سفر ایمانی رمضان، مادران با کودکان

ماه مبارک رمضان ماه قرآن ماه تربیت نفس و ماه سفر ایمانی بسوی خداست ماه کسب توشه ایمانی هر چی بیشتر است.
(شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدى وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ)
ماه رمضان است؛ ‌ماهى كه قرآن، به عنوان راهنماى مردم و نشانه‌ها‌ى هدايت و جدا كننده‌ي حق از باطل، در آن نازل شده است. پس آن كس از شما كه در ماه رمضان در سفر نباشد، بايد آن را روزه بدارد. البقرة:۱۸۵
خواهران عزیزم!
صحت جسمی اطفالتان شما را نگران میکند اکثر انرژی خود را صرف مراقبت از رشد جسمی و صحت اطفالتان میکنید در حالیکه طفل در پهلوی رشد جسمی باید از لحاظ فکر اندیشه و از لحاظ ایمانی نیز رشد کند.
بیایید این رمضان قلب های کوچک و آماده پذیرش را با پروردگارمهربانشان بیشتر آشنا سازیم و کارهای را انجام دهیم که محبت الله متعال، قرآن کریم و پیامبر محبوبمان در این قلب ها جا بگیرد.
این رمضان در قافله سفر بسوی خدا رهروان کوچک خانه ما را فراموش نکنیم و با حوصله تمام به اندازه قدم های کوچکشان قدم برداریم و ایشان را در این سفر ایمانی همراهی و کمک کنیم و مطمئین باشیم که با نصرت الله متعال نور ایمانی را در قلبشان روشن خواهیم ساخت که باعث خوشبختی شان در این دنیا و زندگی ابدیشان خواهد شد.
در اینجا بعضی پیشنهادات کوتاه را تقدیم مادران رسالتمند میکنم که با استفاده از آن بتوانند رسالت ایمانی خویش را در مقابل پروردگارشان بهتر اداء نمایند البته به توفیق ونصرت پروردگار ما.
۱.آموزش قرآن: در ماه مبارک روزانه یک مدت زمان را به آموزش قرآن به اطفال نازنیتان اختصاص دهید. البته جهت جلب علاقه و حفظ ساده تر قرآن میتوانید از ویدیوهای آماده آموزش سوره های خورد استفاده کنید طوریکه ویدیو را روشن نموده قرآن را که خودتان تلاوت میکنید را بازکنید و خودتان به خواندن قرآن با ویدیو شروع کنید خود طفل میخواهد با شما یکجا اینکار را انجام دهد.
۲.نصب احادیث: نوشتن احادیث مطابق به فهم و درک طفل، دیزاین آن مطابق به ذوق طفل و نصب آن در خانه با شوق و علاقه کامل بدون اینکه طفل بداند هدف ازین کار مادرش او است. این کار حس کنجکاوی طفل را بالا میبرد و باعث میگردد که در مورد آن از مادرش سوال بپرسد اینجاست که مادر حدیث را به طفلش بخواند بادر نظرداشت سطح فهم طفلش بطور زیبا در مورد حدیث شرح دهد و حتی شخصیت پیامبر ما صلی الله علیه وسلم را برایش معرفی نماید و مثال های از سیرت ایشان صلی الله علیه وسلم را یاد آور شود.در یک هفته حداقل یک حدیث را میتوانید نصب کنید.
۳.تعریف داستان: داستان یکی از بهترین و مؤثرترین وسیله تربیت برای همه سنین خصوصا اطفال است. پس تأثیر معجزه آفرین این وسیله را فراموش نکنیم. شب های رمضان برای اطفال ما حد اقل یک داستان ایمانی و اخلاقی تعریف کنیم و با حوصله مندی به تبصره هایشان گوش دهیم و به سوالات شان پاسخ دهیم.
۴.نشر ترانه های دینی: نشر ترانه های دینی که ساده در عین حال جالب باشند. اگر بزبان دری و پشتو ترانه های آماده پیدا نمیشود مادر خودش میتواند شعر و ترانه را حفظ کند و گاه گاهی با شوق و علاقه با خود بلند بسراید تا طفل متوجه گردد و علاقه مند شنیدن و خواندش با مادرش گردد و نتیجتا حفظ نماید. این سروده های دینی نا خود آگاه علاقه وی را به دینش بیشتر میسازد.با این طریق میتوانیم مفاهیم ایمانی را بساده گی بطور ناخودآگاه در قلب ها پاک جا دهیم. حد اقل یک ترانه در یک هفته کافی خواهد بود.
۴.حفظ دعا های ساده با ترجمه: دعا تأثیر فوق العاده در بذر مفاهیم ایمانی، محبت و ارتباط با الله متعال در قلوب اطفال دارد. در یک هفته حفظ و معرفی یک دعا کافی خواهد بود. بدون شک دعای قبل از افطار همه فامیل در کنار هم میتواند تأثیر ایمانی ویژه در اعضای فامیل بالخصوص در اطفال داشته باشد. نوشته، تزئین و نصب دعا ها در امکان مختلف خانه خالی از حکمت نخواهد بود.
۵.تزئین خانه بمناسبت آمد رمضان: با تزئین هم برای اعضای خانواده حس خوی میبخشیم و هم باعث ایجاد کنجکاوی در اطفال ما میگردیم تا در مورد این کارما سوال کنند اینجاست که میتوانیم ماه مبارک رمضان را مطابق به فهم طفل به شکل زیبا برایشان معرفی کنیم.
نکته: این ماه را از تعریف ماه مشقت، گرسنگی و تشنگی بکشیم بلکه این ماه را ماه مهربانی، ماه همدلی با نادارها، ماه اخلاق، ماه استحکام ارتباط ما با خالق ما معرفی کنیم.
۶.بازی های تفریحی و ایمانی: طبعا یکی از وسایل تربیتی فوق العاده مؤثر در اطفال بازی های تفریحی میباشد. چی خوب است که هم تفریح و آموزش باهم یکجا قرار گیرند. نمونه های از بازی ها قرار ذیل اند:
• رسم حرکات داخلی نمازاز تکبیر تحریمه تا سجده را با گرفتن نام های هر حرکت به ترتیب قرار دهید.
• دعا ها را با مکان های مناسب آن وصل کنید.
• کاردستی: ساختن خانه کعبه و معرفی آن.وغیره.
۷.آماده کردن جای نماز مخصوص طفل: اجازه دادن طفل به اینکه با شما نماز ادا کند تاثیر خوبی در ایجاد علاقه مندی طفل به نماز دارد. مادران از نقد و تنبه در نماز خواندن اطفال خصوصا اطفال خوردسال جلوگیری نمایند و بعد از نماز با اطفال خود برخور مهربانتر قبل از نماز داشته باشند تا تأثیر مثبت نماز در مادر برای طفل ملموس باشد.
مادران عزیز! تأثیر معنوی نماز های جماعت در اطفال و دیگر اعضای خانواده را فراموش نکنید.
۸.سهیم ساختن اعضای خانواده در تهیه افطاری: این امر باعث تربیت اجتماعی و تربیت اخلاقی و ایمانی در فرزندان میگردد.
۹.آماده کردن اطفال بزرگتر بخاطر گرفتن روزه با تشویق و ذکر فضایل روزه و ماه مبارک رمضان.
۱۰.الگو بودن مادر و اعضای خانواده برای طفل: تمام زحمات فوق نه تنها نتیجه نخواهد داد حتی امکان دارد تأثیر برعکس داشته باشد اگر اعضای خانواده بالخصوص مادر و پدر عمل مطابق قول خود نداشته باشند. پس مادر قبل از این همه اعضای خانواده خصوصا همسر خود را در امر تربیت همفکر سازد.
در آخیر از همه مهمتر امریست که آنرا عموما ما مربیان فراموش میکنیم این امر مهم عبارت از دعا میباشد.دعا در حق خود ما، درحق فرزندان ما و همه اعضای فامیل خود را فراموش نکنیم چون همه امور بدست او تعالی است پس از تأثیر دعا در امر تربیت غافل نباشیم مثلیکه قرآن به ما یاد میدهد.
بعضر از دعاهای حضرت ابراهیم علیه السلام در حق فرزندانش:
(وَ إِذْ قالَ إِبْراهيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَذَا الْبَلَدَ آمِناً وَ اجْنُبْني وَ بَنِيَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنامَ )
[به یاد آورید] زمانى را که ابراهیم گفت: «پروردگارا! این شهر [مکّه] را شهر امنى قرار ده و من و فرزندانم را از پرستش بت‌ها دور نگاه دار. ابراهیم:۳۵
(رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصّالِحِينَ)
پروردگارا! به من[فرزندى] از صالحان ببخش. الصافات:۱۰۰

ومن الله توفیق
هایده اکبری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا