی اساسی برای تحقق بندگی و پایداری در آن،این امر به تنهایی برای تغییر رفتار کافی نیست…