احمدشاه مسعود با کدام انگیزه برخاست؟

با سقوط خلافت عثمانی ها و جنگ جهانی اول به همکاری مشترک روس و انگلیس اتفاق افتاد حاکمیت هزارصدوپنجاه ساله اسلام بر بخش های مهم از جهان پایان یافت.
با سقوط خلافت عثمانی ها اکثر سرزمین های اسلامی تحت سیطرهء دو ابر قدرت شرق و غرب قرار گرفتند چنانچه بعضی از این کشور ها رسماٌ از مستعمره یی آنها به شمار می آمد..
سید جمال الدین افغان که سالها قبل آواز بازگشت به اسلام را بلند کرده بود
از کشور تبعید گردیده و به خاطر فکرش به کشور های زیادی سفر نمود اما موفق نشد در تغییر شرایط به اهداف خود برسد اما سخنان و اثر های از خود بجا گذاشت که جهان اسلام را در سالهای بعدی متحول ساخت و تا حال ادامه دارد. بعد از مرگ سید شیخ محمد عبده شاگرد او نظریات استاد خود را توسعه داد اما گام ماندارگار امام حسن البناء رحمه الله گذاشت.
حسن البناء طرفدار مبارزه فکری مسالمت آمیز از طریق تربیت بود اما با تاسیس جمعیت جهانی اخوان المسلمین راه سید را ادامه و دیری نگذشت که این حزب،اهداف آن همان اهداف سید بود در جهان اسلام مورد استقبال و پذیرش اکثریت قرار گرفت.
مبارزات نهضت اسلامی افغانستان که در آغاز بنام اخوانی ها شهرت داشتند بعداً بنام مجاهدین شهرت یافتند. پروفیسور غلام محمد نیازی که تازه ازمصر متاثر شده از افکار اخوان برگشته بود به همکاری تعداد دیگر از همفکرانش در دانشگاه کابل نهضت اسلامی افغانستان را تاسیس کرد که قطعاً متاثر شده از فکر اخوان المسلمین بودند.
در تاریخ معاصر افغانستان هیچ مرحله یی را به اندازه دوره جهاد علیه تجاوز شوری سابق نمیتوان مهم یافت با این جهاد بود که افغانستان هر چند در دشوارترین تجربه تاریخی با پیامد های تکان دهنده آن شامل گردیده بود اما حضور تابناک در متن تاریخ جهان پیدا کرد. و محور اصلی بخش بزرگی از تحولات جهان معاصر را شکل داد در این میان جریان جهاد و مجاهدین افغانستان بازگران اصلی صفحه بودند که این تحولات را ساختند و تجربه و مرحله جهاد را به عنوان نقطه یی عطف درخشان تاریخ کشور ما پرداختند و حضور جاویدان خود را در متن تاریخی کشور تضمین نمودند.
احمدشاه مسعود و دیگر رهبران و بزرگان جهادی ، مجاهدین و شهدایی راه اسلام دوره جهاد و مقاومت افغانستان منحیث اساسی ترین عناصر جهاد افغانستان با هزینه جان های خود توانستند کشور را از اشغال رزیم شورویی سابق با پشتوانه های عقیدتی و ایمانی برای رضایت الله متعال و حب وطن نجات بدهند.
انگیزه مسعود برای مبارزات دشمنی کمونیزم و برپایی یک نظام اسلامی بود که خود در دفترچه خاطرات خود مینویسد:که سالهای قبل از انقلاب و شرکت در فعالیت های سیاسی نزد خود تصمیم گرفتم که خود را وقف رضایی پروردگار و خدمت به اسلام کنم.
الحمدلله مبارزات احمدشاه مسعود برای آزادی کشور پبروز شد. اما آرزویی او برای تاسیس یک دولت اسلامی به خاطره یی تلخ تبدیل شد با شهادت مسعود ۱۸ سنبله ۱۳۸۱ بسیار از آرزو ها به خاک رفت.
الله متعال این درجه قبول بگرداند، جایگاه همه شهیدان را بهشت فردوس گرداند.
آمین
نویسنده؛ داکتر مریم سلیمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا