وطنم را دوست دارم

نویسنده:علیل حیات (تاشقرغانی)
IMG_20190819_122438_544وطن جایی است که انسان در آن به دنیا میاید از آب هوا
آن استفاده می کند و تابعیتش را دارد اگر از جهان بینی اسلام نگاه کنیم هر مسلمان دارای دو نوع وطن است یکی وطن جایی بود و باش وی میباشد ودیگر بصورت عام که شامل هر آن کشوری میشود که به سر زبانهای افراد شان کلمه لااله الا الله جاری میباشد. پس هر کشوری اسلامی کشور ما است به گفتهء یی شاعر بزرگوار علامه اقبال لاهوری ( هر مُلک،مُلک ما است……که مُلک خدای ما است)
آنچه که در رابطه با محبت و دوستی با وطن گفته شده است عشق و علاقه به وطن یک پدیدهء یی فطری و جزء غرایز هر انسان است و بر سان هر غرایز باید خواسته اش برآورده شود حتی در سیرت پیامبر اسلام «صلی الله علیه وسلم» چی میبینیم: زمانیکه ایشان از مکه به مدینه هجرت کردند وطن خویش را مخاطب قرار داده میگوید:( بخدا قسم تو ای مکه محبوبتر سرزمین خدا در دل من هستی و اگر شهروندانت مرا بیرون نمی کردند هرگز تو را ترک نمی کردم)
به همین ترتیب :
هنگامیکه حضرت عایشه از شیوهء هجرت اُصیل سوال می کند اُصیل چگونه ترک مکه را قصه می کند از چشمان پیامبر گرامی اشک جاری میشود و میفرماید ای اُصیل بگذار دل ها با ریختن اشک ها خوشحال شوند.
واین حالت پیامبر چقدر تفاوت دارد با حالت امروزی هم وطنان ما ، آنقدر فضای مکه باری پیامبرضیق میشود که مجبور به ترک آن میشود آن هم در حالت که دوست دارد آنجا بمانند در حالیکه هموطنان ما دوست ما همه دار و ندار خود را فدا می کنند تا به اروپا امریکا… بروند. و این نهایت جفا در حق کشور مظلوم ماست.
حس وطن دوستی و تعلق به وطن، در وطن ما کم رنگ شده گاه کاه احساس میشود که این حس مرده باشد چون از هر طرف به وضعیت وطن خویش نگاه می شود از هر جهت بی مسوولیتی جفا در حق وطن ما صورت گرفته بطور مثال اگر به جاده و سرک ها جوی و جویبارهای کشور خود نظر اندازیم جز کثافات چیزی دیگری بنظر نمی رسد و این هم در حالتیست که ما یک کشور اسلامی هستیم و نظافت و پاکی جز دین ما است .
اگر از جهت امنیت نگاه شود انفجارانتحار هر لحظه قلب های مارا پاره میکند اگر بطرف اقتصاد و وضع اقتصادی وطنم دیده شود غاصبان و چپاولگران همچو شیر و عسل نوش جان میکنند…
و اینک مسوولیت همه اساتید محترم معلمین عزیز علما و دانشمندان رسانه های کشور است تا در بین همه اقشار جامعه خصوصا جوانان،نوجوانان و اطفال کشور حس وطن دوستی را ایجاد کنند تا در جوی های وطنم از خون بی گناهان جاری نشود نرود صدای تعصب بلند نشود بیت المال وطنم به یغما نرود…بلکه همچو مال خود از آن نگهداری پاسداری کنیم نهال های خشکیده وطن خود را آبیاری کنیم.
در اخیر بیایید قدر وطن خویش را بدانیم هیچ خانه خود شخص نمی شود و هیچ وطنی هم وطن ما نخواهد شد پس دست از تعصب برداریم جنگ دعوا دشنام را کنار بگذاریم بخاطر آبادی و آزادی و آرامش وطن خویش کار کنیم جا دارد در اخیر صدمین سالگرد استقلال کشور عزیزم افغانستان را برای همه هم وطنان خویش مبارک گفته از الله صلح و اتفاق دایمی را خواستارم.
الهی میهنم آباد گردان
زعدل و داد دینم شاد گرداند
نمانده طاقت و صبر در وجودم
الهی میهنم آرام گردان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا