جایگاه کودک در اسلام

جایگاه کودک در اسلام
نویسنده: اسمأ “رسولی”

ساختار خانواده شامل همان والدین و کودکان شان میباشد که در حقیقت بدون کودک خانواده ناتکمیل و ناسالم بوده و پایه های نهادینه خانواده نااستوار می باشد.
دین مقدس اسلام بسیار زیبا و قابل توجه حقوق و جایگاه هر فرد خانواده (پدر، مادرو کودک) را تعیین نموده تا مطابق آن هر شخص حقوق، وجایب، مکلفیت ها و مسُولیت های خود را بشناسد.
دین اسلام والدین را مکلف دانسته و توصیه می نماید تا در امر تعلیم و تربیه کودکان خودبه بهترین وجه کوشا بوده و از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نه نمایند چون همین کودکان آینده سازان جامعه اند.
الله متعال در سورهای قرآن عظیم الشان مانند سوره طه، تحریم، نور، لقمان، و حجرات درمورد کودک و روشهای تربیت قرآنی کودک اوامر و رهنمود هایی دارد.
و نیزرسول الله صل الله علیه وسلم در احادیث متعدد در مورد حقوق، و روش تربیت کودک اوامرو رهنود هایی دارد چنانپه در یک حدیث می فرماید: (بهترین هدیه والدین برای فرزندان خود تربیت خوب آنها است)، از این حدیث معلوم می شود که کودکان چقدر جایگاه بلند در اسلام دارند.
اسلام در نخست مارا برای آموختن (ایمان و عمل صالح)، فضیلت، کرامت و جایگاه پیامبر صل الله علیه و سلم و اصحاب کرام ایشان توصیه می نماید.
سن هفت سالگی را سر آغاز تعلیم، تمرین و عادت دادن تعیین می کند و سن ده سالگی را زمان تثبیت رفتار و پابندی کودک تعیین می نماید تا کودک خودش مسُولیت ها و و جایب دینی و ایمانی خودرا بداند.
بر سرپرست کودک است تا در مورد ادای نمازو دیگر مسُولیت های کودک، کوشا بوده و مراقبت لازم را انجام دهد و دراین مورد هیچ نوع کوتاهی ننماید زیرا الله متعال چنین می فرماید: (وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلاةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَيْها لا نَسْئَلُكَ رِزْقاً نَحْنُ نَرْزُقُكَ وَ الْعاقِبَةُ لِلتَّقْوى ) طه ۱۳۲
خانواده‌ی خود را به نماز دستور ده؛ و بر انجام آن شکیبا باش؛ ما از تو روزى نمى‌خواهیم؛ [بلکه] ما به تو روزى مى‌دهیم؛ و عاقبت نیک در [سایه‌ی] تقواست.
و همچنان در سوره تحریم میفرماید: (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ ) تحریم ۶
ای کسانی که ایمان آورده‌اید خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن انسانها و سنگهاست نگه دارید؛ آتشی که فرشتگانی بر آن گمارده شده که خشن و سختگیرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمی‌کنند و آنچه را فرمان داده شده‌اند (به طور کامل) اجرا می‌نمایند!
امام غزالی میفرماید: کودک امانتی است از طرف الله متعال در نزد پدر و مادر، قلب او گوهری است نفیس و ساده خالی از نقش صورت، قابل برای آنچه بر آن نقش نمایندومتمایل به آنچه اورا سوق دهند و اورا به خیر و صلاح راهنمایی کنند، در دنیا و عقبی سعادت مند خواهد شد.
والدین و هرگونه مربی در ثواب این خیر و سعادت با او مشارکت دارند و اگر به طرف شر وفساد کشانده شود، در تربیت او اهمال کنند بدبخت و تیره روز گردد، سنگینی بار این خرابی روحی و جسمی نصیب ولی و قیم او خواهد بود.
اسلام بسیار زیبا و دقیق از همان آغاز که عبارت از تشکیل نطفه است و حتی قبل از آن حقوق و جایگاه طفل را تعیین و شرح کرده است یعنی از انتخاب مادر خوب، زمان حمل، ولادت، شیر خوارگی، کودکی، نوجوانی و جوانی.
حقوق طفل از نظر اسلام
قبل از تولد
۱ انتخاب مادر خوب
۲ حق حیات
۳ محافظت از سلامت جنین
بعد از تولد
۱ خواندن اذان و اقامه
۲ نام نیک
۳ عقیقه
۴ تحنیک
۵ تبریک تولد فرزند
۶ تراشیدن سر
۷ ختنه
۸ سوراخ کردن گوش
۹ نسب
۱۰ دادن شیر
۱۱ مهربانی با کودک
۱۲ تداوی
۱۳ الگوی ارزشمند
۱۴ حسن انتخاب مربی
۱۵ تربیت خوب
۱۶ آموزش مفید
۱۷ مساوات میان فرزندان
۱۸ هزینه فرزندان
۱۹ ارث

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا