حضور زنان در نماز عید

نویسنده: عایشه حنیف
یقیناً زن از سرشتی انسانی همچون مرد آفریده شده است و همانگونه که در آفرینش همانند مرد میباشد، در رشد و کمال معنوی و رسیدن به کمال تقوا نیز دارای استعداد های خاصی میباشد که الله تعالی در وجود وی قرار داده است.
زنان به عنوان نیمی از پیکر جامعه انسانی ، همانند مردان در مشارکت عمومی ، جایگاه خود را دارند. و نمی توان از نقش سازنده آنان چشم پوشید.
اسلام با حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی مخالف نیست و آنرا منع نکرده است بلکه زن را امر کرده تا درحجاب اسلامی حضور پیدا کند. و حریم و عفتش حفظ و از تیر زهرآگین نگاه های هوس آلود در امان ماند. و از سوی دیگر مسئولیتش در قبال جامعه را ادا کرده برای رشد و ترقی خود و جامعه گام بردارد.
یکی از سنت های فراموش شده حضور زنان در نماز عید میباشد، حالانکه زنان باید به نماز عید بروند و این بهتر است چرا که پیامبر (ص) به این کار امر کرده است.
(بخاری ۳۲۴_ مسلم ۸۹۰) از ام عطیه روایت است که گفت: ” پیامبر (ص) ما را امر نمود تا در عید فطر و قربان ، دختران جوان و زنانیکه در حال حیض بودند، و دختران باکره را برای نماز بیرون آوریم، اما زنانیکه حیض هستند از مصلی دوری گزینند و شاهد خیرو ، دعای مسلمانان باشند. گفتم ای پیامبر (ص) شاید از ما کسی جلباب (چادر کلان و یا حجاب) نداشته باشد. فرمود: خواهرش جلباب خود را به او بپوشاند.”
حافظ ابن حجر میگوید این حدیث دال بر مستحب بودن خارج شدن زنان برای حضور در نماز های عید است، تفاوتی ندارد که جوان و زیبا باشند و یا خیر!
از شیخ ابن عثیمین (رح) پرسیده شد: کدام برای زن بهتر است خروج برای نماز عید یا ماندن در خانه ؟
ایشان پاسخ دادند { بهتر آنست که به نماز برود. زیرا پیامبر (ص) دستور داده اند تا زنان برای نماز عید بیرون بروند، حتی دختران و پرده نشینان، زنانیکه معمولا از خانه بیرون نمی روند. به همه آنها امر نمود تا بیرون بروند} مجموعه فتاوی ابن عثیمین (۲۱۶/۱۶)
ایشان همچنان می گویند:
(اما زنان باید بدون آرایش و عطر برای نماز بیرون بروند و هم سنت را انجام دهند وهم از فتنه دوری گزینند.
اما کاری که برخی از زنان انجام میدهند و یا خودنمایی و عطر از خانه بیرون می آیند از روی نادانی و تقصیر اولیای امور است، و این مانع از حکم کلی شرع که امر زنان به حضور در نماز عید است. نمی شود)
بناءً باید خواهران را نیز در مسائل دینی و حضور در صحنه های اجتماعی اجتماعی وارد کنیم و آزادی که رسول (ص) بر ایشان داده و عملاً سلف صالح به آن عمل کرده اند من جمله اشتراک در نماز عید، را به آنها بدهیم و تعصبات خود را جایگزین امر پیامبر (ص) نگردانیم.
برادران و خواهران گرامی!
بیائید این سنت فراموش شده را زنده بگردانیم تا مستحق فرموده پیامبر (ص) شویم.
قال رسول الله (ص) (من احیا سنتی فقد احبنی و من احبنی کان معی فی الجنته) سنن ترمذی ۲۶۷۸
پیامبر میفرماید هرکس سنتی از سنت های مرا زنده کندو مرا دوست خواهد داشت و هرکس مرا دوست داشته باشد در بهشت همراه من است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا