Archive for category: دعوت و اصلاح

 • آرزوی طفل افغان

  آرزوی طفل افغان

  آرزوی طفل افغان

  به مناسبت روز جهانی طفل

  نویسنده : فضیله کریمی

  آنچه در این مقاله پیرامون آرزوی طفل افغان صحبت صورت میگیرد در واقعیت حق یک طفل افغان است که برایش آرزو و امید شده است. بزرگترین حق یک طفل تأمین امنیت، حفاظت و حمایت مادی و معنوی وی میباشد. که متأسفانه اکثریت اطفال افغان از این حق محروم بوده بناءً این حق برایش آرزو و امید گردیده است. طبق مصاحبه هایی که بخش نشرات خواهران جمعیت اصلاح از اطفال در شهر کابل انجام داده است هویدا میگردد که اطفال در قدم نخست حتی با وجودیکه اکثریت شان از ناحیه اقتصادی ضعیف هستند و کار میکنند اما امنیت و صلح و آرامی کشور شان از جمله بزرگترین آرزو های شان بوده است. دومین آرزوی آنها بهبود اقتصاد خانواده شان است.

  در حقیقت اطفال سرمایه آینده یک کشور هستند بناءًباید در حفاظت، تربیت، پرورش، و تعلیم آنها کوشید. و توجه برحال آنها به معنای دقت و پلان گذاری درست به آینده یک کشور است زیرا همین اطفال حال بزرگان و اداره کننده گان آینده میباشند. پس آه به حال آن کشور که بزرگان و آینده سازان آن حق شان برای شان آرزو گشته است. به امید این که اطفال افغان این حق شرعی که همانا زنده گی در خانواده و کشورشان با امنیت و اقتصاد خوب است دارا گردند و یک طفل که پنج سال دارد ترس از مرگ و فقر نداشته باشد. به امید روزی که تمام اطفال افغانستان در صلح و صفا در کنار خانواده های شان به دور از غم، رنج و مصیبت زنده گی نمایند.

   
 • نقش و اهمیت زکات در زنده گی اجتماعی

  نقش و اهمیت زکات در زنده گی اجتماعی

  دعوت و اصلاح May 10, 2018 11:17 am no comments

  در قرآن مجید در بسیاری از موارد، برای زکات و صدقات کلماتی مانند (انفاق فی سبیل الله) یعنی خرج کردن در راه خدا بکار برده شده است. در بعضی موارد این معنی آمده است که هرچه در راه خدا صرف میکنید به منزلۀ قرض الحسنه ی است که پرداخت و بدهی آن به عهدۀ خدا است. به عبارت دیگر شما به خدا قرض میدهید و خدا به شما بدهکار میگردد. در اغلب جاها این چنین نیز آمده است: که هر چه در راه خدا خرج میکنید پاداش آن با خداست و او فقط همان قدر به شما پس نمی دهد؛ بلکه خیلی زیادتر از آن بر میگرداند

   
 • ارزش و اهمیت کتاب و کتاب‏خوانی  

  ارزش و اهمیت کتاب و کتاب‏خوانی  

  دعوت و اصلاح, علمی May 5, 2018 11:54 pm 1 comment

  بدون شک پدر و مادر نقش مهمي در ترويج فرهنگ کتاب‏خواني در خانواده دارند. آنان براي اين‏ که حس کتاب‏خواني را در فرزندان شان تقويت نمايند، مي ‏توانند از کتاب به عنوان اهرمي براي تشويق استفاده نمايند. بسيار مناسب خواهد بود که کتاب را به عنوان هديه‏اي معنوي در لابه‏لاي ديگر هدايا فراموش ننماييم و با اين عمل قدمي بسيار مهم در اعتلاي فرهنگ کتاب‏خواني فرزندان مان برداريم

   
 • اهمیت زمان در زندگی زنان

  اهمیت زمان در زندگی زنان

  دعوت و اصلاح April 24, 2018 3:30 pm no comments

  وقت ظرفی است برای انجام هر کار مفید و مؤثری، بنا بر این به کارگیری آن در انجام اعمالی که باعث خشنودی الله می­گردد لازم است، به خصوص که عمر ما محدود بوده و در مورد آن مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت. ابن مسعود رضی الله عنه از پیامبر ص روایت می­کند که فرمود: «لا تزول قدما ابن آدم يوم القيامة من عندربه حتى يسأل عن أربع: عن عمره فيما أفناه، وعن شبابه فيما أبلاه، وعن ماله من أين اكتسبه وفيم أنفقه وماذا عمل فيما علم؟»/ انسان، در روز قيامت، قدم از قدم برنمى دارد، مگر آن كه از چهار چيز پرسيده مى شود : از عمرش كه چگونه گذرانده است، از جوانى اش كه چگونه سپرى كرده، از ثروتش كه از كجا به دست آورده و چگونه خرج كرده است و علم وی که در آن چه عملی کرده است. و حسن بصری رحمه الله فرموده است ای فرزند آدم آگاه باش که تو مجموعه­یی از روزها هستی، هر روز که می­گذرد قسمتی از عمر تو نیز به فنا می­رود.

  اما آنچه که ما در زندگی خویش شاهد آن هستیم انبوهی از تناقضات است:

  بعضی از زنان از داشتن مسؤولیت­ها و وظایف زیاد شکوه می­کنند… و مدام غر می­زنند: که چه کار کنم؟ شوهرداری و بچه­داری وقتم را می­گیرد… وظایف اجتماعی‏ام را مجبورم انجام دهم، با این همه مسؤولیتی که به دوش دارم پس چه وقت می­توانم نفس راحتی بکشم و قدری استراحت کنم؟

   
 • تشکیل تیم فعال برای دعوت

  تشکیل تیم فعال برای دعوت

  دعوت و اصلاح April 24, 2018 3:05 pm no comments

  محمد احمد راشد میگوید:

  هنوز همین درک مفهوم(اخوت) است که تفاوت وبرتری بین دعوت گران ایجاد میکند و دعوت گر تا زمانیکه به اخلاق اخوت ایمانی متصف نشود وآموختن اساسات برادری را به عنوان هدف اساسی ازبین اهداف دعوت اسلامی ننگرد به اوج آگاهی نمیرسد،او باید دریابد که نهادینه کردن این اخلاق در برخورد بین مسلمانان وپررنگ کردن آن در بین افراد، پیروزی را به ارمغان می آورد وبه تنهایی پیروزی آن را توجیه میکند حتی اگر به سرعت تاثیری نگذارد و یا مردم عامه شدیدا مانع آن شوند.

  بنابر این خواهانم تا برای خواننده گرامی ومخصوصا دعوت گران در راه الله متعال تعاریفی از تیم فعال در دعوت واهمیت ووسایل مشخصه برای پیروزی ونقش های مهم در تشکیل آن داشته باشم

   
 • سید جمال الدین افغانی

  سید جمال الدین افغانی

  دعوت و اصلاح February 27, 2018 12:15 pm no comments

  سید جمال الدین اسعدآبادی دارای مفکوره فراگیر و جهان شمول در اندیشه نظام سیاسی اسلام بود که خاستگاه و خیزشگاه بسیاری از نحله های اصلاح گری اسلامی به او منتسب و ناشی از افکار اوست.

  به باور برخی از روشنفکران اسلامی و دانشجویان ، راه وی راه استبداد و استعمار پذیری نبوده و باید ادامه پیدا کند، در غرب نکات منفی وجود ندارد بلکه نکات مثبتی هم وجود دارد که باید به شکل درست شناخته شود و باید جنبه ها ی خوب آن دریافت شود چنانچه سید جمال الدین می گفت:
  باید دانش و فناوری غرب را آموخت و از آن در ترقی و پیشرفت کشورهای اسلامی استفاده کرد.

  اندیشه ناشناخته سید جمال برخاسته از شاخص های بارزی است که استبداد ستیزی، اصلاح تفکر دینی، همگرایی و پیوستگی اسلامی مبارزه با دیگر اندیشی و جزم گرایی و تلاش برای آگاه سازی مردم نشانه های عناوینی است که سید جمال الدین و نگرش او،‌ در حد یک نقشه ای راه، فرا راه ما قرار دارد.

   
 • ارزش وقت و طرز استفاده از آن برای حصول علم نزد علمای اسلامی

  ارزش وقت و طرز استفاده از آن برای حصول علم نزد علمای اسلامی

  دعوت و اصلاح January 1, 2018 1:52 pm no comments

  امام نووی: در مقدمه‌ی گرانقدر کتاب عظیم «مجموع» فرمود: سزاوار است که طالب علم حریص بر تعلم و فراگرفتن علم باشد و در همه اوقات: شب و روز، در سفر و حضر بر فراگرفتن علم مواظب باشد و وقت خود را صرف غیر علم نکند، مگر به قدر ضرورت. و برای خوراک و خواب مقداری از وقت صرف آن‌ها نماید که ناگزیر از آن باشد. و برای استراحت به قدری که ملال و خستگی را از خود دور کند و مانند این‌ها از هرچه که از ضروریات است، اگر می‌توانست مثل خود امام نووی همیشه روزه باشد و یک بار خوراک بخورد و آن هم اندک و روز و شبی ربع ساعت نشسته بخوابد، خوب بود؛ اما افسوس که این روش کار همه کس نیست.

   
 • چرا مطالعه؟

  چرا مطالعه؟

  دعوت و اصلاح December 31, 2017 7:49 pm no comments

  ضعف مطالعه يكي از ضعف‌هاي كليدي و سبب عقبگرد مسلمانان و گرفتاري آن‌ها در دام دشمنان است. در اين شرايط نسل جوان مسلمان بايد ابعاد اين آسيب را بشناسد و بالا بردن ميزان مطالعه و ترويج فرهنگ مطالعه را در اولويت برنامه‌ها‌ي خود قراردهد؛ يعني هم خود وقتي مشخص از شبانه روز را به خواندن اختصاص دهد و هم زمينه‌ي اين امر را براي ديگران به ويژه زنان فراهم كند.

   
 • اخلاص

  اخلاص

  دعوت و اصلاح December 20, 2017 6:27 pm no comments

  بنابراين اخلاص كه بعد از ايمان بزرگ‌ترين صفت ياران رسول الله(صلی الله علیه و سلم ) بود و متأسفانه در نسل‌هاي بعدي مسلمانان رو به كاهش نهاد يكي از دقيق‌ترين معيارهاي شناسايي پيروان راستين رسول الله است؛ چون اگر در وجود بنده‌يي اخلاص نباشد نه مي‌تواند قدمي در راه خدمت به دين خدا بردارد و نه قادر خواهد بود تا از دين پاك الهي به خوبي نماينده‌گي كند؛ بلكه همه‌ي كارها و فعاليت‌هايش كه ممكن است در خيلي از موارد رنگ ديني به خود گرفته باشد به ضرر دين تمام گردد و بسياري از خرابكاري‌هايش به پاي دين نوشته شود.

   
 • رحمت و هدایتگری مصطفی صلی الله علیه وسلم

  رحمت و هدایتگری مصطفی صلی الله علیه وسلم

  دعوت و اصلاح November 28, 2017 5:14 pm no comments

  رسول صلی الله علیه وسلم و رسالتش رحمت اند؛ چراکه آن چه آورده اند، سبب سعادت بشریت و موجب اصلاح دنیا و آخرت شان می گردد و با بعثت پیامبر صلی الله علیه وسلم، همه مردم – مؤمن و غیر مؤمن- از فرورفتن به زمین، تغییر چهره و عذاب نابود کننده؛ در امان شدند. موقعی که برخی از اصحاب برایش فرمودند: علیه مشرکین دعا کن! فرمودند:‌ من برای نفرین کردن فرستاده نشدم؛ بلکه به حیث رحمت مبعوث گردیدم.