بی حجابی و راه حل های آن


نوشته: علیاء حیات تاشقرغانی
مقدمه:
حجاب و عفت از جمله آموزه های دین مبین اسلام بوده و به عنوان یک اصل به حساب میاید و حکمت آن هم به خاطر مصؤنیت زنان از اذیت و آزار افراد ناسالم گفته شده است, اما در شرایط فعلی جامعه ما خصوصا با روی کار آمدن رسانه ها و دیموکراسی در افغانستان, حجاب و اصلیت آن در بین زنان کم رنگ شده و جای آن را لباس های مدل روز وارداتی گرفته است و حتی گاه گاهی از سوی برخی نهاد ها مورد هجوم قرار گرفته و آن را محدودیت برای زنان عنوان می کنند, در این مقاله حجاب, اهیمت آن, بی حجابی, علل و عوامل آن, تاریخچه آن و راه حل های آن تحت بررسی قرار گرفته است.
حجاب چیست؟
حجاب به‌ پوشش‌های گوناگون زنان مسلمان گفته می‌شود و مفهومی برآمده از قرآن کریم و فقه اسلامی و ساخت یافته در فرهنگ اسلامی که ناظر به پوشش شرعی در مقابل نامحرم، به ویژه برای زنان است. پس حجاب را چنین تعریف میکنیم: “حجاب عبارت است از پوشاندن زن، بدنش را از مردانی که محرم وی نیستند.” الله جل جلاله در آیت ۵۹ سوره احزاب می فرماید: “يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا.”
ترجمه: (اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است.)
و این هم گفته دیگر خداوند متعال که در آیت ۳۱ سوره نور آمده است: “وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ.”
ترجمه: (به زنان مومن بگو چشمان خود را از نامحرمان فروگیرند و عورت های خود را مصون دارند و زینت های خویش را نمایان نسازند مگر آن مقدار و آن چیز های که (طبیعتا) آشکار می گردد و روسرهای خود را به گریبان های شان آویزان کنند.)
و در آیت ۳۳ سوره احزاب چنین میآید: “وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى”
ترجمه: (و در خانه‏هايتان قرار گيريد و مانند روزگار جاهليت قديم زينتهاى خود را آشكار مكنيد)
پس از خلال نصوص قرآنی دانسته می شود که حجاب برای هر زن بالغ مسلمان فرض است همان طوری که نماز و روزه برایشان فرض میباشد و پوشیدن حجاب امر الهی است, همان طوری که نماز و روزه امر الهی میباشد.
فلسفه حجاب:
حجاب به صفت پوشش محفوظ برای زنان مسلمان دارای حکمت های زیادی است که برخی آنها قرار ذیل اند:
حجاب، عفاف است:
خداوند تعهد به حجاب را نشانة عفت و پاکدامنی قرار داده است:‌ “َآأَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِّأَزْوَاجِکَ وَ بَنَاتِکَ وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِیْنَ یُدْنِیْنَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلابِیْبِهِنَّ ذَالِکَ أَدْنَی أَن یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ”.
ترجمه: (ای پیامبر! به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو:‌ روپوش‌های خود را به خوبی بر خود بیاندازند. با این پوشش، بهتر عفت و پاکدامنی آنها شناخته می‌شود در نتیجه ـ از طرف افراد مریض ـ مورد اذیت و آزار قرار نمی‌‌گیرند).
آیه، آشاره به این مطلب دارد که شناختن محاسن و زیبایی‌های زن از طرف افراد نامحرم، باعث اذیت و آزار وی می‌شود و خویشاوندانش را هم در فتنه و دردسر می‌اندازد.
حجاب، پاکیزگی و دوری از آلودگی است:
خداوند می‌فرماید: ‌”وَ إِذَا سَأَلْتُمُوْهُنَّ مَتَاعاً فَسْأَلُوْهُنَّ مِن وَّرَاءَ حِجَابٍ ذَالِکُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوْبِکُمْ وَ قُلُوْبِهِنَّ”
ترجمه: (هنگامی که کالا و متاعی ـ از وسایل منزل ـ از آنها یعنی همسران پیامبر، خواستید، از پشت پرده، بخواهید. این کار، برای پاکی دلهای شما و دلهای آنان، بهتر است.)
خداوند در این آیه، حجاب را پاکی و طهارت دلهای مردان و زنان مؤمن، نامیده است. زیرا اگر چشم، چیزی را نبیند، دل آرزوی آن را نمی‌کند. اما اگر چشم، چیزی را ببیند، شاید دل آرزو کند و مشتاق آن گردد شاید هم آرزو نکند و مشتاق آن نگردد.‌ اینجاست که اگر چشم، نبیند، دل پاکتر می‌ماند و انسان کمتر دچار فتنه و فساد می‌شود.
حجاب، تقوا است:
خداوند می‌فرماید:‌ «یَا بَنِیْ آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنَا عَلَیْکَمْ لِبَاسًا یُّوَارِیْ سَوْآتِکُمْ وَ رِیْشاً و لِبَاسُ التَّقْوَی ذَالِکَ خَیْرٌ»
ترجمه: (ای فرزندان آدم! ما لباسی برای شما درست کردیم که هم عورات شما را می‌پوشاند و هم مایة تجمل و زیبایی شما می‌‌گردد اما بدانید که لباس تقوا، بهترین لباس است).
حجاب، ایمان است:
خداوند فقط زنان مؤمن را مخاطب قرار می‌دهد و می‌فرماید:‌ “وَقُلْ لِّلْمُؤْمِنَاتِ” (و به زنان مؤمن بگو…) و همچنین می‌گوید:‌ «وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِیْنَ»(همسران مؤمنان).
حجاب، عزت است:
همچنین حجاب با عزتی که طبیعت مرد براساس آن سرشته شده است، تناسب و سازگاری دارد. البته با طبیعت همان مردی که از فطرت سلیم برخوردار است و دوست ندارد چشم‌های خائن،‌ به همسر و دخترانش نگاه کنند.
منظور از بی حجابی چیست؟
منطور از بی حجابی این است که لباس, چادر, حرکات و سکنات زن مسلمان مطابق امر الهی نباشد, یعنی طوری چادر بپوشد که موهای سر, گردن و زینت هایش آشکار شوند و همین طور, قسمی لباس بپوشد که برجستگی های بدنش نمایان گردند و به همین ترتیب طور حرکات و حرف های از وی سر زند که مخالف عفت و حیا باشد.
تاریخچه بی حجابی:
پس از فرمان حجاب توسط پیامبران الهی, خصوصا حضرت محمد صلی الله علیه وسلم تلاش های زیادی برای حذف آن صورت گرفته است.
اما تاریخ بی حجابی به سبک جدید, از رنسانس علمی صنعتی اروپا آغاز می شود؛ کارخانه داران برای استفاده از نیروی کار ارزان قیمت, یعنی زنان, زمنیه حضور شان در محل کار را به رسم آزادی فراهم کردند, پس از آن سران برخی کشور ها اسلامی بعد از برگشت از اروپا, صدور حکم کشف حجاب را دادند که بعد ها به قیام های مردمی نیز مواجه شدند و در کشور ترکیه هم بعد از سقوط دولت عثمانی, اتاترک در سال ۱۳۱۳ فرمان منع حجاب را صادر کرد و در سال ۱۳۱۴ برای کشف حجاب بیش از پنج هزار نفر توسط قزاقان در مراسم که علیه کشف حجاب در مسجد گوهرشاد برگذار شده بود, کشده شدند و ۱۵۰۰ نفر دیگر اسیر گشتند.
الگوی ناپسند:
انقلاب رنسانس علمی اروپا علیه کلیسا دقیقا زمانی به وجود آمد که کلیسا جنگ خانمان سوزی را علیه علم و علما برپا کرده بود, “کلیسا با جدیت تمام و کوشش عجیبی سعی می کرد که در جهان مسیحیت جانداری مخالف کلیسا باقی نماند, جاسوس های خود را در سراسر شهرها منتشر کرد و حتی ظلم بزرگتر این که صدور قتل علماء آن وقت را داد, مثل برونو, گالیله و دیگر علمای آن وقت و آن هم طوری که قطرهء از خون شان ریخانده نشود (زنده سوانده شوند).
این جا بود که دیگر پیمانه صبر مردم روشنفکر و تجدد طلب لبریز شد و به خاطر انتقام خون شهیدان علم, بر علیه کلیسا برخواستند و از حق خویش دفاع کردند که در نتیجه, دین مسیحیت را از همه بخش های زندگی خود دور ساختند و بر علم و پیشرفت دست یافتند.
اما جای تأسف و بدبختی این است که برخی مردم گمان میبرند که دست یافتن به تمدن و پیشرفت و ترقی دور ساختن دین اسلام از تمام عرصه های زندگی و مختص ساختن آن بر چهار چوکات عبادت است و این الگو ناپسند را از رنسانس علمی اروپا انتخاذ می کنند و خصوصا مسئله زنان و حجاب آنان را سبب عقب مانی مسلمانان میدانند, در حالی که دین مقدس و دست ناخوردهء مبین اسلام با دین تحریف شده مسیحیت اصلا قابل مقایسه نیست, زیرا دین اسلام حنیف دشمن علم و دانش و تمن نیست, بکله فقط چهارجوبی است که دانش و تمدن داخل آن قرار گیرند, هدف ما از این بحث ها این بود که الله متعال خالق ماست و وقتی حکمی را فرمان می دهد, چه به زن و چه به مرد, در آن حکم الله جل جلاله خیر و سعادت است, زیرا اوست که جهان و جهانیان را آفریده و قوانین طبیعی و نیروهای باطنی را در آن ها به ودیعت نهاده است, اوست که انسان را وجود بخشیده و استعداد کار و عمل در این جهان پهناور را در نهاد او ذخیره کرده است و اوست یگانه دانانی اسرار خلقت انسان و جهان, بنابر این اوست تنها کسی که می تواند برنامه جامع و کامل برای انسان معین کند و زندگی فردی و اجتماعی وی را با این برنامه که از دانش لایزال سرچشمه میگیرد اداره کند.”
بلی خوانندگان عزیز! تا اینجا فهمیدیم که تاریخچه بی حجابی از کجا و چگونه آغاز شد و حالا روی اسباب و عوامل بی حجابی می پردازیم.
عوامل بی حجابی:
طبق تحقیقات که در سایت های اسلامی صورت گرفته, عوامل بی حجابی را قرار ذیل بیان کرده اند:
ضعف باورهای دینی:
زیرا رفتار هر انسان محصول اندیشه و بینش اوست و در جامعه هر فرد به اساس بینش و عقیدهء خویش عمل می کند, پس هر اندازه افراد از نظر اعتقادی قوتیر باشند, عملکردها, رفتارها و پوشش لباس شان مطابق اصول و ارزش های دینی خواهد بود و اگر چنین نباشد, برای شان مهم نخواهد بود که چی میشوند؟ و در کجا می پیوشند؟ هر آنچه دل و هوس شان خواست همان طور میکنند.
تهاجم فرهنگی و رسانه ای:
از آن جا که در غرب و اروپا معنویت و دینداری به حایشه زندگی کشانیده شده, همه وجود زن برای استفاده های ابزرای مطرح است, غرب با تبلیغات فراوان از طریق سوشل میدا, زمینه بی حجابی را در جوامع اسلامی مهیا کرده است, خصوصا از طریق نشر و پخش سریال های دوبله شده, یک موضوع را برای نسل جوان می آموزد که غرب گرا شوند, اگر می خواهند پیشرفت کنند باید در رفتار و گفتار و حتی پوشش نوع لباس از غرب تقلید نمایند.
ضعف سرمایه های درونی:
برخی افراد به ارزش های درونی خود متکی هستند, لذا برای بروز و ظهور جلوه های ظاهری نیازی ندارند, اما آن های که از درون احساس تهی بودن می کنند, ناگزیر به ظاهر آرائی روی می آورند و آن هم زیر پوشش این کلمه که آراسته گی و زیبائی جزء سلیقه زن است.
فقدان هویت:
آنانی که در زندگی هدف ندارند و آخرت را فراموش کرده اند و از الگوهای اصلی خویش بی خبرند, و آنانی که نماد حیا و عفت, خدیجه و عایشه رضی الله عنهما را از یاد برده اند و سردار زنان بهشتی فاطمه زهرا فراموش کرده اند, طبعا هویت و اصلیت خود را گم کرده اند و ناگزیر به تقلیدهای کورکورانه به دیگران می پردازند.
تسامح و سهل انگاری خانواده ها:
زیرا هویت اصلی و اندیشه و باورهای اساسی کودکان در قدم نخست از خانواده شکل میگیرد, هرنوع بی توجهی و سستی مدیران خانواده میتواند تأثیر سوء در شخصیت کودکان بگذارد, پس هر خانواده که بر اساس معیارهای اسلام شکل میگیرد و در روشنی آن فرزندان خویش را تربیت می کنند, بهترین الگوها را در جامعه تقدیم خواهند نمود.
اضرار بی حجابی:
برخی اضرار بی حجابی قرار ذیل اند:
بی حجابی مخالفت با امر الهی بوده و گناه محسوب میشود:
اولین ضرر بی حجابی این است که انسان گنهکار میشود, در حدیث که امام مسلم آن را روایت کرده است, چنین آمده میآید: “دو گروه اهل دوخ می باشند که من آن ها را ندیده ام, طائفهء که شلاق های مانند دم گاو به همراه دارند و مردم را با آن میزنند و زنانی که ظاهرا پوشیده و در حقیقت برهنه هستند که خود مائل به گناه اند و مردان را هم برآن می خوانند و (موهای) سرشان را مانند کوهان شتران بلند می کنند, چنین کسانی داخل بهشت نمی شوند و بوی آن را هم استشمام نمی کنند, در حالی که بوی آن از فاصله های دور احساس می شود.” در روایت دیگری آمده است: ” بوی آن از فاصله ی پنجصد سال احساس میشود”
برای افراد که به حجاب اهمیت نمی دهند, فقط همین حدیث پیامبر صلی الله علیه وسلم کفایت میکند.
نداشتن آرامش روحی و روانی:
“طبق تحقیق که بین افراد با حجاب و بی حجاب در یکی از سایت ها به نشر رسیده, گفته میتوانیم که زنان با حجاب به واسطه عدم تمایل به عشوه گری و خود نمائی در روابط اجتماعی, از آمرامش زیباتری برخوردار هستند, در واقع اقناع خود به وسیله مدگرائی و بی حجابی نمیتواند موجوب آرامش روحی گردد, بلکه این کار تشویش های روحی افراد را بیشتر نموده و آرامش را از آن ها میزداید.”
از هم پاشیدگی خانواده ها:
بدون شک تشکیل خانوده, مرکز عشق و امید و تحقق آرزوهای شیرین همه دختران و پسران جوان میباشد, یکی از عوامل مهم در تشکیل و استحکام خانواده رعایت حجاب در است, اگر در جامعه حجاب کاملا رعایت گردد, محبت و صمیمیت زن و شوهر در محیط خانواده محدود میگردد و در نتیجه جوانان تمایل به ازدواج و تشکیل خانوده نشان میدهند, اما اگر بی حجابی و خودنمائی و آرایش زنان به طور تحریک کننده رواج پیدا کند, پسران اشباع خواسته های خویش را در محیط غیر مشروع برآورده خواهند ساخت و جوانان نه تنها بر ازدواج و تشکیل خانواده تن نخواهند داد, بلکه خانوده های تشکیل شده هم متزلزل شده فرو خواهند ریخت, پس با رعایت حجاب است که نهاد خانوده تشکیل میگردد و به بالندگی و استحکام میرسید.
از بین رفتن هویت و اصلیت زن مسلمان در جامعه:
چادر و حجاب نماد هویت زن مسلمان است, دقیقا در کشورهای اروپائی وقتی با زنی مواجه می شوی که حجاب بر تن دارد, نخستین چیزی از آن به ذهنت میآید این است که او یک زن مسلمان است! اما در جوامع اسلامی برخی زنان, با لباس و حالات از خانه بیرون میشوند که اثری از حجاب در آنان دیده نمیشود, گوئی کاملا الگوی از زن غربی شده است, در واقع چنین وضعیت در جوامع اسلامی جای شرم است که زنان هویت اصلی خویش را فراموش کرده و از زن غربی الگو بگیرند که نه دین دارد و نه حیا و نه هم عفت.
شیوع فحشاء و منکرات در جامعه:
همان طوری که حجاب سبب سلامتی روح و روان میشود و در تأمین سلامتی جسمی افراد جامعه نیز نقش دارد, پس در جامعهء که حجاب مراعات میشود, آن جامعه یکی از جوامع الگوی خواهد بود که در آن نه فحشاء است و نه قتل و کشتار و نهم روابط پنهانی و نامشروع, عموما در جوامع غربی و غیر اسلامی گذارشات از طریق رسان ها به نشر میرسد که سالانه چقدر زنان قربانی افراد مغرض جامعه میگردند و علت آن هم عدم پوشش حجاب است و به یاد دارم که یکی از سران حکومت هند به خاطر مصوت ماندن زنان شان از افراد مغرض جامعه, گفته بود که زنان حجاب را مراعات کنند تا مصون باشند.
و در جوامع غیر اسلامی آمار مبتلایان به بیماری های خطرناک ایدز رو به گسترش است و جالب این که خانم داکتر m.od-uncan به پاسخی یک تن از سوال کنندگان که پرسیده بود چطور میتوانیم از بیماری مقاربتی مصون باشیم؟ چنین گفت: ” اطاعت از قوانی اسلام” الله اکبر و لله الحمد! که ما صاحب چنین دین مقدس و پاکی هستیم که احکامش به فایده دنیا و آخرت ماست.
در اخیر می خواهم برخی از مقاله زن آمریکائی را بیاورم که در قوانین و آزادی های بدون قید و شرط کشورشان به ستوه آمده است و آن را تفسیر آیات احکام شیخ صابونی رحمه الله ذکر کرده است:
“مانع اختلاط زن و مرد شوید و آزادی زن را محدود کنید!
این عنوان مقاله ای است که یک زن روزنامه نگار امریکائی به نام (هیلی سان استانسبری) در روزنامه (الجمهوریة) قاهره به چاپ رسانده است.
این نویسینده آمریکائی که یک ماه در مصر اقامت کرده بود, می گوید: جامعه عرب جامعه کامل و سالم است, شایستهء این جامعه است که متمسک به آن دسته از رسوم خود شود که پسران و دختران جوان را در حدود معقولی محدود و مقید میسازد, این جامعه, با جامعه اروپا و امریکا تفاوت دارد, شما رسومی موروثی دارید که مقید بودن زن و احترام به پدر و مادر و بیشتر از این ها, عدم اباحیگری غربی را که امروزه جامعه و خانواده ی اروپا و امریکا را تهدید میکند, حتمی میسازد.
قیودی که جامعهء عربی بر دختران فرض می کند, مفید و سودمند است, به همین دلیل هم من شما را نصیحت می کنم که پابند به رسوم و اخلاق خود باشید و مانع اختلاط شوید و آزادی و دختران جوان را مقید و محدود سازید و بلکه به عصر حجاب برگردید, این برای شما بهتر از باحیگری, رهائی و هرزگی موجود در اروپا و امریکا است.
مانع اختلاط شودید, زیرا که ما در امریکا از آن زیاد به تنگنا افتاده ایم, به درستی که جامعه ی امریکا جامعه ی پیچیده و درهم و گره خورده و مملو از تما صورت های اباحیگری و هرزگی است و قربانیان اختلاط و آزادی بی حد و مرز, همه زیر بیست سال دارند, و زندان ها و اسکله ها و میکده ها و خانه های مخفی را پر کرده اند, آزادیی که ما به دختران و پسران کوچک خود داده ایم, از آن ها گروه های جوان, گروه های جیمزدین (رپ) و گروه های مواد مخدر و خوشگذران ساخته است.
به درستی که اختلاط و اباحیگری و آزادی بی حد و مرز در جوامع اروپائیی و امریکائی, خانواده ها را مورد تهدید قرار داده و ارزش ها و اخلاق را به لرزه انداخته است, به طوری که دختران جوان زیر بیست سال در جامعه جدید, به رسم مدنیت و آزادی و اباحیگری با پسران جوان اختلاط یافته, به رقص و می گساری و استعمال مواد مخدر میپردازند, با وجود اطلاع خانوادهء خود به معاشرت و لهو با کسان دلخواه خود دست می یازد و حتی به رسم آزادی و اختلاط و اباحیگری و رهائی, به جنگ با والدین, معلمان و اولیای خود بر می خیزند, او در چند دقیقه ازواج کرده و بعد از گذشت چند لحظه طلاق میگیرد و این کار برای او زحمتی ندارد, فقط یک امضاء و مقدار کمی پول و یک شوهر یک شبه لازم دارد.”
بلی این شهادت نویسنده امرکائی است که از قانون دست ساخته بشر خسته شده اند و قانون اسلام را توصیف می کنند.
برخی راه حل های بی حجابی:
در سطور پائین به طور فشرده به اموری اشاره میشود که در نظر گرفتن آنها, دوشیزه مسلمان را توفیق میبخشد تا حجاب را در نظر داشته باشد و در هیچ لحظه زندگی آن را فرو نگذارد:
نقش مسولین خانواده:
پدر و مادر نقش بارزی در تربیت فرزندان شان دارد, پس در قبال تربیت زیردستان شان مطابق ارزش های دین, مسؤل اند.
نقش علماء, اساتید, معلمان و نویسندگان:
همه افراد که در بالا از آن ها نام گرفته شد, مسول اند و نباید نقش خویش را دست کم بگیرند و هریک شان جهت آگاهی دهی مردم در مسائل دینی, خصوصا در مسئله حجاب کار نمایند و قلم به دستان بنویسند و از ارزش های دین دفاع نمایند.
گرفتن جلو تهاجم فرهنگی و رسانه ی:
یعنی برای مردم آگاهی داده شود, تا قربانی تهاجم فرهنگی و رسانهء نگردند و بزرگترین نقش را در این راستا دولت دارد که رسانه های کشور را به سوی ارزش های دینی و ملی سوق دهند.
نتیجه گیری:
پس بنابر آن چه از ادله شرعی و احادیث نبوی برمیاید این است که حجاب امر الهی بوده و به سان نماز و روزه بر هر مسلمان فرض است و فرضیت آن هم برای مصون ماندن زنان از آزار و اذیت های جسمی و روحی است تا به عنوان یک اصل و هویت خاص اسلامی در جامعه شانخته شود و بی حجابی و ضررهای آن در جامعه را هم دانستیم که حتی در امریکا و اروپا خود شان از قانون دست ساخته خویش به ستوه آمده اند و هوس جامعه اسلامی را به سر میپرورانند, پس به حجاب خویش افتخار نموده و خاص به این نیت بر تن نمائیم که داریم امر خداود متعال را عملی می کنیم تا شامل عبادت خداوند متعال باشیم, نه از اثر فشار خانواده گی که در آن ثواب مرتب نمی شود, پس به حجاب خویش افتخار داریم و آن را به عنوان تاج عزت الهی به سر می کنیم و از بی حجابی می شرمیم نه از پوشیدن حجاب.
…………………………..
منابع:
قرآن کریم.
صحیح مسلم.
آینده در قلمرو اسلام
تفسیر آیات احکام از شیخ علی صابوت

یک پاسخ به “بی حجابی و راه حل های آن”

  1. خیلی نوشته عالی استاد گرامی
    الله متعال از شما راضی باد.
    به فرهیخته مثل شما افتخار می نمایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا