دوران بارداري و يا به زبان ساده تر بگويم دوران حاملگي دوره‌يي متفاوت همراه با تغييرات زيادي در وجود خانم ها است. با همه لذت حس مادر شدن، مشکلات زيادي براي پوست به وجود مي‌آيد. مثل خشکي و ترک پوست شکم و آزاردهنده‌تر از آن لکه‌هاي قهوه‌اي رنگي روي پوست صورت است. چرا پوست صورت لکه‌دار مي‌شود؟ علت تشکيل اين لکه ها چيست؟ از چه راه هايي مي توان آن را درمان کرد؟ و مهمتر از همه راه هاي جلوگيري از ايجاد لکه ها در دوران حامله گي چيست؟ براي حل شدن اين سوال هابه اين نکات توجه نماييد، در قدم اول جواب ساده و کوتاه آن افزايش ملانين در بدن است. که ملانين باعث تيرگي رنگ پوست و مو مي‌شود. معمولاً اين لکه ها بعداز به دنيا آوردن کودک کمرنگ مي‌شوند و يا از بين مي‌روند و بدن به حالت نرمال خودش ميرسد. اما براي خيلي ازخانم‌ها سالها و يا تا آخرعمر باقي مي‌مانند. اين لکه‌ها مي‌توانند اصلاً ايجاد نشوند و يا کاملاً از بين بروند بشرطيکه اين درمان‌هاي خانگي بي ضرر را در دوران بارداري و بعد از آن انجام دهيد.

نکته: يادتان باشد که افزايش ملانين بدن تنها مربوط به حاملگي نيست، مشکلات هورموني، استرس و کم خوابي، کمبود ويتامين بدن و نور آفتاب مستقيم هم مي تواند باعث افزايش ملانين بدن و در نتيجه لکه دار شدن پوست مي‌شود.

ميوه جات

پوست صورت خود را با ميوه هاي( مالته، ليمو و….) ماساژ دهيد. هيچ کار سختي نيست. ليمو را بعد از اينکه مصرف کرديد کمي آب در آن نگه داريد و به پوست خود بکشيد تا دو بار در روز هم اين کار را انجام دهيد. ويتامين C در دوران حاملگي براي زنان لازم و ضروري است فقط پوست ليمو را دور نريزيد و به پوستتان بزنيد. اگر آب ليمو را عسل هم مخلوط کنيد و روزانه روي پوستتان بماليد و ۱۵ دقيقه بگذاريد بماند کمک زيادي در روشن نگه داشتن پوست و از بين بردن لکه ها مي‌کنيد.

ويتامين E

ويتامين E براي از بين بردن لکه هاي قهوه‌اي پوست خيلي مفيد است. مي‌توانيد از کپسول‌هاي ويتامين استفاده کنيد و روغن داخل آن را به پوستتان بماليد. البته يادتان باشدکه بايد حتماً از مواد مغذي حاوي اين ويتامين هم در رژيم غذايي روزانه خود استفاده کنيد .

ماست

ماست خاصيت روشن‌کنندگي پوست دارد. مي‌توانيد ماست را به تنهايي روي پوست خود بزنيد و بعد از ۱۵ دقيقه بشوييد. اگر به دنبال يک ماسک عالي براي روشن شدن و از بين بردن لکه هاي پوست هستيد. ماست را با پودر جو پرک و عسل و ليمو مخلوط کنيد خميري يک دست درست کرده و به مدت۲۰ دقيقه روي پوست بگذاريد. مي‌توانيد به جاي پودر جو ازخود جوپرک استفاده کنيد و بگذاريد تا ماسک روي صورت خشک شود. بعد کمي دست تانرا مرطوب کنيد. روي پوستتان حالت دوراني جويرک را ماساژ دهيد. با اين کار شما با يک ماسک به دو هدف رسيده‌ايد.

کچالو

اين ماده غذايي خوشمزه هم براي از بين بردن لکه هاي صورت بسيار مفيد است. کچالو را مي‌توانيد حلقه حلقه کنيد و روي پوستتان ماساژ دهيد و يا مي توانيد آن را رنده کرده و با عسل مخلوط کنيد و روي پوست بماليد.

بادنجان رومي

اگر به بادنجان رومي حساسيت نداشته باشيد، اين هم گزينه ي خوبي براي روشن شدن لکه هاي قهوه‌اي در زنان حامله است.

پياز سرخ

قديمي‌ها آب پياز سرخ را براي از بين بردن لکه‌هاي ناشي از سالخوردگي استفاده مي‌کردند و نتيجه هم ميگرفتند. آب پياز سرخ خاصيت تيزابي دارد و براي از بين بردن لکه هاي ناشي از اختلالات هورموني هم بسيار مفيد است. مي‌توانيد آن را به تنهايي روي صورت بماليد و يا با کمي عسل مخلوط کنيد بگذاريد مدتي روي صورتتان بماند.

انگور

انگور خاصيت شفاف کنندگي پوست را دارد. هنگام خوردن انگور دو دانه از آن را روي صورت بماليد تا جذب پوستتان شود. مهمتر از همه در دوران بارداري و بعد از آن، وسايلي هم چون( عينک آفتابي و کلاه و…) براي جلوگيري از نور مستقيم آفتاب استفاده کنيد. لکه هاي قهوه‌اي در مقابل نور آفتاب خيلي زود تيره مي‌شوند. با اين درمان‌هاي خانگي مي‌توانيد از ايجاد لکه هاي دوران حاملگي جلوگيري کنيد دوران حاملگي را براي خود لذت بخش‌تر کنيد.داشتن پوست زيبا تنها به زيبايي شما اضافه نمي کند؛ بلکه در روحيه و انرژي روزانه شما هم به شدت تأثير گذار است. هر چند خيلي‌ از خانم‌ها ممکن است بگويند که دغدغه‌هاي مهمتري از پوست شان دارند، اما باورکنيد هيچ چيز به اندازه ديدن پوستي زيبا در آينه به شما انگيزه و انرژي نمي‌دهد.

 

0 تبصره

از همه اولتر تبصر کنید!.

نظر خود را بنویسد!