اصل تقوی

دو اصل کلی برای رهایی از پراکنده‌گی

بخش دوم (اصل تقوی)
بسم الله الرحمن الرحيم
السلام عليكم و رحمه الله و بركاته!
یکی از صفاتی که هر زن مسلمان مؤمن علاقمند آن است صفت تقوی می‌باشد. و بسیاری هم می‌کوشند تا هر چه بیشتر مزین به صفات متقیان شده و از این جمله بشمار آیند. طبیعتاً اولین قضیه‌ای که در تعریف زن متقی مطرح می‌شود ایمان به الله و روز آخرت و زندگی بر طریق برنامة اسلامی است. به این معنا که یک زن متقی یک مسلمان موروثی نیست که اسلام را فقط به ارث برده باشد و برای مسلمان بودن از دیگر زنان تقلید کند. او زنی نیست که فقط ظاهر دین را گرفته و کاری به باطن و حقیقت دین نداشته باشد. و فقط چند عمل مشخص را نشانة تقوا بداند مانند حجاب، دوری از شنیدن موسیقی و دیدن حرام‌ها… بلکه زن متقی کسی است که تمام تلاش خود در لحظه لحظة عمرش به خرج می‌دهد تا بتواند بندة خوبی برای پروردگارش باشد همانگونه که الله متعالی می‌فرماید: {وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ} [الحجر: ۹۹]
(و پروردگارت را پرستش كن تا مرگ به سراغ تو مي‌آيد).
به اين ترتيب مظاهر تقوی برای یک زن مسلمان در چند قضیة مشخص، خلاصه نمی‌شود بلکه شامل تمام حرکات و سکنات و اقوال و عقایدش می‌گردد که وی باید در جهت تصحیح آنها تلاش نماید و همین است که می‌گویند: اسلام برنامة زندگی است یعنی فرد در تمام لحظات عمر خویش تلاش در جهت اجرای ویژگی‌های این دین دارد.
به عنوان مثال در روایتی از بخاری شریف آمده:
(عَنْ عَائِشَةَ قَالَتْ كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُعْجِبُهُ التَّيَمُّنُ فِي تَنَعُّلِهِ وَتَرَجُّلِهِ وَطُهُورِهِ وَفِي شَأْنِهِ كُلِّهِ)
(از عایشه روایت است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم دوست داشتند به راست آغاز کردن را، در کفش پوشیدن‌شان، راه رفتن‌شان، پاگیزه‌گی و در تمامی کارهای‌شان)
(عن عائشة قالت : كان رسول الله صلى الله عليه و سلم يحب التيامن يأخذ بيمينه ويعطي بيمينه ويحب التيمن في جميع أموره) سنن النسائي (۸/ ۱۳۳)
این حدیث بر علاوة اینکه یکی از آداب زندگی اسلامی را به ما می‌آموزد اشاره به این دارد که زندگی یک انسان مسلمان متشکل از امور اتفاقی نیست بلکه وی در جزئی‌ترین مسائل هم منظم و برنامه‌ریزی شده و طبق هدایت الهی کار می‌کند مانند پوشیدن کفش و داد و گرفت‌های روزمره …
و این را باید دانست که تلاش در جهت کسب تقوی به معنای تلاش در جهت کسب خوشبختی است چرا که الله متعال می‌فرماید:
{وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَى} [طه: ۱۳۲]
(سرانجام {نيك} از آن {اهل تقوا و} پرهيزگاري است)
این آیه بیانگر این است که اگر ما ضمانتی برای به دست آوردن نتیجة خوبی از کارکردهای دنیوی‌مان می‌خواهیم باید تقوی پیشه کنیم. به این معنا که هر کسی که علاقه دارد تا بداند تلاشی که روزمره به خاطر مثلا تربیت فرزندان، زحمت‌های خانه‌داری و حتی درس و تحصیل و وظیفه و امثال هم، به خرج می‌دهد اموری است که به نفعش می‌باشد یا نه و نتیجة خوبی خواهد داشت یا اینکه به هدر خواهد رفت، باید به میزان تقوای خویش مراجعه کند.
پس هر اندازه که یک کار روزمرة ما با دستورات دین هماهنگ‌تر باشد ضمانت موفقیت و نافع بودن آن بیشتر می‌گردد. که این همان تقوی است و {وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَى} [طه: ۱۳۲]
به اين اساس يك زن مسلمان موفق، ، زن متقی است چه در خانه و چه در جامعه، و شخص متقی می‌کوشد تا تمام لحظات زندگی خود را طبق برنامة اسلام تنظیم کند. و اما اینکه چگونه می‌توان به این حد رسید ان‌شاء‌الله موضوع برنامه‌های آینده می‌باشد.
جزاکم الله خیرا
سُبْحانَكَ اللّهُمَّ وَ بِحَمْدِكَ ، أَشْهَدُ أَنْ لا إِلهَ إِلاّ أَنْتَ ، أَسْتَغْفِرُكَ وَ أَتُوبُ إِلَيْكَ
المسلمة التقية

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا