پیام استاد محمد عاطف به ملت مسلمان افغانستان!

بسم الله الرحمن الرحیم

نیرومند باشید واز چالشها استفاده درست نمایید!

جهان بشریت در این روزها، یکی از سخت ترین روزهای خویش را سپری می کند؛ وبای کرونا چنان بال های سیاه خود را گسترانیده که همه را سراسیمه نموده است؛ انسان مسلمان در این وضعیت ناهنجار به پروردگار خویش رجوع نموده و قول الله متعال را به یاد می آورد که می فرماید: فَلَوْلَا إِذْ جَاءَهُمْ بَأْسُنَا تَضَرَّعُوا وَلَٰكِنْ قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ( الانعام: ۴۳)؛ پس چرا وقتی که بلای ما به آنها رسید تضرّع و زاری نکردند (تا نجات یابند)؟ ولی (بدین سبب نکردند)که دلهاشان را قساوت فرا گرفت و شیطان کردار زشت آنان را در نظرشان زیبا نمود.

انسان در این عصر اطلاعات، تکنالوژی و سرعت خدای خویش را فراموش نموده و آنچنان به توانایی های خویش مصروف گردید که گویا اوست که آینده خویش را رقم می زند و هر چه را بخواهد همان کند و همان شود. اما غافل از این که الله متعال، سنت هایی دارد و هرگاه غفلت انسان از حد بیش شود، الله متعال برای هشدار وی چرخۀ علت های او را دگرگون می کند و عجز و ناتوانی او را بوی گوشزد می نماید.

و این یکی از نعمت های بیشمار الله متعال بر انسان است، که رویدادهایی را در زندگی وی می آورد تا انسان غافل را بیدار سازد؛ برخی از حوادث برای بیداری انسان، بعضی برای بیداری ملت ها و برخی دیگر برای بیداری بشریت است؛ سنگینی رویدادهایی که برای بیداری انسان هاست به پیمانۀ ثقل و سنگینی غفلت آنان است. آری! سنت الهی در عروج و زوال ملت هاست که شخصیت ها، ملت ها و تمدن هایی به امتحان و آزمایش گرفته می شوند. چنانچه سنت الهی بر آن رفته که انسان مهلت داده شود، اما نه این که فراموش گردد و بازخواست نشود! اگر قدرت هایی ستمگر و غافل بر ملت هایی ستم روا دارند و بر ظلم و طغیان خویش مغرور گردند، بدون حساب و کتاب باقی نمی ماند و خداوند وعده سپرده است که «وعزتی وجلالی لأنصرنک ولو بعد حین» ؛ به عزت و جلال خود سوگند که همکاری و مدد می کنم، اگر چه بعد از مدت زمانی!!

و از دریچه ای دیگر؛ انسان ها باید با هم در این چرخۀ حیات احساس همدردی و ترحم داشته باشند. هرگاه عده ای از فرمان الهی و ضوابط الهی حاکم بر زندگی و جهان هستی سرپیچی نمودند، عده ای دیگر آنان را متوجه ساخته و دوباره به راه درست رهنمون کنند. زیرا الله متعال به جامعه ای رحمت و عطوفت خویش را عطا می نماید که در برابر همنوع خویش احساس مسؤولیت کند: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ» { التوبة۷۱}. و مردان و زنان با ايمان دوستان يكديگرند كه به كارهاى پسنديده وا مى‏دارند و از كارهاى ناپسند باز مى‏دارند و نماز را بر پا مى‏كنند و زكات مى‏دهند و از خدا و پيامبرش فرمان مى‏برند آنانند كه خدا به زودى مشمول رحمتشان قرار خواهد داد، خدا توانا و حكيم است.

وچون انسان از این مسئولیت خویش سرباز زند و آن را به باد فراموشی سپرد الله متعال تنها قوم ستمگر را به آزمایش نمی گیرد و مجازات نیز فراگیر می شود؛ وَاتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً (الانفال: ۲۵) ؛ و بترسید از بلایی که چون آید تنها مخصوص ستمکاران شما نباشد (بلکه ظالمان و مظلومان همه را فرا گیرد)

و باری پیامبر بزرگ صلی الله علیه وسلم فرمودند: «بادِروا بالأعمالِ سبعًا: هل تنظرون إلا فقرًا مُنسِيًا، أو غنًى مُطغِيًا، أو مرضًا مُفسِدًا، أو هرَمًا مُفنِّدًا أو موتًا مُجهِزًا، أو الدَّجَّالَ فشرٌّ غائبٌ يُنتَظرُ، أو السَّاعةُ فالسَّاعةُ أدهى وأمرُّ» ؛ «پیش از هفت چیز به انجام اعمال صالحه بشتابید، آیا انتظار می کشید، مگر فقری را که شما را بفراموشی وادارد، یا ثروتی که شما را طغیانگر سازد، یا بیماریی که وجود تان را فاسد کند، یا پیریی که شما را ناتوان کند، یا مرگی که شما را از پای درآورد یا دجال را که بدترین غایبی است که انتظارش را می کشند یا قیامت که حقا قیامت بزرگترین آزمون و تلخ ترین شان است».

آری! علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد. و چون سختی سر رسید و انسان در مشکلات و مصائب افتاد باید به خواستۀ الله متعال لبیک گوید و شتابان به سوی او برگردد؛ ففروا إلی الله .. به سوی الله بگریزید .. و«وَسَارِعُواْ إِلَى مَغْفِرَهٍ مِّن رَّبِّکُمْ وَجَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ» { آل عمران۱۳۳}. بشتابید بسوی مغفرت و آمرزشی که از جانب پروردگار شما است و بسوی بهشتی که پهنای آن برابر آسمانها و زمین است و برای پرهیزکاران آماده شده است.

و برای رفع بلا و دور شدن مصائب از صدقه و همدردی با همنوعان خویش که مستمند و فقیرند کار بگیرید؛ «إن الصدقة لتطفئ غضب الرب، وتدفع ميتة السوء‏» یقینا صدقه، خشم پروردگار را فرو مى نشاند و از مردنِ بد و دل خراش جلوگيرى مى كند.

با درنظر داشت نکاتی که گفته آمدیم، هر یک از مسلمانان آگاه در زندگی شخصی، خانوادگی و اجتماعی خویش بازنگری نموده و با عهدی جدید مسئولیت های خویش را باز شناسند و نکات ذیل را توجه کنند:

الف:- در بعد فردی:

• توجه به عبادات فردی مانند نماز های فرضی ونفلی قیام اللیل ( تهجد وغیره)، ادای زکات و احساس مسئولیت در قبال مستمندان جامعه به ویژه اقارب ناتوان خود؛ دست شان را گرفته و نگذارند تا محتاج دیگران شوند و آبرو و حیات شان در خطر بیافتد.

• به دعا های مأثور در اوقات مختلف به ویژه اذکار صبح و شام توجه جدی صورت گیرد.

• به نظافت شخصی (شستن دست ها واستفاده از ژلهای ضد عفونی )، دوری از اماکن مزدحم و مراعات نمودن شیوه های سنت در زمان عطسه وسرفه توجه جدی نمایند.

• به برنامه های تزکیوی؛ عبادت ها و اعمال مشخصی که در اوقات معین ذکر گردیده، توجه کنند.

• توجه به توبه و استغفار فراوان؛ که رهگشای همه دردها است.

ب: در بعد خانواده:

• داشتن برنامه تزکیوی اجتماعی مانند قیام اللیل جمعی ودعاهای دسته جمعی.

• خواندن کتاب هادرصورت توان داشتن شنیدن سخنان علماءمعتمدبااستفاده ازوسایل دراختیارداشته به خصوص توجه به خدا شناسی، زندگی پیامبر واسلامی شناسی که ضرورت مبرم خانواده های مان هست.

• برنامه های متنوع الکترونیکی که برای رشد فکر، اندیشه و ایمان خانواده مفید می باشد.

• توجه کامل به حفظ الصحة خانواده، خوراک، پوشاک و نظافت عمومی

ج: جامعه:

• هر فرد با احساس خود را زمانی راحت احساس می کند با جامعه همنوا و بدون تشویش زندگی نماید. بناء از احوال مردم از لحاظ صحی و تغذیه، خود را باخبر نگاه کنید و به مراجع ذیربط، دردها وآلام مردم را شریک سازید.

• در وقت ضرورت با تیم کاری احساس، ایما و اتحادیه مبارزه با کرونا در رفع گرسنگی ومرض همکار بوده با در نظرداشت وسایل حفظ الصحه به همکاری هموطنان خود بشتابید.
در اخیر از الله متعال خواهان رفع این مصیبت همه گانی بوده و از سیاست مداران خویش خواهان از بین بردن کرونایی سیاسی هستیم که با رفع این مصیبت جهانی از مصیب نا امنی وجنگ نیز رهایی یابیم.
وما ذلک علی الله بعزیز
محمد «عاطف»

رئیس شورای مرکزی جمعیت اصلاح افغانستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا