Archive for category: فتاوای شرعی

 • کسب و کار از منظر اسلام

  کسب و کار از منظر اسلام

  نویسنده: علیا حیات تاشقرغانی کار در لغت به معنی فعل و عمل است و در اصطلاح عبارت است از فعالیتی است نسبتأ دایمی و مشروع که به تولید کالا یا خدمات می انجامد و به آن دست مزدی تعلق میگیرد. در اسلام هر آن عمل که منتج به منفعت انسان […]

   
 • حکم تجلیل از میلاد النبی و مناسبت های اسلامی چیست

  حکم تجلیل از میلاد النبی و مناسبت های اسلامی چیست

  حکم تجلیل میلاد نبی الأکرم صلى الله علیه وسلم وغیره مناسبت های اسلامی مانند سالگرد هجرت نبوی و إسراء ومعراج چیست؟

   
 • جمعیت اصلاح و وطندوستی

  جمعیت اصلاح و وطندوستی

  از سنت الله متعال در مخلوقاتش دوست داشتن زادگاه و محل سکونت شان می باشد؛ از همین رو هر زنده جانی به اقامتگاهش عشق می ورزد و آرامش خود را تنها در آن می یابد.

   
 • اهداف عید قربان

  اهداف عید قربان

  چند روز بعد در سراسر جهان اسلام عید سعید قربان با خوشی و سرور تجلیل می‌شود. قربانی‌ها ذبح می‌گردد، از دوستان و اقارب بازدید صورت می‌گیرد، و لباس‌های جدید وزیبا بر تن می‌شود. گاهی این سؤال‌ها به ذهن می‌رسد که: اهداف اجتماعی و انسانی عید چیست؟ و اخلاق اجتماعی ما در عید چگونه باید باشد؟

   
 • آیا د مېرمنو په زېوراتو کې زکات شته؟

  آیا د مېرمنو په زېوراتو کې زکات شته؟

  په هغه زېوراتو اوګاڼو کې چې مېرمن ترېنه د خپلې ښکلا او زینت لپاره استفاده کوي او یا یې بل چا ته کله کله د امانت شکل ورکوي؛ په دې صورت کې زکات ورکول پرې واجب نه دي.

   
 • حکم آواز و موسیقی در اسلام

  حکم آواز و موسیقی در اسلام

  فتاوای شرعی November 1, 2018 1:21 pm no comments

  اما برای مباح بودن آواز خوانی چند امر لازم است که باید رعایت شود:

  1. باید اصل آواز و کلمات آن مخالف با ادب، اخلاق و تعلیمات اسلام نباشد؛ مثلاَ آوازی نباشد که در تعریف و توصیف شراب یا مردم را به شراب خواری دعوت نماید و یا در توصیف اعضای زنان باشد و باعث تحریک شود؛ مسلما چنین آوازی حرام و گوش دادن به آن نیز حرام می باشد.

  2. بعضی اوقات آواز و کلمات آن با آداب و اخلاق اسلامی مغایرت ندارد اما به نحوی ادا و اجراء می گردد که باعث حرمت آنت میشود که باعث حرمت آن میشود؛ مثلاٌ به صورتی نا مطلوب و بدور از وقار و به حالتی که موجب تشویق و ترغیب به فساد است اجرا می گردد بنابراین لازم است نحوه اجرای آن نیز با ادب اسلامی مخالف نباشد.

  3. همانگونه که اسلام با اسراف و غلو و زیاده روی در هر امری حتی در عبادت مخالف می باشد، تفریح و بازی و آواز خوانی نیز نباید به حد اسراف برسد و نباید تمامی و یا اکثر اوقات را در آن صرف نمود؛ چون شکی نیست که اسراف در کارهای مباح موجب ضایع شدن وقت واجبات می گردد و چه درست گفته اند: (هیچ اسرافی نیست که حقی در کنار آن ضایع نشده باشد)

   
 • بررسی احکام فقهی مهاجرت ها

  بررسی احکام فقهی مهاجرت ها

  مقصود از اقامت مستحب حالتی است که درآن مسلمانان قادر به اظهار دین و اقامه شعایر اسلامی بوده و مقیم شدن در بلاد غیر اسلامی راجح تر از هجرت به دارالاسلام و ماندن در محدوده دارالاسلام است که در زیر به برخی از مصادیق آن اشاره می گردد.

   
 • حکم بازی شطرنج در اسلام

  حکم بازی شطرنج در اسلام

  فتاوای شرعی November 7, 2017 3:04 pm no comments

  بازی شطرنج از جمله سرگرمی ها به شمار میرود که علما و فقهای اسلام در مورد این که شطرنج مباح ، مکروه و یا حرام است با هم اختلاف دارند

   
 • زراعت حرام

  فتاوای شرعی November 4, 2017 3:09 pm no comments

  هر درخت و گیاهی که اسلام خوردن آنرا حرام کرده و یا جزء ضرر ، نفعی نداشته باشد کشت و زرع آن را نیز حرام کرده است. مانند تریاک و امثال آن

   
 • نظر دین اسلام در مورد خندیدن و خنداندن

  نظر دین اسلام در مورد خندیدن و خنداندن

  فتاوای شرعی August 5, 2017 5:36 am no comments

  آیا برای یک فرد مسلمان جایز است که بخند، بخنداند وشوخی و شادی کند؟    بعض بر این باور اند که دین اسلام خنده، شوخی و نکته پرانی و مزاح را بر انسان حرام نموده و جدیت و درشتی وقاطعیت را بر او واجب نموده است، و این عقیده را […]