Archive for category: احکام فقه

 • شروط و ضوابط مهاجرت و اقامت در خارج از داراسلام

  شروط و ضوابط مهاجرت و اقامت در خارج از داراسلام

  اقامت در خارج از دار اسلام باید همراه با وجود امنیت در دین باشد، به شکلی که فرد مقیم دارای پایداری، علم ، ثبات در دین و ایمان خود باشد. لازمه این امر، وجود اراده قوی در پاسداری از دین و شناخت و اسبابی است که دین مسلمانان را به خطر مواجه می سازد.

   
 • بررسی احکام فقهی مهاجرت ها

  بررسی احکام فقهی مهاجرت ها

  مقصود از اقامت مستحب حالتی است که درآن مسلمانان قادر به اظهار دین و اقامه شعایر اسلامی بوده و مقیم شدن در بلاد غیر اسلامی راجح تر از هجرت به دارالاسلام و ماندن در محدوده دارالاسلام است که در زیر به برخی از مصادیق آن اشاره می گردد.

   
 • شرایط و ویژه گی های حجاب اسلامی

  شرایط و ویژه گی های حجاب اسلامی

  احکام فقه April 24, 2018 2:59 pm no comments

  موقعیکه یک زن مسلمان درداخل خانه زندگی میکندوبجزمحارم او دیگر کسی نیست آزاد هست وخداوند به او اجازه داده، هرگونه لباسی که میخواهد بپوشد، زینت کندولباس های مجلل وزیبا بپوشد.

  امابرای اوروانیست که باهمان لباس ازخانه بیرون شود، به همین خاطربایدروی آنرا باچادر بپوشاندولباس مجللش را ازدید نامحرمان پنهان نموده وآنگاه ظاهرشود. به این امرخداوند که خطاب برای هرزن مسلمان هست گوش کن وعمل کن!!( يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ) ترجمه: (اي پيغمبر ! به همسران و دختران خود و به زنان مؤمنان بگو كه رداهاي خود را جمع‌وجور بر خودفرو افكنند. تا اين كه ( از زنان بي‌بندوبار و آلوده ) دست كم باز شناخته شوند و در نتيجه مورد اذيّت و آزار ( اوباش ) قرار نگيرند.(احزاب 59) به گفته ی مفسرین، منظوراز چادر دراین آیت هرلباس ضخیم، بلندوفراخی است که زینتها ولباسهای زیبا وبرجستگی های اندام زن را بپوشد.

  دین اسلام برای این لباس شرایطی را تعیین میکند وروا نمیدارد این لباسی که قراراست زینت وزیبای های را بپوشاند وازفتنه جلوگیری کند، بازخودش ازنوع جذاب ترین شکل، جنس ورنگ انتخاب کند ودیگران را به طمع اندازد

   
 • احکام حضانت طفل بعد از طلاق

  احکام فقه February 23, 2017 8:14 pm no comments

  کلمه‌ي حضانت از( حضن) به معني زير بغل تا پهلو گرفته شده‌است و دو حضنِ هر چيزي، دو پهلوي آنست. عرب مي‌گويند:( حضن الطائر بيضه) (يعني پرنده تخم خود را زير بال گرفت). حضانت طفل نيز بدين معني است؛ گويي که زن، طفل را زير بال خويش مي‌گيرد. فقها در […]