تهیه و ترتیب: عالیه احمدی

 

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در قرآن مطرح است و خداوند به آن بسیار بها میدهد، خانواده است و یک سوال این است که آیا ما خانواده موفقی داریم یا خیر و ویژگی های مهم یک خانواده موفق چیست؟

خانواده مهمترین خشت بنای اجتماع است و اگر خانواده سالم، متعالی و استوار باشید میتوان به داشتن جامعه ی سالم، متعالی و استوار امید وار بود. خانواده رکن طبیعی و اساسی اجتماع و واحد بنیادی جامعه است و در حفظ و قدرت ملی نقش موثری ایفا میکند.

سستی و تباهی خانواده انحطاط ملت را به دنبال می آورد. در این این مقاله سعی شده است تا با الهام از آیات الهی ، فلسفه تشکیل خانواده و ویژگی ها و کار کرد های خانواده موفق را معرفی کنیم.

چیستی خانواده:

از بدو خلقت و آغاز پيدايش انسان بر روى كره خاكى، همواره زنان و مردان با تشكيل كانونى به نام خانواده، عمرى را در كنار يكديگرگذرانيده و فرزندانى در دامان پر مهر خويش پرورانده و از اين جهان رخت بر بسته اند. خانواده يك واحد اجتماعى است كه هدف از آن در نگاه قرآن، تأمين سلامت روانى براى سه دسته است: زن و شوهر، پدر و مادر و فرزندان. همچنين هدف، ايجاد آمادگى براى برخورد و رويارويى با پديده هاى اجتماعى است . درآیه 74 سوره فرقان مى خوانيم:

«رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیَّاتِنا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً»

و کسانى اند که مى گویند: پروردگارا، از همسران و فرزندانمان نسلى پرهیزگار به ما ببخش که مایه خرسندى و روشنى چشم ما باشد، و چنان کن که در کارهاى پسندیده و دستیابى به رحمت تو از همگان سبقت گیریم و پیشوا و مقتداى تقواپیشگان باشیم.

اين آيه بر اهميت خانواده و پيش آهنگى آن در تشكيل جامعه نمونه انسانى اشاره دارد، همچنان كه پيوندهاى سالم و درخشان خانوادگى را ايده آل پرهيزكاران معرفى مى كند. كوشش مصلحان جامعه- مخصوصاً پيامبران الهى- اين بوده است كه نظام خانواده، يك نظام مستحكم و پايدار باقى بماند و هيچ عاملى نتواند اين كانون سعادت و اجتماع كوچك را متلاشى كند.
دنياى امروز كه دنيايى مضطرب و پريشان است، على رغم پيشرفت هاى حيرت انگيز در علم و صنعت، در مسئله خانواده با مشكلات بزرگى روبه رو است به نحوى كه در حال فروپاشى و از دست دادن بسيارى از كارآيى هاى خود مى باشد.

فلسفه تشکیل خانواده

چرا اسلام به تشكيل خانواده بها مي دهد كليد گشايش اين سؤال در قرآن است. طبق آيات الهي، انسان ها طوري آفريده شده اند كه جفت خواهي به سرشت و آفرينش آنها برمي گردد. خداوند در سوره نبا آيه ۸ چنين مي فرمايد:« و خلقناكم ازواجا؛ ما شما را جفت جفت آفريديم. » بنا بر اين زن و مرد كامل كننده يكديگرند و با وجود هر يك، ديگري به كمال رسيده و در كنار هم به آرامش مي رسند. در سوره روم آيه ۲۱ مي فرمايد: «و از نشانه هاي او اين كه از [نوع] خودتان همسراني براي شما آفريد تا بدان ها آرام گيريد، و ميانتان دوستي و رحمت نهاد. آري، در اين [نعمت] براي مردمي كه مي انديشند قطعاً نشانه هايي است.»     از ديدگاه قرآن اصولاً خلقت موجودات و از جمله انسان ها به صورت زوج است كه به حسب فطرت در پي يافتن مكمل و نيمه ديگر خود مي باشند تا به آرامش، كمال و مودتي كه خداوند وعده داده است برسند و خاصه در وجود انسان زمينه اي از مودت و رحمت وجود دارد كه تجلي گاه آن فقط محيط خانواده است.

اما آن سكوني كه قرآن وعده اش را مي دهد تنها در نهاد مقدس خانواده است كه نمايان مي شود و تجلي مي يابد. اينجاست كه انسان با الهام از قرآن پي مي برد كه خانواده تنها محيطي براي ارضاي نياز ها وتوالد و تناسل نيست بلكه نهادي است كه اهداف والاتر و بالاتري را در برنامه جامع خود دارد.

    معيار خانواده موفق از منظر قرآن

خانواده موفق يعني تپيدن يك قلب در سينه همه اعضاي آن، يعني روحي مشترك در چندين كالبد كه باعث مي شود همگام و همراه يكديگر به سمت كمال ره بپيمايند. در اين خانواده، وحدت، هماهنگي و انسجام اهميت بسيار دارد، تفرقه جايي ندارد و كار ها با شور و مشورت سرانجام مي گيرند. براي داشتن يك كانون گرم و موفق بايد قدم اول را درست برداريم و آن انتخاب همسر با ملاك هاي اسلامي است كه مهم ترين آنها، ايمان و باورهاي صحيح، حسن خلق، تقوا و سلامت جسمي و رواني است. در اين صورت است كه مي توان به داشتن خانواده اي موفق اميد وار بود.   معيار قرآني خانواده هاي موفق در آيه ۲۱ سوره روم ذكر شده است كه ميفرماید:

«وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ؛ و یکی از نشانه‌های لطف الهی این است که برای شما از جنس خودتان، جفتی (و همسری) بیافرید که در بر او آرامش یابید و با هم انس گیرید و میان شما، مهربانی و قرار ساخت. به یقین، در این [نعمت] برای مردمی که می‌اندیشند، نشانه‌هایی است».

از همين آيه ابن سينا سود جسته و اساس توفيق هر خانواده را بر چهار ركن «آرامش و سكون، عشق، رحمت و اخلاق» مي داند. از اين رو خانواده هايي كه سنگ زيربناي زندگي خود را بر پايه اركان ياد شده بگذارند موفق محسوب مي شوند. از ديگر ويژگي هاي خانواده موفق مي توان به اين نكات نيز اشاره كرد: خانواده اي كه از عواطف و اخلاق و ديانت اشباع شده و بستري گرديده باشد براي رشد معنوي اعضاي آن، زمينه اي براي بروز پاكي و عدالت هم در بين اعضاي خود و هم در سطح اجتماع خواهد شد.

و کلام آخر اینکه

از مهمترین  ويژگيهای خانواده های خوشبخت و موفق میتوان از عناصری مثل تعهد، قدردانی، ارتباط و وقت گذاشتن به همدیگر، همکاری و تعاون و نظم و انظباط میباشد و داشتن خانواده گرم و صمیمی و پر از موفقیت آرزوی همه ماست، پس باید با تقویت ایمان و احترام به اصل تفاوت بین زن و مرد و با ایثار و گذشت ، روحیه تعاون را در خانواده اجرایی کنیم ، تا به تفاهم و توازن که خمیرمایه موفقیت است برسیم و با تبادل اندیشه و شور و مشورت در حفظ آن بکوشیم تا همواره طعم موفقیت را بچشیم.

 

 

0 تبصره

از همه اولتر تبصر کنید!.

نظر خود را بنویسد!