Archive for category: دعوت و اصلاح

 • نقش صحابیات در نقل حدیث

  نقش صحابیات در نقل حدیث

  نویسنده: استاد خالده شفيق زنان صحابه از همان وهلۀ اول در حفظ حدیث نقش ورول خود را بازی کرده است ، همان گونه که در کار دعوت و تکالیف شرعی دوشادوش مردان قرار داشتند . هنگامیه آیت (وَأَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ ) نازل شد ، پیامبر –صلی الله علیه وسلم – […]

   
 • حکم تجلیل از میلاد النبی و مناسبت های اسلامی چیست

  حکم تجلیل از میلاد النبی و مناسبت های اسلامی چیست

  حکم تجلیل میلاد نبی الأکرم صلى الله علیه وسلم وغیره مناسبت های اسلامی مانند سالگرد هجرت نبوی و إسراء ومعراج چیست؟

   
 • وضعیت درونی خانه های غربیان

  وضعیت درونی خانه های غربیان

  نویسنده: شحادة بشیر برگردان: هاجره محمدی؛ دانشجوی صنف چهارم دیپارتمنت زبان و ادبیات عربی {وَاللهُ جَعَلَ لَکُم مِنْ بُیُوتِکُمْ سَکَنَاً} [النحل: ۸۰] ترجمه: {خداوند متعال خانه‌های تان را جای سکونت و آرامش برای شما قرارداده است}. خانه جزئی از نعمت‌های الهی بربندگانش است؛ روشن است که جامعه ازخانواده و خانواده […]

   
 • اسباب وعوامل سست عنصری و آفتهاي راه دعوت وعقب نشینی دعوتگران

  اسباب وعوامل سست عنصری و آفتهاي راه دعوت وعقب نشینی دعوتگران

  دعوت و اصلاح September 2, 2019 4:34 pm no comments

  بسا اوقات زندگی فرد مسلمان وامت اسلامی به یک سلسله از عوارض، بي نظمي، ومشکلات بر می خورد، که اثرات مختلف از خود در قبال دارند . بعضی اوقات فرد یا هم جامعه به مرض عارضی مبتلا می گردد که به زودی بدون اینکه اثر را از خود به جای گزارد دوباره از بین می رود ، این درحالیست که بعضا فرد به یک مرض معین مبتلا می شود که تنها در حدود خودش می پیچد بدون اینکه به جامعه سرایت پیدا کند و یا اینکه امت کدام اثر آن را حس کند ولی بالمقابل چنین نیز میشود که بیماری از فرد به جامعه انتقال پیدا میکند وتبدیل به یک مرض مهلک و وبا در جامعه می شود ، از جمله چنین مرض های مهلک که فرد وجامعه در آن شریک بوده می تواند و جامعه را به هلاکت تهدید میکند عبارت از مرض (کسالت و سست عنصری وعقب نشینی دعوتگران در راه دعوت میباشد آنرا در اصطلاح علم دعوت الوهن مي نامند كه از آفات دعوتگران است).

   
 • تروریزم دین او مذهب نه لري

  تروریزم دین او مذهب نه لري

  دعوت و اصلاح March 16, 2019 11:16 am no comments

  دې حادثې ورښکاره کړه چې مسلمانان څه راز په مظلومیت له منځه تللي ، هغوی خواران خو په خپل عبادت ځای کې په لمانځه بوخت ول نو بیا غرب او دهغوی پلویانو ته دا بهانه هم نده پاتې چې مسلمان به تروریزم تورن کړي ، بلکې اصلي تروریستان خو دوی خپله دي.

   
 • دین از همه و دعوت حق همه است!

  دین از همه و دعوت حق همه است!

  دعوت و اصلاح February 26, 2019 10:28 am no comments

  یکی از اشتباهات زشت و یکی از نواقص بد همین است که بعضی از دعوتگران و آنانی که بدین امر مشغولند و در صفوف حرکت اسلامی فعالند، تمام جهد و تلاش خود را محدود طبقه مرد میسازند و زنان را از نظر میاندازند، و یا هم تنها روی دانش آموختگان و با سوادان ترکیز میکنند و عوام و بی سوادان را مورد توجه قرار نمیدهند، یا اینکه تنها جوانان را در نظر داشته و از سالمندان و اطفال غافل میگردند، یا هم مشغول دعوت در جامعه های تمدنی و شهری میگردند ولی باشندگان اطراف و قریه جات را اگرچه خویشاوندان واقارب شان باشد فراموش میکنند و اخیرا اینکه توجه خود را به سوی دین داران و طلایه داران مساجد معطوف میسازند ولی مسلمانان غرق در معاصی در قهوه خانه ها و کلپ های شب نشینی را مورد توجه قرار نمیدهند.

   
 • شروط و ضوابط مهاجرت و اقامت در خارج از داراسلام

  شروط و ضوابط مهاجرت و اقامت در خارج از داراسلام

  اقامت در خارج از دار اسلام باید همراه با وجود امنیت در دین باشد، به شکلی که فرد مقیم دارای پایداری، علم ، ثبات در دین و ایمان خود باشد. لازمه این امر، وجود اراده قوی در پاسداری از دین و شناخت و اسبابی است که دین مسلمانان را به خطر مواجه می سازد.

   
 • همچون پیامبر (ص) با دیگران ارتباط برقرار کن

  همچون پیامبر (ص) با دیگران ارتباط برقرار کن

  نباید منتظر تغییر در دیگران باشی بلکه تو باید خودت را تغییر دهی. تو توانایی این را داری که با تمام بشر تعامل نمایی. اگر خود را تغییر دهی می‌توانی به این درجه برسی و نامحدود با دیگران ارتباط برقرار سازی. همیشه به یاد داشته باش که تغییر از درون شروع می‌شود نه از بیرون؛ و الله حال و وضع هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر این که ابتدا حال و وضع خود را تغییر دهند.

   
 • حجاب؛ محدودیت است یا مصئونیت

  حجاب؛ محدودیت است یا مصئونیت

  حجاب اسلامى همچون حصارى محكم است كه گنج ايمان، شرافت وحيای زن را از دست برد دزدان كثيف وآبروريز نگه مى دارد . حجاب مصونيتى است كه زن درسايه اش مى تواند بدون هيچ اذيتى به امور زندگى اش در خانه ويا بيرون ازآن بپردازد .كسانيكه حجاب را محدوديت حقوقى دانسته اند سخت اشتباه كرده اند زيرا خداوند ( حجاب را براى اين نازل كرده است كه زن با كمال امنيت روحى وجسمى به امور اجتماعى، اقتصادى وغيره رسيده وضمناً راه هاى انحرافات جنسى واخلاقى را مسدود نمايد زيرا درجامعه ئى كه بى حجابى ويا بد حجابى باشد باعث انحرافات اخلاقى مثل زنا، حسادت، قتل، دزدى، دروغ، آدم ربايى وتولد فرزندان نا مشروع وغيره مى شود كه درنتيجه باعث ازهم پاشيدن كانون خانواده وپخش امراض ميكروبى وعفونى همچون (ايدز، سارس، سوزاك وسفلس وغيره) مى شود. كه همه اين مشكلات فقط با حجاب حل مى شوند .

   
 • حقوق زن در اسلام (حجاب) – بخش دوم

  حقوق زن در اسلام (حجاب) – بخش دوم

  دعوت و اصلاح January 31, 2019 10:42 am no comments

  در طول تاریخ روزی نبوده است که مد و نوع دوخت لباس زنانه چه در طول و عرض آن و چه در بلندی و کوتاهی آن در رویکرد عقلی و فعالیت انسانی زن تاثیرگذار بوده باشد.از دیرینه ترین عصور تاریخ تا به امروز کشورها و جوامع بشری در هندسه و مد لباسهای مردانه و زنانه دارای فرهنگ وآداب کاملاً مختلفی بوده اند با این حال نه ما شنیده ایم و نه هیچ احدی شنیده است که این تنوع و ناهماهنگی در مدها سبب شده باشد که آن ملتها و جامعه ها در پیشرفت علمی و فرهنگی با هم تفاوت داشته باشند (بلکه تفاوت در آنها علتهای دیگری دارد.)