الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ وَ عَلَى آلِهِ وَ أَصْحَابِهِ وَ مَن ولاه و بعد:
بدون شک هر مسلمانی که با اخلاص کامل ارشادات قرآن کریم و رهنمائی های رسول الله صلی الله علیه وسلم را عملی نماید در زندگی خود احساس خوشبخی و آرامش و راحتی میکند و خود را بنده آزاد الله متعال میداند که از دغدغه های روزگار و از قید و بند نفس و بندگان, آزاد می باشند و سراسر زندگی اش مملو از رحمت و مهربانی می باشد, علامه مودری رحمه الله در رابطه به برکات و فیوضات پیامبر صلی الله علیه وسلم میگوید: این فیض و برکت و رهنمائی آن حضرت صلی الله علیه وسلم بود که اشخاص را که در آغاز نبوت وی دزدان و رهزنان بودند, در حالی ترک نمود که ایشان به حیث امانتدار و محافظ آبرو و جان و مال خلق الله مطرح گردیده بودند, قبل از پیامبر صلی الله علیه وسلم دنیا حکمای را میشناخت که با ظلم و زور رعیت خود را تحت فشار نگه میداشتند ولی رسول الله صلی الله علیه وسلم این دنیا را با حکما ای آشنا ساخت که در بازار ها به شکل انسان های عادی گشت و گذار میکردند و با برپائی عدل و انصاف بر دل ها حکومت می راندند. قبل از آن حضرت صلی الله علیه وسلم دنیا ارتش های را میشناخت که با دخول به کشوری هر سو تقل عام بر پا می کردند, قریه ها را به آتش می کشیدند, زنان قوم شکست خودر را بی آبرو میساختند, اما آن حضرت صلی الله علیه وسلم این دینا را با ارتش های آشنا ساخت که اگر به شهری فاتحانه داخل میشدند جز با ارتش دشمن, با کسی دست درازی نمی کردند, در هنگام فتح مکه نهایت رحمت و مهربانی پیامبر صلی الله علیه وسلم دیده میشود, مردمی که 13 سال در حق آن حضرت صلی الله علیه وسلم ظلم و ستم روا داشتند, در هنگام فتح مکه نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم فرا آمدند و تقاضای رحم و کرم نمودند, آن حضرت صلی الله علیه وسلم به جای اخذ انتقام از ایشان, فرمودند: امروز شما مورد هیچ گونه ملامتی و مذمت قرار نخواهید گرفت, بروید شما آزاد هستید.
سبحان الله! این سخن مهربانی جز از کسی که سراپا رحمت باشد, از دیگری بوده نمیتواند, بدون شک پیامبر صلی الله علیه وسلم الگوی از شفقت و مهربانی برای امت خویش هستند, حدیث داریم از انس بن مالک رضی الله عنه که می گوید: “پیامبر صلی الله علیه وسلم به منزل ابویوسف آهنگر رفتیم که زنش به ابراهیم (فرزند رسول الله صلی الله علیه وسلم) شیر میداد, پیامبر صلی الله علیه وسلم ابراهیم را گرفت و به او را بوسید و بو کرد, بعد که بار دیگر به منزل ابوبوسف رفتیم دیدیدم که ابراهیم در حال جان دادن است, اشک از چشمان پیامبر صلی الله علیه وسلم سرازیر شد, عبدالرحمن بن عوف رضی الله عنه گفت: ای رسول خدا! شما هم گریه میکنید؟ پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: ای پسر عوف! این رحم و شفقت است پس اشک های بیشتری از چشمانش جاری شد و فرمود: چشم اشک می ریزد, دل غمگین میشود و به جز آن چه که با عث رضای پروردگار است چیزی دیگری نمیگوئیم, به راستی ای ابراهیم! ما از دروی تو غمگین هستیم.” (به روایت بخاری)
و در حدیث دیگر میفرماید: ” مَنْ لاَ يَرْحَمْ لاَ يُرْحَمْ ” (به روایت بخاری)
همچنین ابوهریره رضی الله عنه میگوید: پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: “هر گاه یکی از شما با کسی درگیر شد از زدن به صورت طرف مقابل خودداری کند.” (به روایت بخاری)
به راستی که پیامبر صلی الله علیه وسلم رحمت برای عالمیان است و به فکر تأمین سعادت امت و بر طرف کردن نیازهای مادی و معنوی آنان می باشد, به خاطر درک مهربانی پیامبر صلی الله علیه وسلم به این حدیث گوش فرا میدهیم:
ابو موسی رضی الله عنه میگوید: “پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: هرگاه شما با تیر نوک تیز از مسجد یا بازار ما عبور کردید, دست تان را بر روی نوک تیز آن قرار بدهید, مبادا یکی از مسلمانان را زخمی کنید” (به روایت بخاری)
الله اکبر! این چه سخن زیبا است که از قلب سرشار از رحمت پیامبر صلی الله علیه وسلم بیرون میشود! کاش امروز پیامبر صلی الله علیه وسلم در بین ما میبود و وضعیت بی سروسامان امت خویش را نظاگر می شد, امروزه مردم ما قصداً با خود تفنگ, برچه, چاقو و سلاح حمل میکنند تا به گلوی کسی بنهند یا بر بدن کسی بزنند و هست و پودش را به غارت ببرد و یا با آن ها اطفال معصوم را از زندگی محروم سازند و به قتل برسانند….
افسوس برحال ما!
صد افسوس به حال ما!
چگونه خود را پیرو رسول الله صلی الله علیه وسلم میدانیم در حالی که رهنمودهای او در زندگی عملی ما دیده نمیشود!
در اخیر از الله متعال توفیق عمل به قرآن و سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم را میخواهم پس بیائید با خواند قرآن کریم وسیرت پیامبر صلی الله علیه وسلم به زندگی خویش زنگ دیگر ببخشیم.
اللَّهُمَّ صَلِّى عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ وَعَلَى أَزْوَاجِهِ وَذُرِّیَّتِهِ کَمَا صَلَّیْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ وَبَارِکْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ وَعَلَى أَزْوَاجِهِ وَذُرِّیَّتِهِ کَمَا بَارَکْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ.
علیا حیات تاشقرغانی

 

0 تبصره

از همه اولتر تبصر کنید!.

نظر خود را بنویسد!