مواد مخدر دشمن آشکار انسان

⚡مواد مخدر دشمن آشکار انسان

مواد مخدر یکی از مشکلات جامعه جهانی به شمار می آید. قاچاق مواد مخدر از یک سو و اعتیاد به آن از سوی دیگر همواره به حیث یک چالش جهانی بوده است. شاید هیچ کشوری از پیامدهای منفی این پدیده شوم در امان نباشد.
افغانستان همواره به عنوان یکی از کشورهای تولید کننده مواد مخدر مطرح میباشد. رابطه مردم افغانستان و کشت تریاک به قرن ها می‌رسد گر چه کشت مواد مخدر در بسیاری از کشورها قانون مند شده و از آن در ساخت ادویه استفاده می‌گردد ولی در کشور ما به خاطر نابسامانی ها و جنگ های چند دهه اخیر استفاده مثبت از کشت این مواد صورت نگرفته و کشور ما را در صدر کشورهای تولید کننده و قاچاق کننده مواد مخدر قرار داده است.
مشکل دیگری که بر قاچاق این مواد در این دهه های اخیر اضافه گردیده اعتیاد چند ملیون افغان به این مواد مخدر است که علاوه بر مردان، زنان و کودکان نیز شامل این معتادان می‌باشند.

استعمال و نوشیدن مواد مخدر مثل تریاک، کوکنار، افیون، شراب و چرس و سایر مخدرات در دین مبین اسلام حرام است. حتی خرید و فروش و کسب و کار در این راستا حرام میباشد.
پیامبر صلی الله علیه وسلم در حدیث صحیح فرموده است: « ما أسکر کثیرا فقلیله حرام» هر آنچه که مقدار زیادی آن عقل انسان را ببرد و حالتش را تغییر دهد مقدار کم آن نیز حرام است. و نیز در حدیث صحیح دیگری فرموده است: « کل مسکر خمر، و کل مسکر حرام» همه مواد مخدر شراب پنداشته می‌شود و شراب حرام است.
در این شکی نیست که کاشتن و استعمال و تجارت مواد مخدر انداختن انسان خود به دست خود در هلاکت و نابودی است. «و لا تلقوا بأیدیکم الي التهلکة» خود را به دست خود به هلاکت نیندازید.
مواد مخدر ضررهای جسمی و روحی زیادی دارد جسم را ضعیف و ناتوان می‌کند روح را خسته، ناامید و افسرده می‌کند. همچنان باعث پریشانی خانواده و نزدیکان می‌شود کسانی که آنها را دوست داریم کسانی را که نمی‌خواهیم برای یک لحظه آنها را ناراحت و غمگین ببینیم! پس چطور می‌توانیم این دردها را به آنها بدهیم. درست است که روی آوردن به مواد مخدر هم علت هایی دارد خصوصا در افغانستان کشور جنگ زده ما که دائم صدای انتحار و انفجار است و جنگ و ناامنی همه را به وحشت انداخته، بیکاری فقر و تنگدستی از یک طرف، احساس تنهایی و مشکلات خانواده از طرف دیگر، علت های مختلفی هستند، اما باز هم اینها نمی‌توانند بهانه خوبی برای استفاده از مواد مخدر باشند.
برای همین دولت افغانستان، نهادهای مدنی و علمای دین هر یک به نوبه خود باید در بیان اضرار و پیامدهای منفی خرید و فروش و استعمال مواد مخدر برای جامعه آگاهی دهند و مراکز علمی راه حل های دقیق علمی برای جلوگیری از اعتیاد و درمان معتادان ارائه نمایند تا بدین صورت بتوانیم جامعه ای عاری از اعتیاد داشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا