شیر‌غذایی خالص، خوش طعم وگوارا ونسبتاً کامل است که خداوند بی نیاز(جل‌جلاله) آن را به انسان ها ارزانی داشته است، که باید همیشه شکرگذار خالق آن بود. در مورد خا‌لص بودن شیر؛ اینکه: از‌هرنوع آلوده‌گی بدور بوده، به طور مستقیم پس از خارج شدن از پستان آماده‌ی مصرف می‌باشد و به‌غیر ازاندکی، کلاً جذب بدن می‌گردد. شیر تمام مواد تغذیوی را در خود داشته، برای رشد ونموی بدن انسان‌ها خصوصاُ کودکان مؤثر می‌باشد.
مزیت‌های‌‌شیر: خوش‌ طعم ‌بودن ‌شیرایجاب می‌کند که همه مردم به استثناء بعضی افراد از شیر وفرآورده‌های آن استفاده نمایند. شیر دارای رنگ سفید ومزه شیرین بوده پس ازخروج ازپستان، با حرارتی شبیه حرارت بدن، ضد میکروب و آسان هضم است. شیر غذایی کامل است و در خود پروتئین، چربی، مواد قندی، نمکیات و بعضی عناصر را دارا کمیاب می‌باشد.
پژوهشگران مسلمان، تحقیقاتی درمورد ارزش غذائی شیر انجام دادند از جمله: داکتر وصیف و داکتر شیخ صادق شاهی نعمان که درمورد چگونه‌گی ساخت و رازگشائی علم از شیر مطالبی را ارائه داشتند به این شرح:
شیر در طی مراحل تولید در بدن حیوان، دوبار تصفیه می‌شود.
1- از میان سرگین حیوان 2-از میان خون حیوان
به صورت مرتب مواد بوجود آورنده‌ی شیر، همراه با سرگین در روده‌ها به جریان می‌افتد، به تدریج مواد غذایی شیر از سرگین حیوان تصفیه شده وارد جریان خون می‌گردد، به تعقیب آن از طریق جریان خون به غده‌های شیری وارد شده و توسط این غده‌ها شیر‌از‌خون جدا گردیده مواد جدید (غذایی) را به آن علاوه می‌نماید، که این مواد سبب گوارایی وجذابیت آن می‌گردد.
طوریکه خداوند(ج) در آیه‌ی 66 سوره‌ی نحل می‌فرماید:« وَإِنَّ لَكُمْ فِي الأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُسْقِيكُمْ مِمَّا فِي بُطُونِهِ مِنْ بَيْنِ فَرْثٍ وَدَمٍ لَبَناً خَالِصاً سَائِغاً لِلشَّارِبِينَ» ترجمه: بی گمان در وجود چهار پایان برای شماعبرتی است که از برخی چیزهایی که در شکم آنها است شیر خالص وگوارایی به شما می‌نوشانیم که از ‌تفاله و خون به بیرون ترشح می‌شود ونوشنده‌گان را خوش‌آیند است.
در شیر ویتامین‌های هم‌چون ویتامین A ، ویتامین B12،B2 و ویتامینD موجود است که فرد می‌تواند این ویتامین‌ها را در غذاهای متفاوت مانند: سبزیجات ومیوه‌جات، انواع غذاهای دریایی دریافت نماید در صورتیکه همه‌ی این ویتامین‌ها با هم در شیر موجود است.شیر دارای دونوع پروتین است.
1- کازئین: که حاوی امینواسید است، این پروتین در خود موادی دارد که به حیث ناقل عصبی در فرد ایجاد خواب آلوده‌گی می‌کند، پس می‌توان گفت که شیر یک عامل خوب برای رفع کم‌خوابی است وهم چنان نوشیدن شیر گرم، قبل از خواب راه مناسبی برای تامین یک وعده‌ی مورد نیاز روزانه به لبنیات است و از طرفی دیگر طعم گوارای شیر به آرامش ذهن وبدن نیز کمک می‌کند.
2- پروتین های محلول درسرم شیر است که نظر به تحقیق پزشکان روسی‌ایکه بروی مسلمانان یوگوسلاوی انجام دادند طولانی بودن عمر این افراد که از 100 تجاوز می‌کرد را مربوط به نوع تغذیه‌ی ایشان دانستند که گوشت گاو، عسل و شیر بز بود.
شیرمنبع مهم کلسیم است ودر صورت استفاده آن به مقدار کافی در روز، کلسیم مورد نیاز بدن تامین می‌گردد و سرعت جذب کلسیم به علت موجودیت ویتامین D بالا می‌رود. و هم چنان به نگه داشت حالت نورمال بدن نیز کلسیم و ویتامین D اثر دارد یعنی اگر میخواهید حالت نورمال بدن‌تان را حفظ کرده چاق نشوید، شیر بنوشید، چون این غذای کامل می‌تواند از ازدیاد وزن و چاقی و همچنان از بلوغ زودرس دختران نیز جلوگیری نماید به خاطر دو علت:
1- موجودیت کلسیم 2- پروتئین که اشتهای انسان را کم می‌سازد.mother-feed
به همین خاطر افرادی که شیر می‌نوشند احساس سیری نموده میل کمتری به غذا دارند.
استفاده شیر در روز برای تک‌تک افراد ضروری است چون اهمیت غذایی والایی دارد هم‌چون:
– مصرف مایعات (خصوصاً مایعات کلسیمی) به اندازه¬ی کافی حداقل دو لیوان در روز می‌تواند از ایجاد سنگ گرده جلوگیری کرده و یا حداقل کاهش دهد.
– مصرف نمودن شیر می‌تواند به میزان بلند در نورمال بودن گلو و حنجره اثرگذار باشد.
– بهتر است که همیشه از شیر پاستوریزه استفاده شود چون این شیر دارای 16 نوع مواد مفید تغذیوی مانند کلسیم و ویتامین D بوده و خود پاستوریزه کردن شیر که سبب از بین بردن باکتریاهای مضره گردیده شیر را بی‌خطر می‌سازد و در مقابل شیرخام که با حرارت دادن برخی ویتامین های آن از بین می‌رود.
توصیه می‌شود افرادی که یک رژیم غذایی سالم را دنبال می‌کنند از شیرهای کم چرب استفاده نمایند.
پس می‌بینیم که شیر به حیث یک غذای کامل، هم خوردنی است و هم نوشیدنی، هم جوان را بایسته و هم میان سال وپیران را شایسته است و پیامبر(صلی الله علیه وسلم) هم قبل از گردن‌فرازی علم دراین باب، از اهمیت وارزش غذایی شیرچنین گفته‌اند :خدا هر کسی را طعامی‌ بخشید، بگوید: بارخدایا! آن غذا را مبارک گردان، و بهتراز آن‌را به ما عطا فرما، و هر کس او را شیر نوشاند، بگویید پروردگارا! آن را بر ما مبارک گردان وبه واسطه آن برما فزونی ببخش وبر ما بیفزای، بدرستی من هیچ غذایی، جز شیر سراغ ندارم که کافی و شافی باشد، ولی این شیر که سر‌تاسر‌آن حکمت و شفا برای هرفرد است، برای یک نوزاد تازه تولد سازگار نیست و خداوند (جل جلاله) برا ی او نیز شیر مادر را ارزانی داشت تا او نیز از این طریق به حیاتش ادامه دهد.
حکمت شیر دهی مادر ومدت زمان آن به طفل که درآیه ی مبارکه233 سوره ی بقره ذکر گردیده است.که خداوند (جل جلاله) می‌فرمایند: (وَالْوَالِدَاتُ يُرْضِعْنَ أَوْلادَهُنَّ حَوْلَيْنِ كَامِلَيْنِ لِمَنْ أَرَادَ أَنْ يُتِمَّ الرَّضَاعَةَ ): مادران دوسال تمام فرزندان خود را شیر می‌دهند، هر گاه یکی از والدین یا هر دوی شان خواستار تکمیل دوران شیر خوار‍‌گی شوند.
خداوند(جل جلاله) در این آیه زنان رابه شیر دهی اطفا ل خود فرامی‌خواند، وبا گسترش علوم نیز ثابت گردیده که در‌این شیر دهی فواید مساویانه‌ای بین مادرو فرزند نهفته است که به آن اشاره می‌کنیم.
1- مکیدن شیر، رحم را به حالت طبیعی بر می‌گرداند؛ زیرا، مکیدن آغوز(شیر روزهای اول که زرد رنگ وغلیظ است حاوی مواد مفیدی است که اولین واکسن برای حفاظت اطفال بر ضد بیماری های عفونتی است) باعث می‌شود که حجم رحم بسرعت بیشتری به حالت اول بر گردد وهمین امر باعث کم شدن خونریزی بعد از زایمان می‌گردد.
2- زنان شیرده، کمتر دچار سرطان سینه می‌شوند.
3- شیر دهی، باعث قطع شدن قاعده گی ماهیانه می‌شود.
4- شبر دادن، روش مناسبی برای تنظیم نسل است.
5- تغذیه ی طفل با شیر مادر باعث پیوند عاطفی بین مادر وفرزند می‌گردد.
6- شیر مادر دارای عوامل ضد میکروب بوده که طفل را در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کند.
7- اطفالی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند مشکلات و کسالت‌های هم چون نفخ، اسهال، کم‌خونی و درد کمتر دارند.
داکتر عبدالعزیز در مورد مدت زمان شیر دهی گفته است که مدت رضاعت باید بالای یک سال باشد وبهتر آن، اینکه طفل دوره‌ی دوساله‌ی خود راتکمیل نماید.

ماه گل کهن

منابع:

http://www.dostan.ir

http://www.hawzah.net

http://www.forum.98ia.com

http://www.qoran-barayema.blogfa.com

http://www.akbar-salmanpanah.blog.com

http://greengoldshush.blogfa.com

 

0 تبصره

از همه اولتر تبصر کنید!.

نظر خود را بنویسد!