با شروع فصل خزان خشکی در جلد روی، دست و پاها و دیگر قسمت های عضویت تظاهر می کند و اگر راه حل مناسبی برای برطرف کردن به موقع آن پیدا نکنیم مشکلات جلدی زیادی را به دنبال خواهر داشت. نخست به یک تعداد عوامل که سبب خشکی جلد در فصل خزان می شود اشاره کرده و به تعقیب آن راه های جلوگیری و درمان آن را بیان خواهیم کرد.
عوامل و اسباب :

 1. سردی و خشکی هوا: هوای سرد دارای رطوبت پائین تر نسبت به هوای گرم است به همین دلیل خاصیت خشک د ارد و می تواند سبب ایجاد خشکی در پوست گردد.
 2. باد های شدید: بادهای فصل خزان باعث تخریب شحم طبیعی جلد شده به همین سبب می تواند باعث خشکی و پوستک پوستک شدن جلد گردد.
 3. حمام آب گرم: حمام کردن با آب خیلی گرم (داغ) در هوای سرد خیلی لذت بخش است ولی این آب داغ می تواند سبب آسیب و خشکی جلد شود.
 4. نوشیدنی های گرم: نوشیدن قهوه گرم، نوشیدنی های چاکلیتی و کاکو دار میزان خشکی جلد را افزایش می دهد چون این نوشیدنی ها حاوی کافئین زیاد می باشند و کافئین سبب خشکی جلد می شود.
 5. لباس های زمستانی مخرش: استفاده از لباس های گرم با سرد شدن هوا گزینه خوب است ولی لباس های گرم مخرش می تواند سبب آسیب و خشکی جلد شود.
 6. آفتاب: همانگونه که شعاع ماوراء بنفش آفاتاب در فصل تابستان به جلد شما آسیب می رساند عین تأثیر را در فصل های خزان و زمستان نیز دارد.

راه های جلوگیری از خشکی و پوستک پوستک شدن جلد:

 1. شما نمی توانید از تغییرات اقلیمی چون سردی و خشکی هوا جلوگیری نمایید ولی می توانید از جلد خود در مقابل خشکی و سردی هوا محافظت کنید. استفاده از کریم های مرطوب کننده خصوصا بعد از حمام کردن یا شستشوی دست و صورت، چون جلد در این حالت خاصیت جذب بالا داشته و مرطوب می باشد به خوبی می تواند در جلوگیری و از بین بردن خشکی کمک کند.
 2. برای این که جلد تان مستقیم با باد های شدید و نور آفتاب در تماس نباشد شما می توانید از کریم های ضد آفتاب استفاده کنید که به مانند یک لایۀ محافظتی از جلد شما محافظت می کند. همچنان استفاده از عینک های آفتابی در حفاظت جلد اطراف چشم شما می تواند کمک کننده باشد. و در حالاتی که هوا خیلی سرد و خشک باشد می توانید از دستمال گردن، پوزپیج، دستکش و جراب برای پوشاندن و حفاظت جلد خود استفاده کنید.
 3. کوشش نمایید تا به جای حمام کردن با آب داغ از آب شیرگرم (نه چندان سرد و نه چندان داغ) استفاده نمایید تا رطوبت جلد شما حفظ گردد. همچنان در این فصول از محصولات و صابون هایی استفاده کنید که خاصیت خشک ندارند. حمام های کوتاه مدت در حدود 5 تا 10 دقیقه بگیرید زیرا حمام کردن طولانی مدت در فصل خزان باعث ضیاع رطوبت پوست شما می شود و به همین ترتیب دفعات حمام خود را نسبت به فصل تابستان کاهش دهید تا رطوبت و تازه گی پوست شما حفظ شود.
 4. به جای استفاده از نوشیدنی های مانند قهوه گرم و نوشیدنی های حاوی کافئین از آب استفاده کنید تا جلد شما مرطوب باقی بماند. یا تا حد توان از نوشیدنی هایی استفاده کنید که حاوی مقادیر کم کافئین هستند مانند چای نباتی.
 5. در قسمت پوشش تان کوشش نمایید از لباس های استفاده کنید که خواص نرم دارند مانند لباس های پنبه یی، نخی گرم و ابریشمی.

راه های درمان:
خشکی جلد که ناشی از تغییرات اقلیمی فصل خزان و زمستان باشد با رعایت نکاتی که در بالا ذکر گردید قابل درمان است. اما اگر این خشکی و پوستک پوستک شدن دوامدار باقی بماند دلالت به امراض مختلف جلدی می کند که باید هرچه زودتر به متخصص مربوطه مراجعه گردد.

منابع:
www.namnak.com
www.everydayhealth.com

تهیه و ترتیب : منیژه ” نوراندیش “
محصل صنف چهارم طب کابل

 

0 تبصره

از همه اولتر تبصر کنید!.

نظر خود را بنویسد!