ایمان:
از جمله اموری که انسان باید در مورد آن آگاهی لازم را داشته باشد ، موضوع ایمان است. باید بدانیم که چگونه آنرا تقویت کنیم و چگونه ضعف آنرا بر طرف نماییم . ما اهل سنت و جماعت معتقدیم که ایمان به سبب گناه ضعیف و با اعمال نیک و عبادات تقویت میگردد. اگر اطرافمان را با چشم دل نگاه کنیم مشاهده خواهیم کرد ، اکثراً از نظر درجه ایمان ضعیف هستیم ولی به خود مان تلقین می نماییم که چنین نیستیم. ما چهار وقت و گاه تنها دو وقت برای ادای نماز در مسجد حضور پیدا میکنیم. با این حال ما خود را در مقابل کسانی که تنها در وقت نماز را در مسجد میخوانند قوی میدانیم ؛ در صورتی که خواب صبح ، ما را از رفتن به مسجد باز میدارد. این موضوع بسیار مهمی است.
مسلماً اگر کلام نفعی نرساند نیاز است که آنرا از طریق عمل نشان دهیم. چنانکه الله متعال در سوره الزمر آیه 18 میفرمایند : ( همانا کسانی که گفتار خدا و رسول را می شنوند و به بهترین وجه از آن متابعت مینمایند ، آنها کسانی هستند که خداوند آنها را هدایت نموده و آنها دانشمندان اند ) .
علایم ضعف ایمان :
علامت ضعف ایمان در انسان این است که او قرآن و وعظ و ارشاد را می شنود و آیات حق را تلاوت میکند ولی هیچ کدام از این اعمال خیر در او تأثیر نمیگذارد. خداوند در مورد مؤمنین می فرماید : ( به راستی که اهل ایمان کسانی هستند که وقتی یاد خدا میشود قلبهای شان دگرگون میشود . اگر آیات قرآن برای آنها تلاوت شود ایمان شان زیادتر میشود…. الانفال – 2 ) .
حال اگر قلبهای ما در مقابل آیات قرآن ، وعظ و ارشاد متأثر نمیگردد ، باید بدانیم که این از علایم ضعف ایمان است. بعضی از گذشتگان ( سلف ) موقعی که ندای اذان را میشنیدند رنگ صورت شان تغییر میکرد ، بی درنگ وضو می گرفتند و خود را آماده میکردند. وقتی از تغییر حالت آنها سؤال می شد جوب میدادند : آیا میدانید در مقابل چه کسی می خواهیم بایستیم ؟
شبی عمر بن عبدالعزیز در حال نماز شب بود اینقدر گریه کرد که اهل منزل نیز نتوانستند جلو خود را بگیرند و صدای گریه او به همسایگان نزدیکش رسید . صبح از او سؤال کردند : سبب چه بود ؟ ایشان گفتند : در حال تلاوت در نماز بودم که به این آیه رسیدم : (گروهی در جنت و گروهی در عذاب هستند… الشوری – 7 ) به حال خودم فکر کردم که از کدام گروه هستم….
ولی وضعیت قلب ما چرا اینگونه است که تغییر و تحولی در آن پدید نمی آید ؟ علت این همه بر میگردد به گناه.
غفلت در نماز از دیگر علایم ضعف ایمان است .
همچنان از جمله علایم ضعف در ایمان این است که مرتکب معصیت و گناه میشویم ولی آن را کوچک جلوه میدهیم. عدم همدردی با دیگران نیز از جمله علایم ضعف در ایمان است. مانند این که اگر برای ما احوال مسلمین را بگویند که در کشور های شرق و غرب چه بر آنها میگذرد ، در جواب میگوییم : به ما چه ! این نشانه ضعف ایمان است که مشکلات برادران مسلمان مان در نقاط دیگر دنیا برایمان اهمیتی ندارد.
شاید ما قبلاَ از کسانی بودیم که در صف اول نماز میخواندیم اما امروز در صف های آخر هستیم. چه شده که حالا به نماز نمی رسیم ؟ از خود بپرسیم چه چیز سبب تغییر ماشده ؟ قبلاَ روزی یک دو ساعت و شاید هم بیشتر تلاوت می نمودیم . چه حادثه ای پیش آمده که تا این حد ضعیف شده ایم . قبلاَ دو یا چهار رکعت نماز شب میخواندیم ولی حالا قبام شب را به رمضان اختصاص داده ایم . قبلاٌ روز های دوشنبه و پنجشنبه روزه می گرفتیم ولی حالا حتی یک روز در ماه هم روزه نمیگیریم ……
این ها همه علایم ضعف ایمان است که احساس نمی نماییم. این همه از علایم ضعف ایمان است که ما منکر را میبینیم ولی تغییرش نمیدهیم و حرکتی نمیکنیم و حتی از آن بیزار هم نمیگردیم.
شخصی قبل از مرگ خود گریه میکرد به او گفته شد : چرا گریه میکنی ؟ جواب داد : طول سفر ، کمبود توشه ، ضعیف بودن یقین و ترس افتادن از روی پل صراط در آتش جهنم. این کلمات را کسی میگوید که همیشه به به مردم نفع رسانیده .
حال ما چه بگوییم که روز و شب ما نمیگذرد مگر اینکه گناهی بر گناهان ما افزوده میشود.

 

0 تبصره

از همه اولتر تبصر کنید!.

نظر خود را بنویسد!