Archive for category: دعوت و اصلاح

 • مقام و منزلت معلم در اسلام

  مقام و منزلت معلم در اسلام

  معلم تنها مسئولیت تدریس کتاب مقرر خود را ندارد، بلکه اشخاصی را تربیه میکند که آینده ساز جامعه انسانی استند . بناً همان طوریکه در تعلیم شان کوشش میکند در بخش تربیه اخلاقی آنها نیز سعی نماید ، مثلا : روحیه اخوت و برادری را در بین شان ایجاد کند ، برای آبادی وطن وخیر رساندن برای انسان ها تشویق شان نماید ، آداب معاشرت اسلامی را در وجود شان رشد دهد

   
 • مسولیت جوانان امروزی

  مسولیت جوانان امروزی

  دعوت و اصلاح September 29, 2018 12:18 pm no comments

  مسولیت جوانان امروزی

  بدون شک جوانان عنصرفعال وسازنده یک کشورهستند؛ زیرا تاریخ گواه براین است که یک جوان می‌تواند هر امری را انجام دهد ونایل به فتوحات وحماسه آفرینی‌ها گردیده ولقب قهرمانی را درعرصه‌های گوناگونی به خود کسب کند. که نمونه‌های آنرا درتاریخ زرین وپرافتخاراسلام داریم، چنانچه داستان اصحاب کهف در قرآن کریم درمورد گروهی ازجوانانی‌که غبارجهل ونادانی را زدودند، عقاید شرک را نپذیرفتند وازچنگال پادشاه ظلم فرارکردند وبه خداوند پناه بردند.

  (اِذ أوی الفتیه إلی الکهف فقالوا ربنا…….)(الکهف/10

  ونیزدرصدراسلام نخستین کسیکه ازطبقه جوانان به دین اسلام ایمان آورد حضرت علی(رض) بود

   
 • عاشورا

  عاشورا

  روز دهم محرم الحرام(ماه نخست هجری قمری)، یکی از روزهای بزرگ در ادیان اسلام و یهودیت و یکی از مناسبت‌ها و فرصت‌ها ویژه‌‌ی است که در فرهنگ اسلامی به هدف بازگشت به خویشتن، تجدید تعهد با خدای متعال، درک و تشخیص مسیر واقعی بندگی و هدف‌مندانه گام برداشتن در جاده‌ی توحید و یکتاپرستی با انجام سنت‌های خاص از آن تجلیل می‌شود.

  دلیل نام‌گذاری:
  عاشورا، کلمه‌ی عربی به معنای دَهُم است؛ روز دَهم هر ماه را در زبان عربی، عاشورا گویند؛ اما دهم ماه نخست هجری قمری به لحاظ عَظمت دینی‌ای که دارد، در میان مسلمانان به حدی بر سرِ زبان‌ها نشسته است، که به مجرد شنیدن آن، روز دهم ماه محرم به ذهن تداعی می‌شود.
  گفته می‌شود: دلیل نام‌گذاری این روز به عاشورا این است، که ده اتفاق مهم از جمله: توبه حضرت آدم در بهشت، پایان شدن کشتی نوح بر کوه جودی، نجات حضرت ابراهیم از آتش، بینا شدن حضرت یعقوب به هنگام رسیدن پیراهن یوسف از مصر، بهبودی حضرت ایوب از بیماری، صعود حضرت عیسی به آسمان و نجات بنی اسرائیل از ظلم فرعون می‌باشد؛ اما بعد از بحث و دقت در روایات مربوط به پس منظر تاریخی این روز بزرگ، به این نتیجه می‌رسیم که قوم موسی علیه السلام در همین روز با شکافتن رود نیل و عبور از آن، از ستم‌گری‌های فرعون و فرعونیان نجات یافته اند و لشکر فرعون در دریای نیل غرق گردیده است؛ اما سایر روایات در باب واقعات تاریخی عاشورا صحت ندارد.

   
 • پیام تبریکی بخش خواهران جمعیت اصلاح به مناسبت عید سعید قربان

  پیام تبریکی بخش خواهران جمعیت اصلاح به مناسبت عید سعید قربان

  پیام تبریکی بخش خواهران جمعیت اصلاح به مناسبت عید قربان

  نویسنده : مسعوده جامی

  برگردان : نسیبه مزمل اسلامی

  الله متعال در بین روز‌های سال ایام و اوقاتی را قرار داده که بر دیگر روزها و لحظات برتری دارند تا به این ترتیب لطف خویش را در حق بندگان عبادت گذارش تکمیل نماید و برای‌شان فضایی را مرتب کند که در مدت کم و عمل قصیر بتوانند خیر کثیر نصیب شوند. از آن جمله ده روز اول ذی‌الحجه را بر باقی ایام سال برتری داده است و در این بین برترین روز آن را روز عید قربان گردانیده است، بهترین شب‌های سال، شب‌های دهة اخیر رمضان است و بهترین روز هفته جمعه، و به همین ترتیب برایمان ساعات و لحظاتی تعیین شده تا بتوانیم نفس‌های تشنة خویش را از زلال عبادت خالصانه به درگاه رب العزت سیراب سازیم و روح‌مان را به جاودانگی رحمتش پیوند زنیم.

   
 • چطور اخوت و همدلی را از زبان در عمل پیاده نمائیم؟

  چطور اخوت و همدلی را از زبان در عمل پیاده نمائیم؟

  دعوت و اصلاح August 17, 2018 4:38 pm no comments

  دوستی به خاطر خدا؛ یعنی اخوت افراد بر پایۀ محبت خداوند باشد. به هر اندازه که در بنده صفاتی برای محبوب بودن در نزد الله (ج) وجود دارد به همان اندازه آن فرد در نزد ما محبوب باشد.
  احترام متقابل؛ برای ایجاد اخوت باید به هم ‏دیگر ارج بگزاریم تا مایه محبت در میان ما باشد.
  هدیه دادن؛ یکی از عواملی که به زودی باعث اخوت در میان افراد می‏شود، هدیه دادن است؛ اما برگ سبز تحفۀ درویش!
  سلام دادن؛ به توصیۀ پیامبر (ص) سلام یکی از عوامل اصیل نشر اخوت در بین ما است.

   
 • راهکار های عملی جهت ایجاد اخوت در جامعه

  راهکار های عملی جهت ایجاد اخوت در جامعه

  دعوت و اصلاح August 17, 2018 4:17 pm no comments

  ویکی دیگر ازاسباب ایجاد اخوت جای دادن درپهلو درمجالس میباشد.
  عیادت مریضان یکی دیگرازراه های ایجاد اخوت عیادت مریضان است اگراین سنت حسنه اسلامی درزندگی عملی ما اجرا شود علاوه براینکه واجب دینیی را انجام داده ایم حق اورا نیزازگردن خود ساقط نموده ایم واین عیادت باید طبق دستورات دینی وبدون کدام ایجاد تکلف ومشقت برخاندان مریض باشد واین عمل خیر درراستای ایجاد اخوت وبرادری بی نهایت مؤثر است

   
 • آرزوی طفل افغان

  آرزوی طفل افغان

  آرزوی طفل افغان

  به مناسبت روز جهانی طفل

  نویسنده : فضیله کریمی

  آنچه در این مقاله پیرامون آرزوی طفل افغان صحبت صورت میگیرد در واقعیت حق یک طفل افغان است که برایش آرزو و امید شده است. بزرگترین حق یک طفل تأمین امنیت، حفاظت و حمایت مادی و معنوی وی میباشد. که متأسفانه اکثریت اطفال افغان از این حق محروم بوده بناءً این حق برایش آرزو و امید گردیده است. طبق مصاحبه هایی که بخش نشرات خواهران جمعیت اصلاح از اطفال در شهر کابل انجام داده است هویدا میگردد که اطفال در قدم نخست حتی با وجودیکه اکثریت شان از ناحیه اقتصادی ضعیف هستند و کار میکنند اما امنیت و صلح و آرامی کشور شان از جمله بزرگترین آرزو های شان بوده است. دومین آرزوی آنها بهبود اقتصاد خانواده شان است.

  در حقیقت اطفال سرمایه آینده یک کشور هستند بناءًباید در حفاظت، تربیت، پرورش، و تعلیم آنها کوشید. و توجه برحال آنها به معنای دقت و پلان گذاری درست به آینده یک کشور است زیرا همین اطفال حال بزرگان و اداره کننده گان آینده میباشند. پس آه به حال آن کشور که بزرگان و آینده سازان آن حق شان برای شان آرزو گشته است. به امید این که اطفال افغان این حق شرعی که همانا زنده گی در خانواده و کشورشان با امنیت و اقتصاد خوب است دارا گردند و یک طفل که پنج سال دارد ترس از مرگ و فقر نداشته باشد. به امید روزی که تمام اطفال افغانستان در صلح و صفا در کنار خانواده های شان به دور از غم، رنج و مصیبت زنده گی نمایند.

   
 • نقش و اهمیت زکات در زنده گی اجتماعی

  نقش و اهمیت زکات در زنده گی اجتماعی

  دعوت و اصلاح May 10, 2018 11:17 am no comments

  در قرآن مجید در بسیاری از موارد، برای زکات و صدقات کلماتی مانند (انفاق فی سبیل الله) یعنی خرج کردن در راه خدا بکار برده شده است. در بعضی موارد این معنی آمده است که هرچه در راه خدا صرف میکنید به منزلۀ قرض الحسنه ی است که پرداخت و بدهی آن به عهدۀ خدا است. به عبارت دیگر شما به خدا قرض میدهید و خدا به شما بدهکار میگردد. در اغلب جاها این چنین نیز آمده است: که هر چه در راه خدا خرج میکنید پاداش آن با خداست و او فقط همان قدر به شما پس نمی دهد؛ بلکه خیلی زیادتر از آن بر میگرداند

   
 • ارزش و اهمیت کتاب و کتاب‏خوانی  

  ارزش و اهمیت کتاب و کتاب‏خوانی  

  دعوت و اصلاح, علمی May 5, 2018 11:54 pm 1 comment

  بدون شک پدر و مادر نقش مهمي در ترويج فرهنگ کتاب‏خواني در خانواده دارند. آنان براي اين‏ که حس کتاب‏خواني را در فرزندان شان تقويت نمايند، مي ‏توانند از کتاب به عنوان اهرمي براي تشويق استفاده نمايند. بسيار مناسب خواهد بود که کتاب را به عنوان هديه‏اي معنوي در لابه‏لاي ديگر هدايا فراموش ننماييم و با اين عمل قدمي بسيار مهم در اعتلاي فرهنگ کتاب‏خواني فرزندان مان برداريم

   
 • اهمیت زمان در زندگی زنان

  اهمیت زمان در زندگی زنان

  دعوت و اصلاح April 24, 2018 3:30 pm no comments

  وقت ظرفی است برای انجام هر کار مفید و مؤثری، بنا بر این به کارگیری آن در انجام اعمالی که باعث خشنودی الله می­گردد لازم است، به خصوص که عمر ما محدود بوده و در مورد آن مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت. ابن مسعود رضی الله عنه از پیامبر ص روایت می­کند که فرمود: «لا تزول قدما ابن آدم يوم القيامة من عندربه حتى يسأل عن أربع: عن عمره فيما أفناه، وعن شبابه فيما أبلاه، وعن ماله من أين اكتسبه وفيم أنفقه وماذا عمل فيما علم؟»/ انسان، در روز قيامت، قدم از قدم برنمى دارد، مگر آن كه از چهار چيز پرسيده مى شود : از عمرش كه چگونه گذرانده است، از جوانى اش كه چگونه سپرى كرده، از ثروتش كه از كجا به دست آورده و چگونه خرج كرده است و علم وی که در آن چه عملی کرده است. و حسن بصری رحمه الله فرموده است ای فرزند آدم آگاه باش که تو مجموعه­یی از روزها هستی، هر روز که می­گذرد قسمتی از عمر تو نیز به فنا می­رود.

  اما آنچه که ما در زندگی خویش شاهد آن هستیم انبوهی از تناقضات است:

  بعضی از زنان از داشتن مسؤولیت­ها و وظایف زیاد شکوه می­کنند… و مدام غر می­زنند: که چه کار کنم؟ شوهرداری و بچه­داری وقتم را می­گیرد… وظایف اجتماعی‏ام را مجبورم انجام دهم، با این همه مسؤولیتی که به دوش دارم پس چه وقت می­توانم نفس راحتی بکشم و قدری استراحت کنم؟