Archive for category: دعوت و اصلاح

 • راه نجات، راه سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم

  راه نجات، راه سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم

  دعوت و اصلاح December 6, 2018 11:45 am no comments

  راه و روش پیامبرم را فراموش کرده ایم، پیامبری که راه و روشش رحمت است، به بی راهه رفتیم، معنویات را فراموش نمودیم، برادری و همدردی از میان ما کوچ کرد، همه در غم خود فرو شدیم، به خود اندیشیدیم و دیگران را از یاد بردیم و نتیجه چنین شد که به این همه بدبختی ها دچار شدیم. پس حالا وقت آن رسیده که مسیر اصلی خود را بشناسیم و به همان راه برویم که پیامبر ما برای ما نشان داده است

   
 • محمدصلی الله علیه و سلم نمونه حکومت داری خوب

  محمدصلی الله علیه و سلم نمونه حکومت داری خوب

  دعوت و اصلاح December 4, 2018 9:46 am no comments

  قسمیکه مستشرق مشهور هیلمت ایچ می گوید: بعد از هجرت در مدینه یک حکومت منظم به دست یک رئیس دولت به کار آغاز نمود.

  این حکومت رسول الله صلی الله علیه وسلم، دارای بیرق، لشکر و قانون بود، تمام برنامه های حکومت داری مانند: برقراری عدالت و انصاف، دفاع از حریم مردم مدینه، فعال سازی تعلیم و تربیه، جمع آوری بیت المال، امضا کردن معاهدات، استقبال هیئت های بیرونی و فرستادن سفیران را نیز به پیش می برد. هیچ دین و نظریه ای به این اندازه با حکومت و نظام مطابقت ندارد.

   
 • برنامه ریزی در زنده گی رسول الله (صلی الله علیه و سلم)

  برنامه ریزی در زنده گی رسول الله (صلی الله علیه و سلم)

  دعوت و اصلاح November 29, 2018 9:23 am no comments

  اصحاب پیامبر (صلی الله علیه و سلم )از تعالیم او فهمیده بوند که باید توکل به الله مانع برنامه ریزی فعالیت های انسانی آنان نگردد، همان گونه که برنامه ریزی دقیق و استفاده از وسایل، احساس بی نیازی از الله را در آن تقویت نکند؛ به همین خاطر روزها را با کار و تلاش خسته گی ناپذیر به شب می رساندند و قسمت اعظم شب را با پروردگار خویش در راز و نیاز بودند. پیامبر(صلی الله علیه و سلم ) آن را چنین توصیف میکند. « کتاب آسمانی شان در سینه های شان نهاده شده است، همانگونه که در صحنه نبرد صف می بندند، برای اقامۀ نماز نیز صف می بندند، قربانی که به وسیله آن به پروردگار خود تقرب می جویند، خون های شان است، عبادت گذارن شب و شیران روز اند.»

   
 • بیست و سه سال در یك نگاه

  بیست و سه سال در یك نگاه

  دعوت و اصلاح November 29, 2018 9:13 am no comments

  بعثت رسول خدا(ص) به عنوان خاتم پیامبران، اعلان رشد و تعالی استعدادهای بشری در زمینه‌های دریافت، حفظ و رساندن آخرین پیام آسمانی بود. رشد عقلانی انسان به حدی رسید که بتواند در سایه‌ رهنمودهای وحی به تدبیر امور زندگی خود بپردازد، و چون چنین گشت، خاتمیت دین رقم خورد. البته خاتمیت دین به معنی واگذاری امور زندگی یا بخشی از آن، به عقل مجرد از وحی نیست، بلکه عقل و وحی دو منبع، برای اندیشیدن و بدست آوردن راه حل برای مشکلات زندگی است. باری، رسول مؤیّد به وحی بعد از گذشت بیست و سه سال، توانست با ایجاد اسوه ی فردی، خانواده‎ی نمونه و تربیت جمعی از بهترین جماعت روی زمین، برای همه امت‎ها شاهد و الگویی همیشگی بسازد تا رهروان مسیر حق بتوانند در مسیر عبودیت و بندگی آگاهانه حرکت نمایند.

  رسول خدا(ص) در جهاد مبارک خود با تاکید بر عبودیت خدا و نفی طواغیت، توانست دعوت خود را بر اساس بصیرت و آگاهی در دعوت، حکمت در رفتار، مدیریت و نظم در امور بنا نهد و توانست در حمایت و مراقبت خداوندگار هستی به بهترین وجه، پیام آور راستین آخرین پیام آسمانی و آخرین حلقه اتصال آسمان و زمین باشد. امروز ما به چنین پیامبری عشق می‎ورزیم و وظیفه‎ی خود می‎دانیم که او را بهتر بشناسیم و رهنمودهای ایشان را در زندگی خود عملی سازیم.

   
 • هجرت پیامبر اسلام، درسها و اندرز ها

  هجرت پیامبر اسلام، درسها و اندرز ها

  دعوت و اصلاح November 24, 2018 3:16 pm no comments

  هجرت پیامبر فقط تنها نجات از دشمن یا رهایی از سختی و محنت نبود؛ بلکه هجرت آغاز مرحله‌ای جدید از تاریخ اسلامی و شروع مرحله‌ی قوت و قدرت مسلمانان در روی زمین بود. از این رو اساس و آغاز تاریخ مسلمانان قرار گرفت.

   
 • ارزش مناقشه در اسلام

  ارزش مناقشه در اسلام

  دعوت و اصلاح November 12, 2018 9:42 am 2 comments

  نویسنده: طلال مشعل

  مترجم: فهیم عمر

  گفتگو یکی از ارکان اساسی دعوت اسلامی است، زیرا دعوت اسلامی استوار بر گفتگو با مخالفین و قناعت دادن آنان با حجت و منطق است. جز این نیست که دعوت اسلامی آمده است تا برای همه مردم حق آزادی برای پذیرش عقیدۀ اسلامی بدهد، پس برای پذیرش اسلام هیچ اجباری درکار نیست تا زمانی که قناعت کامل برای پذیرفتن آن حاصل نشود. الله متعال در این مورد میفرماید: ” وَقُلِ الْحَقُّ مِن رَّبِّكُمْ ۖ فَمَن شَاءَ فَلْيُؤْمِن وَمَن شَاءَ فَلْيَكْفُرْ” (الکهف – 29)

  ترجمه: وبگو دین حق همان است که از جانب پروردگار شما آمد، پس هرکه میخواهد ایمان آرد وهرکه میخواهد کافر شود.

  نباید فراموش کنیم که وظیفۀ دایمی یک مسلمان رهنمایی مردم به سوی حق و راه درست، با حکمت و موعظۀ حسنه است تا همینکه نور اسلام وارد قلب های مخالفین گردید به وسیله همین نور قلوب شان به روی هدایت بازگردد و اسلام به شکل کامل وارد آن گردد

   
 • پارلمان خانه ملت

  پارلمان خانه ملت

  دومین چالش فرا راه انتخابات پیشرو، تقلب است. با تاسف در انتخابات های گذشته شاهد فریب کاری گسترده و تقلب های سازماندهی شده بودیم. از چندین بار رأی دادن تا پر کردن صندوق ها، حذف آراء، اعداد و ارقام خیالی و … تصور و توقع بر این بود که دولت بتواند در این انتخابات- بنابر تعهدش- تقلب ها را به صفر برساند و با کار و شیوه بایومتریک در مراحل مختلف، نتیجه درست و بدون نقص- با حداقل ریسک- را تضمین کند، اما متاسفانه این روزها نیز شواهدی از توزیع تذکره های جعلی، استیکرهای جعلی، مفقود شدن کتابچه های ثبت رأی دهندگان و بسا مشکلات دیگر به چشم می خورد.

   
 • سهمگیری در انتخابات؛ رسالتی از رسالت های ما

  سهمگیری در انتخابات؛ رسالتی از رسالت های ما

  دعوت و اصلاح October 17, 2018 1:29 pm no comments

  از آنجائیکه همه ما مسئول و جوابگو هستیم در برابر همان رأی که برای انتخاب نمایندگان مان در صندوق می اندازیم، لذا خوب است که افرادی را انتخاب نمائیم که مناسب و شایسته این مقام باشند.

  ابتدآ لازم است تاکید شود که براساس آیه 9 سوره مزمل (رَبُّ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكيلاً )(همان پروردگار شرق وغرب که معبودی جز او نیست، او را نگاهبان و وکیل خود انتخاب کن) معتقدیم که برای هر کاری توکل به رب العالمین ضروری و کارگشا است.اما ما انسان ها در حیات دنیوی ضمن توکل به خدا مجبوریم برای انجام بعضی کارها اشخاصی را به عنوان وکیل یا منتخب خود تعیین نماییم تا به نمایندگی از طرف ما به رسیدگی امور بپردازد و یکی از این امور هم وکالت یا نمایندگی در پارلمان کشور است.

  در اینجا چند ویژگی از نماینده مطلوب ذکر میشود

   
 • مقام و منزلت معلم در اسلام

  مقام و منزلت معلم در اسلام

  معلم تنها مسئولیت تدریس کتاب مقرر خود را ندارد، بلکه اشخاصی را تربیه میکند که آینده ساز جامعه انسانی استند . بناً همان طوریکه در تعلیم شان کوشش میکند در بخش تربیه اخلاقی آنها نیز سعی نماید ، مثلا : روحیه اخوت و برادری را در بین شان ایجاد کند ، برای آبادی وطن وخیر رساندن برای انسان ها تشویق شان نماید ، آداب معاشرت اسلامی را در وجود شان رشد دهد

   
 • مسولیت جوانان امروزی

  مسولیت جوانان امروزی

  دعوت و اصلاح September 29, 2018 12:18 pm no comments

  مسولیت جوانان امروزی

  بدون شک جوانان عنصرفعال وسازنده یک کشورهستند؛ زیرا تاریخ گواه براین است که یک جوان می‌تواند هر امری را انجام دهد ونایل به فتوحات وحماسه آفرینی‌ها گردیده ولقب قهرمانی را درعرصه‌های گوناگونی به خود کسب کند. که نمونه‌های آنرا درتاریخ زرین وپرافتخاراسلام داریم، چنانچه داستان اصحاب کهف در قرآن کریم درمورد گروهی ازجوانانی‌که غبارجهل ونادانی را زدودند، عقاید شرک را نپذیرفتند وازچنگال پادشاه ظلم فرارکردند وبه خداوند پناه بردند.

  (اِذ أوی الفتیه إلی الکهف فقالوا ربنا…….)(الکهف/10

  ونیزدرصدراسلام نخستین کسیکه ازطبقه جوانان به دین اسلام ایمان آورد حضرت علی(رض) بود