اسلام پیشتبان خانواده

مسؤولان ذیربط در انگلستان از افزایش آمار طلاق که تاکنون به ۳۳٪ رسیده است ابزار نگرانی کردند. این در حالی است که آمار کودکانی که از سرپرستی والدین خود محرومند به ۴۰٪ رسیده است. به همین علت تقاضای سرپرست برای آنان افزایش یافته است. زیرا پدر میخواهد دور از فرزندش باشد و مادر نیز بعد از جدایی ترجیح میدهد بدون آنان زندگی کند و بدینسان آینده این نسل بیچاره در گردابی از این دشمنیها تباه می گردد. همانطور که می دانیم طلاق عمل منفوری است به ویژه چنانچه زمانی صورت گیرد که زوجین دارای فرزند شده باشند که پیامد های سوء آن به فرزندان بیگناهشان نیز سرایت خواهد کرد.
به نظر من پیشگیری بهتر از درمان است و ادامه زندگی زناشویی بهتر است از اینکه در معرض طلاق و جدایی و سپس آثار سوء مترتب بر آن، قرار گیرد، اما ادامه این زندگی جز در سایهٔ ایمان به خدا و اخلاص پاک و راضی شدن هر یک از زوجین به شریکی که خداوند برایش مقدر کرده و منحصر بودن برای یکدیگر امکان پذیر است. تمامی این خصوصیات بر گرفته از قول خداوند در ستایش (عبادالرحمان) است. آنجا که می فرماید:
« وَالُذینَ یقولونَ ربَنا هَبْ لَنا مِنْ أزْواجِنا وَ ذٌرِیاتِناَ قُرَة أعْینٍ وَ اْجعَلنا لِلمتقینَ إماماً»
[فرقان: ۷۴]
«و آنانی که میگویند: پروردگارا از همسرانمان و نسلمان مایهٔ روشنی دیدگان ببخش و ما را پیشوای خویشتن بانان قرار ده.»

بی شک توجه دو شریک زندگی به یکدیگر امر بسیار مهم و رکن رکینی است در بقای خانواده، آیا سنتهای تمدن جدید تحقق چنین امری را تضمین می کند؟
بیگمان پاسخ به دور از تعصب و نفاق منفی خواهد بود و ضمانتی برای آن باقی نخواهد ماند، آنگاه که مردان در سالنهای رقص در کنار زنان عریان با لباس های تنگ و شفاف در محیطی بسته به پایکوبی پردازند و هریکی دیگری را در حالیکه شیطان شهوت در رگ و خونش جاری است در آغوش گیرد.

اگر این گونه رفتار ها فوراً به فروپاشی روابط زن و شوهر نیجامد، ولی همچون زمین لرزه ای است که پس از مدتی آن را از پای در خواهد آورد.
گذشته از این اماکن دیگری با اختلاط مطلق وجود دارد و در آنها زنانی با بکار گرفتن انواع آرایش و خودنمایی مهیا شده اند.
آیا این گونه اختلاط چیزی از کرامت خانواده و استقرار آن باقی می گذارد؟
هرگز! این اسلام است که با تعالیم دقیق خود نگهدارنده خانواده و آینده آن است و فتنه شوم طلاق را دفع می کند.
امروزه طلاق در جوامع اسلامی به علت نفوذ سستی و فساد تمدن غرب به آن، شیوع یافته است و میکروبهای آن با زور در حال راه یافتن به در های بسته آن است.

موفقیتی که تهاجم فرهنگی به آن دست یافت نتیجه ضعف مقاومت و غفلت مدافعان آن بوده است.
من شاهد دورانی بوده ام «طه حسین» با تحصیل دختران در دانشگاه موافقت کرد. در آن زمان حرکت دینی این اقدام را تحریم کرد!
تحصیل دختران در مدارس ویژه پس از اشغال مصر توسط بریتانیا آغاز شد. زیرا سنتهای حاکم به نام دین، بیسوادی را بر زنان تحمیل می کرد!
امروزه با رفتن زنان به فضا باز کسانی هستند که از رفتن او به مسجد مبارزه می کنند و برای این باورند که نمازش در خانه سزاوارتر است.
زمانی این دیدگاه در کشور اسلامی جای پایی بیابد، دیگر هرگز تهاجم غربی سر راه خود برای همیشه هیچ مانعی نخواهد یافت.

کتاب: مسایل زنان بین سنتهای کهن و جدید
نویسنده: محمد غزالی محقق و دانشمند مصری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا