علامه سید محمد جمال الدین افغان فرزند سید صفدر در سال 1254 هجری قمری برابر با 1838 میلادی در روستای اسعد آباد ولایت کنر افغانستان چشم به جهان گشود. موصوف که از پنج سالگی با مقدمات و علوم روز آشنا شده بود در سال 1264 همراه با پدرش برای ادامه تحصیل از زادگاهش به کابل آمده و دو سال را در این شهر به کسب علم مشغول شد، ایشان در سال 1266 هجری قمری به نجف اشرف هجرت کرد و مدت چهار سال را در محضر شیخ مرتضی انصاری بود و در این مدت سید جمال علاوه بر درس های حوزه علمیه به تحقیق در زمینه علوم دیگر مثل ریاضی، طب، تشریح، هیئت و نجوم پرداخت.

علامه سیدجمال الدین افغانی در سال 1270 در حالیکه حُکم اجتهاد را از شَیخ انصاری داشت به کشور هند رفت و طی مدت دو سال در شهر کلکته ماند و در آنجا از نزدیک مشاهده کرد که چگونه بریتانیا تمام هند را غارت می کند و استعمار بر جان، مال و ناموس مردم هند مسلط شده است.

ایشان در سال 1272 برای زیارت خانهء کعبه عازم مکهء مکرمه گردیده و تا سال 1275 اوضاع شهرهای مدینه، اُردُن، دَمِشق، حلب و بغداد را مشاهده فرموده و دوباره به کابل تشریف آوردند، و برای مدت اندکی در افغانستان اصلاح گری را آغاز و مردم را نسبت به اهداف استعمار هوشیار ساخت.

تشکیل کابینه وزراء، ایجاد مکتب های لشکری و کشوری برای تربیت جوانان تنظیم سپاه و آگاه ساختن مردم نسبت به زبان ملی، انتشار روزنامه شمس النهار، تألیف و نشر کتاب تتمه البیان فی تاریخ افغان، تاسیس شفاخانه، تاسیس بیطارخانه، ایجاد پسته خانه و کاروانسراها از جملهء خدمات ارزندهء وی در کشور خودمان می باشد.

در نتیجهء فعالیتهای سیاسی علامه سید جمال الدین در سال 1285 از کشور اخراج و روانه هندوستان شد، این بار نیز بیدادگری وی علیه استعمار انگلیس، به اخراج اش از هند انجامید.

موصوف در سال 1285 وارد مصر شد و با وجود آنکه بیشتر ازمدت چهل روز در آنجا نماند به بیدادگری جوانان، دانشجویان و اساتید دانشگاه الازهر پرداخت که با دخالت استعمار، زمامدار مصر حکم اخراج او را صادر کرد.

علامه سید جمال الدین نیز در طول عمرش به دلیل روشن ساختن مردم به اوضاع وخیم آن زمان، به کشورهای چون ترکیه، عربستان، انگلستان، فرانسه، ایران، روسیه و عراق پا گذاشته و فعالیت های مهمِ را به نفع مردم انجام داد چرا که او همیشه به این عقیده بود که وی مدافع منافع تمام مسلمانان جهان است.

علامه سید جمال الدین افغان به دلیل دعوت های پی در پی سلطان عبدالحمید پادشاه عثمانی از انگلستان به شهر آستانه عثمانی ترکیه امروزی جهت اصلاح کشور عثمانی رفت.

علامه سید جمال الدین افغانی به تاریخ 8 حوت 1275 هـ ق مصادف با 1314 هـ ش پس از گذشت چهار سال از ورودش به مرکز خلافت عثمانی و تلاش فراوان در آن کشور جهت ایجاد اتحاد اسلامی با دسیسه سلطان عبدالحمید پادشاه عثمانی مسموم شد و یا به علت مریضی سرطان درگذشت.
پیکر پاک وی با احترام فراوان مردم ترکیه در شهر استانبول ترکیه دفن و خاکسپاری شد و بعد ها در سال ۱۳۲۳ هجری شمسی جسد وی را از ترکیه به کابل انتقال دادند و در محوطه دانشگاه فعلی کابل به خاک سپردند.

سید جمال الدین اسعدآبادی دارای مفکوره فراگیر و جهان شمول در اندیشه نظام سیاسی اسلام بود که خاستگاه و خیزشگاه بسیاری از نحله های اصلاح گری اسلامی به او منتسب و ناشی از افکار اوست.

به باور برخی از روشنفکران اسلامی و دانشجویان ، راه وی راه استبداد و استعمار پذیری نبوده و باید ادامه پیدا کند، در غرب نکات منفی وجود ندارد بلکه نکات مثبتی هم وجود دارد که باید به شکل درست شناخته شود و باید جنبه ها ی خوب آن دریافت شود چنانچه سید جمال الدین می گفت:
باید دانش و فناوری غرب را آموخت و از آن در ترقی و پیشرفت کشورهای اسلامی استفاده کرد.

اندیشه ناشناخته سید جمال برخاسته از شاخص های بارزی است که استبداد ستیزی، اصلاح تفکر دینی، همگرایی و پیوستگی اسلامی مبارزه با دیگر اندیشی و جزم گرایی و تلاش برای آگاه سازی مردم نشانه های عناوینی است که سید جمال الدین و نگرش او،‌ در حد یک نقشه ای راه، فرا راه ما قرار دارد.

سید جمال الدین اسعدآبادی مبدا تقویم اسلام گرایIMG_20180227_103221ی جدید است و وظیفه هر مسلمان که در هرکجا زندگی میکند است تا با پرداختن به اندیشه و راه سید جمال الدین، آرا و اندیشه وی را کاربردی بسازد.

روحش شاد و یادش‌گرامی باد

 

0 تبصره

از همه اولتر تبصر کنید!.

نظر خود را بنویسد!