خوش آمدی ای ماه مبارک!

اینک رمضان بار دگر با همه برکات و نعمات اش بر انسان های خدا طلب برگشت، و امت مسلمه مانند هرسال با خوشی تمام در استقبال اش دست تعظیم بسته است… پس خیر مقدم ای ماه مبارک! خوش آمدی ماهی که دوست ات داریم، آمدی تا بر زخم فراق مرهم وصال نهی . مرحبا ماهی که آمدی تا نفس های تشنه را سیراب نمایی، ماهی برتر از تمام ماهای سال، ماه رحمت، مغفرت، و نجات از آتش، ماه قرآن، تقوی و برگشت به سوی الله، ماه شب زنده داری و راز و نیاز با الله، ماه صدقات و سبقت در اعمال خیر، پس خوش آمدی ای پرورشگاه ایمان و سرچشمه خیر بیکران.

پیامبر( صلی الله علیه و سلم ) بشارت می دهد

– هر گاه شب اول ماه رمضان فرا رسد شیاطین و جن های سرکش به بند کشیده می شوند، و درهای دوزخ بسته می گردد و هیچ دری از آن باز نمی شود و در های بهشت باز می شوند و هیچ دری از آن بسته نمی ماند ، و ندا دهنده ای ندا می دهد : ای کسی که خواهان خیر و خوبی هستی جلو بیا، و ای کسی که خواهان شر و بدی هستی، دست بردار، و الله بندگانی را از آتش آزد می کند و این در همه شبهای رمضان است(ترمذی)

– الله متعال می فرماید: هر عمل که انسان انجام می دهد، برای خودش می باشد مگر روزه که آن برای من می باشد و من خود بدان پاداش می دهم. روزه از معاصی و گناهان جلوگیری می کند. پس هر گاه یکی از شما روزه باشد، از بد گوئی و سخن ناشایست و از فریاد کشیدن و رفتار سفیهانه اجتناب ورزد. اگر کسی به وی فحش و ناسزا گفت یا با وی نزاع برخاست، به وی پاسخ ندهد، بلکه دوباره بگوید: من روزه دار هستم. سوگند بدان کس که جان محمد در دست اوست، بوی بد دهان روزه دار، که در اثر روزه پدید می آید درروز رستاخیز به نزد الله، خوشبوتر از بوی مشک است. روزه دار دوشادی دارد که دیگران ندارند : یکی به هنگام افطار که بسیار شادمان است ودیگر وقتی که خدای خویش را ملاقات می کند و از نتیجه روزه اش شادمان است(صحیح مسلم) هر کس یک روز را درراه الله روزه بگیرد، الله به پاداش آن روز هفتاد سال عذاب دوزخ را ازاو دور می سازد

شاید این آخرین رمضانت باشد!

برادر وخواهر گرامی ! رمضان باهمه خوبی هایش آمد اما تو کجا استی؟ آیا تو آمده پذیرایی این مهمان هستی؟ رمضان امسال نیز مانند سال های گذشته می آید و می رود، اما تو را به الله سوگند، مگذار که این فرصت بزرگ از دست رود. فرصتی که چند روزی بیش به رسیدن آن نماده است… چه کسی می داند که آیا سال آینده رمضان را استقبال خواهی کرد؟ باور کن هیچ ضمانتی وجود ندارد چه بسا جوانانی که پارسال میان ما و در کنار ما بودند اما امسال زیر انبوه خاک رفته اند.

برخیز و قوت اراده ات را تجربه کن
شما همین امسال تجربه کنید و باز بنگرید که چگونه درهای سعادت به روی تان باز می شوند ای کسیکه تا هنوز نتوانسته ای بحیث مسلمان واقعی از لذت ایمان بهره مند شوی، ای جوانی که هنوز بر کنترول نفس در راه ترک گناهان فایق نیامده ای، ای خواهری که از مراعات حجا ب و آداب اسلامی عاجز مانده ای، ای پدری که تا حال از کسب مال حرام ابا نورزیده ای ، ای مادری که در تربیت فرزندان کوتاهی کرده ای، ای حاکمی که از تطبیق اوامر الهی غافل بوده ای، ای دعوتگری که در رساندن پیام حق کسالت پیشه کرده ای برخیز برخیزو با استفاده ازین فرصت ایمانی قوت اراده خویش را تجربه کن.

چگونه از رمضان استفاده بهتر نماییم؟

۱-شکر الله را ادا نماییم که رمضان دیگر را نصیب مان گردانید.

۲- بانیت خالص تصمیم قاطع روزه گرفتن این ماه راداشته باشیم .

۳- از طریق مطالعه کتب و یا شنیدن سی دی وکست های مفید در مورد احکام و مسایل روزه معلومات کسب نماییم .

۴- در ابتدای رمضان با توبه صادقانه و جدیت تمام درجهت مهو گناهان تلاش نموده عزم را جزم نماییم که دیگر در گناهان را نکوبیم .۵- به ادای نمازهای پنجگانه باجماعت اهتمام نماییم .

۶ فضای آخرت محوری و یاد مرگ را در روان خویش ایجاد نماییم .

۷- از الله متعال توفیق طاعت و عبادت را درین ماه استدعا نماییم .

۸- با برنامه ریزی مناسب اوقات خود و خانواده را با اعمال نیک پر نماییم

– باگرسنگی روزه آنانی را به یاد آوریم که لقمه ی برای خوردن ندارند.

۱۰- ازفرصت سحری ، برای تربیه نفس خویش به نماز تهجد بهره ببریم .

۱۱-پرهیز از باطل کننده های روزه بساروزه داران از شکننده های روزه (خورد ، آشامیدن وجماع)دوری می کنند، اما توجهی به مبطلات آن ندارند، اموری که پاداش روزه را ازبین می برند و به فرموده پیامبر(چه بسا روزه دارانی که بهره شان از روزه تنها گرسنگی و تشنگی و چه بسا نماز گذارانی که بهره شان از نماز تنها بی خوابی است.)(راه بن ماجه) بایست تمام اعضای بدن ما روزه باشند تا حدی که اگر کسی به روزه دار ناسزا گفت نباید مقابله به مثل کند بلکه بگوید من روزه دار هستم (صحیح مسلم)

۱۲- نماز تراویح، رسول الله می فرماید: کسیکه در شب های رمضان با ایمان و اخلاص نماز قایم کند، گناهان سابقه اش بخشیده می شود.
۱۳- صدقه در ماه رمضان بسیار فضیلت دارد، پیامبر (صلی الله علیه و سلم) می فرمایند: بهترین صدقه آنست که در ماه مبارک رمضان داده شود.(راه ترمذی)

۱۴- قرائت قرآن: رمضان ماه قرآن است، لذا باید تلاش کنیم که در این ماه بیشتر قرآن تلاوت کنیم.

۱۵- رمضان بهترین وقت ذکر، دعا و استغفار است، نباید از آن بی بهره بود.

۱۶ سعی کنیم در دهه اخیر رمضان برای طاعات و عبادات کمر همت ببندیم به امید اینکه شب قدر را که بهتر از هزار ماه است

دریابیم.

۱۷- با افتطاری دادن به روزه داران خود را از اجر وعده داده شده بهره مند سازیم.

۱۸- از مجالس لهو و لعب جدا دوری کنیم و اوقات گرانبهای خود را درین ماه با اشتراک در مجالس قرآنی و دینی پرنماییم.
۱۹- ادای زکات فطر: چون باید قبل از نماز عید به فقرا برسد لذا توزیع آن قبل از روز های قبل از عید جایز است .
۲۰- در نماز عید فطر که پایان این موسم خیر و برکت است اشتراک نمایم و با پروردگار خویش بر ادامه عبادت و بندگی تجدید عهد نماییم. فضایل روزه در پرتو احادیث

– بوی دهن روزه دار از بوی مشک در نزد الله خوشبو تر است.(متفق علیه) – جنت دروازه ای بنام ریان دارد که خاص برای روزه داران می باشد.(بخاری) -روزه در روز قیامت شفاعت می کند : رسول الله فرمودند: روزه وقرآن در روز قیامت شفاعت می کنند، روزه می گوید: ای پروردگار! من او را از خوردن و شهوت ها در جریان روز باز داشتم، پس شفاعت من را در حق او قبول فرما. و قرآن می گوید: پروردگارا! من او را از خواب شب منع کردم پس مرا برایش شفیع قبول فرما. پس شفاعت هردو قبول می شود(متفق علیه)
آداب روزه

– عجله نمودن در افطار چون زمانش فرامی رسد: رسول الله می فرمایند: مادامی که مردم در افطاری عجله می نمایند در خیر اند(متفق علیه)

– دعا بعد از افطار

– سحری کردن در قسمت اخیر شب

– پرهیز از پرخوری که سرچشمه بیماریها و منافی حکمت روزه است.
سلف صالح رمضان را چگونه استقبال می کردند؟
– زندگی با رمضان: معلی بن الفضل می گوید: صحابه کرام شش ماه از الله رمضان را طلب و شش ماه دیگر دعای قبول آنرا می نمودند.
رمضان ماه قرآن، جهاد، تعاون، تغیر و تقوا
رمضان ماه بازگشت به قرآن است بیاید جهت فهم آن تلاش نماییم، احکامش را در زندگی فردی و خانوادگی پیاده سازیم، پیامش را به ملت خویش برسانیم و در راه تنفیذ آن دست به دست هم دهیم. رمضان ماه جهاد است بیایید پرچم مبارزه علیه مفاسد را بلند بداریم! رمضان ماه همکاری است، بیایید دست محبت به همنوعان خویش دراز کنیم، رمضان ماه بازگشت به خویشتن است بیایید باهم به تغییر خدا پسندانه و نجات بخش فکر کنیم. در نهایت رمضان ماه خارج شدن از دایره تنگ عادات و قدم نهادن در دنیای پهناور عبادت الله است که ثمره عبادات هما نا گوهر تقوا است. پس چه زیبا است که زندگی را در سایه گوارای تقوا تجربه کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا